Sostinėje švenčiamos 6-osios narystės ES metinės (programa)

Gegužės 7-9 d. Vilniuje šeštąjį kartą šventiniais projekto „Lietuva - Europos žvaigždutė“ renginiais minima Lietuvos narystės Europos Sąjungoje sukaktis ir gegužės 9-oji - Europos diena.

Sostinės Gedimino prospekte vėl įsikurs gausus būrys amatininkų ir įvairių šalių virtuvių meistrų, vyks koncertai ir pasirodymai, kūrybinės instaliacijos.

Renginio „Lietuva - Europos žvaigždutė“ šaknys - prieš penkerius metus vykęs unikalus projektas, kuriuo buvo siekiama pasveikinti Europą ir išskirtinai jai prisistatyti įstojimo į ES proga. 2005 m. gegužės 1 d. sutartą valandą nušvitusią šalį iš kosmoso fotografavo palydovas. Nuo tada Europos šventę sostinėje imta rengti kasmet.

 „Europos dienos minėjimą drąsiai vadinu Vilniaus miesto švente - jos laukia ir joje mielai dalyvauja vilniečiai, savaitgalį džiugiai praleisti atvyksta miesto svečiai. Vykstanti įvairių šalių virtuvių mugė tapo vienu charakteringiausių šventės bruožų. Kita vertus, kasmet šventės programa tampa vis įvairesnė. Tai, kaip Vilnius švenčia Europos dieną, parodo ne tik miesto, bet ir visos šalies kultūrinį atvirumą ir supratimą, kad visi esame vienos spalvingos Europos bendruomenės nariai“, - pranešime spaudai cituojamas Vilniaus miesto meras Vilius Navickas.

Vienas svarbiausių šventinio savaitgalio akcentų - siekis supažindinti šventės lankytojus su Europos  kultūrų įvairove ir pasiūlyti kelionę po Senąjį žemyną neišvykus iš Vilniaus. 

„Gera matyti, kad Europos dienos šventė Vilniuje tampa džiaugsminga tradicija. Tai atspindi trumpą mūsų narystės ES istoriją - rodos, dar visai neseniai pirmą kartą sveikinome vieni kitus narystės proga ir nuo tada stengiamės kuo artimiau pažinti Europą, jos kultūrų įvairovę. Europos sėkmė yra vienybė įvairovėje. „Lietuva - Europos žvaigždutė” - tikrai lietuviška iniciatyva, kuria per kasdienės kultūros įpročius siekiame pažinti įvairias Europos šalis. Atvirumas ir solidarumas - tai lietuviški mūsų kaip europiečių bendruomenės narių ypatumai”, - pranešime cituojamas Užsienio reikalų ministerijos informacijos ir viešųjų ryšių departamento direktorius Rolandas Kačinskas.

Šventinio savaitgalio rengėjai šiemet siūlo dar įvairesnę nei anksčiau renginių paletę. Be tradicinių Europos šalių virtuvių ir amatininkų mugių, pirmą kartą šventės metu vyks knygų bei meno galerijų mugės, pristatysiančios garsių Europos ir Lietuvos kūrėjų darbus.

Šiemet šventė gausi koncertais - dainuojamosios poezijos, populiarios muzikos, vaikų ir jaunuolių chorų, dainų ir šokių ansamblių pasirodymais. Šventės atidarymas - gegužės 7 d., penktadienį, 16 val., V. Kudirkos aikštėje.

Tris dienas vykstanti šventė lankytojams Europą pristatys ne tik per jos šalių kasdienės kultūros ypatumus. Joje bus teikiamos praktinės žinios apie keliavimą Europoje. Šiemet šventėje pirmą kartą dalyvaus ir išradingai savo veiklą pristatys Muitinės departamentas.

Prisistatymo epicentru taps muitinės stendas Gedimino prospekte šalia Lukiškių aikštės. Gegužės 8 d., šeštadienį, nuo 10 iki 18 val. renginio lankytojai galės susitikti su muitinės pareigūnais, aplankyti kilnojamą ekspoziciją „Lietuvos muitinei 91-eri”, išvysti muitinės tarnybinių šunų pasirodymą.

Publikai bus pristatoma ir pažeidėjo sulaikymo parodomoji programa, demonstruojama, kaip aptinkamos automobilyje ar slėptuvėje paslėptos narkotinės medžiagos. Ypatingas šventės akcentas - muitinės sulaikytų prekių aukcionas.

„Narystė ES ir Šengeno erdvėje atvėrė sienas tarp Lietuvos ir kitų Europos šalių. Mūsų valstybei teko dviguba atsakomybė saugoti ne tik savo, bet ir visos Europos Sąjungos rytinę sieną. Ją saugant ypatingas vaidmuo tenka muitinei. Mes privalome užtikrinti tarptautinės prekybos kontrolę ir tuo pačiu sudaryti kuo palankesnes sąlygas vystytis verslui.  Pagrindinis muitinės siekis - išlaikyti šių dviejų nelengvų uždavinių pusiausvyrą. Dalyvaudama Europos dienose Lietuvos muitinė išnaudoja dar vieną galimybę susitikti su savo klientais bei partneriais - Europos Sąjungos visuomene, supažindinti ją iš arti su savo darbu, tikslais, idėjomis“, - sako Lietuvos muitinės vadovas Antanas Šipavičius.

Tradiciškai projektu siekiama atkreipti dėmesį į temą, paskelbtą ES metų tema. 2010-ieji - tai Europos kovos su skurdu ir socialine atskirtimi metai. Gegužės 9 d. 11 val. šventės lankytojams bus pristatyta meninė instaliacija, kuria bus kalbama apie socialinių grupių įvairovę šiuolaikinėje visuomenėje. Instaliacija rengiama Europos Parlamento informacijos biuro Lietuvoje iniciatyva.

„Lietuva - Europos žvaigždutė” gegužės 7-9 d. vyks Vilniuje, Gedimino prospekte.

Renginių programa:

RESTORANŲ MUGĖ

Lietuvos restoranai ir kavinės pristato tradicines Europos šalių virtuves

AMATININKŲ IR MUGĖ

Lietuvos ir kaimyninių šalių amatininkų dirbiniai ir amatų demonstravimas

KNYGŲ IR MENO GALERIJŲ MUGĖ

Pristatomi garsiausi Europos ir Lietuvos autoriai, dailininkai ir jų meno kūriniai

Gegužės 7 d.

12 val.      Renginiai ir akcijos skirti Tarptautinei Raudonojo Kryžiaus dienai paminėti, V. Kudirkos aikštė

15 val.      Jaunųjų europiečių koncertas, V. Kudirkos aikštė

Dalyvauja LRT vaikų choras

16 val.      Šventės atidarymas, V. Kudirkos aikštė

Dalyvauja dainų ir šokių ansamblis „JORĖ“

18 val.      Dainuojamosios poezijos koncertas, V. Kudirkos aikštė

Dalyvauja grupė „LIJAM“

20 val.      Vakarinis koncertas, V. Kudirkos aikštė

Dalyvauja grupės „BIPLAN” ir „G&G”Sindikatas”

Gegužės 8 d.

12 val.      Lietuvos muitinės stendo „Saugi Europa“ atidarymas, Lukiškių aikštė

14 val.      Tarptautinis pučiamųjų instrumentų orkestrų festivalis „Skambėkite, trimitai!“,

skirtas dirigentui R. Balčiūnui atminti

Dalyvauja orkestrai  „Trimitas“ ir „Septima“, V. Kudirkos aikštė

Rygos universiteto orkestras ir Lietuvos kariuomenės orkestras, Lukiškių aikštė

J.Tallat-Kelpšos konservatorijos orkestras ir VRM reprezentacinis orkestras, Odminių skveras

15 val.      Lietuvos muitinės sulaikytų prekių aukcionas, Lukiškių aikštė

16 val.      Koncertas „Daugiakalbis Vilnius“, skirta Europos operos dienai, V. Kudirkos aikštė

Dalyvauja LNOBT vaikų operos studija ir kolektyvas  POLĖKIS“

18 val.      Dainuojamosios poezijos koncertas, V. Kudirkos aikštė

Dalyvauja G. Storpirščio vadovaujama teatro studija „ELEMENTORIUS“

20 val.      Vakarinis koncertas, V. Kudirkos aikštė

Dalyvauja grupės „GERAI GERAI & MISS SHEEP“ ir „SKYDERS“

Gegužės 9 d.

11 val.      EUROPOS PARLAMENTO INFORMACIJOS BIURAS LIETUVOJE

pristato meninę instaliaciją, skirtą kovai su socialine atskirtimi,  V. Kudirkos aikštė

Dalyvauja V. Katunskytė, žydų dainų ir šokių ansamblis „FAJERLECH“,

lenkų dainų ir šokių ansamblis „VILIJA“


Šiame straipsnyje: ESnarystės ES metinės

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių