Solomonas – ginkluotas ir pavojingas? (papildyta)

Solomonu save vadinantis sienų tepliotojas gali būti labai pavojingas. Bent jau taip mano gatvės menininkai, turintys žinių apie Solomono tapatybę.

Bijo susidorojimo

Legaliai Vilniaus savivaldybės skirtose vietose piešiantys jaunuoliai numano, koks asmuo ar asmenys visą miestą išterliojo užrašais „Solomon“. Tačiau gatvės menininkai esą bijo, kad su jais bus susidorota ir šios informacijos neatskleidžia.

Tokius pastebėjimus antradienį surengtoje spaudos konferencijoje išsakė Vilniaus rotušės ceremonmeisteris Saulius Pilinkus. Pasak jo, su legaliai piešiančiais menininkais vykusiuose susitikimuose ne vienas jaunuolis prisipažino bijantis atskleisti, ką žino apie Solomoną ir jo bendraminčius.

„Tų posėdžių metu tie žmonės, kurie tą gatvės meną vysto, yra ne kartą pasakę – jie žino, kas tą daro. Ir žino, kiek maždaug yra tų žmonių. Ir pasako labai žiaurią frazę: kad jie jų bijo fiziškai. Tai yra agresyvūs žmonės. Tai (informacijos apie vandalus suteikimas – red. past.) yra fiziškai pavojinga. Ir nėra pagrindo jais netikėti“, - kalbėjo S.Pilinkus.

Anot jo, sienų terliotojai Vilniuje tiek suįžūlėjo, kad nepaiso nerašytų taisyklių, savotiško garbės kodekso. „Terliotojų tinklapiuose mūsų miestas minimas kaip labai patogus šitą darbą daryti. Mūsų miestas – vienas nedaugelio Europoje, kur net ant sakralinių pastatų, kas, tepančiųjų piešėjų požiūriu, yra tabu, šitos terlionės atsiranda. Mūsiškiai terliotojai nesilaiko net tarptautiniu mastu priimtų taisyklių. Žaidimas prasidėjo be taisyklių. Vadinasi, reikia įvesti griežtas taisykles“, - akcentavo S.Pilinkus.

Kovos ir plakatais

Dar šiais metais sostinėje atsiras apie 160 specialių plakatų, raginančių vilniečius netoleruoti sienų tepliotojų ir apie pastebėtus vandalus nedelsiant pranešti policijai.

Plakatus savo lėšomis sukūrė ir pagamino viena reklamos bendrovė, tiesiogiai nukentėjusi nuo Solomono ir kitų terliotojų. Pasirinktos gana aštrios vizualinės priemonės – plakatuose vaizduojamas stilizuotas geležinis vilkas, Gedimino pilies fone laužantis dažų flakonėlį laikančią ranką.

Nebaudžiamumas – dėl kalėjimo mentaliteto

Solomono medžioklės socialiniame tinkle „Facebook“ iniciatorius, TV laidų vedėjas bei sostinės tarybos narys Algis Ramanauskas-Greitai žurnalistams teigė, esą vandalai lieka nenubausti ir dėl to, kad sostinėje ir visoje Lietuvoje vyrauja savotiškas kalėjimo mentalitetas.

„Tie, kas įduoda nusikaltėlius, yra „ožiai“. Dėl ko taip yra? Dėl to, kad daugybė žmonių yra išaugę kalėjime, net fiziškai jame nebūdami. Kalėjimo dvasioje yra išaugę. Tu esi skundikas – tu esi „ožys“. Tie žmonės iki šiol diktuoja mūsų visuomenei – kas yra „ožys“ ir kas yra „bachūras“. Tai yra siaubinga“, - piktinosi A.Ramanauskas.

Sostinės mero pavaduotojas Gintautas Babravičius tvirtino, kad dabar pradedamus veiksmus iš esmės galima vadinti karo paskelbimu. „Jeigu mes tai pavadinsime skambiu žodžiu „karas“, manau, kad tai nebus per daug perdėta. Yra žmonės, kurie sąmoningai žaloja kitų turtą, kenkia miestui. Manau, kad tas iššūkis adekvačiai turi būti priimtas. Kada vienas ar kitas tėtukas sumokės tokią pakankamai ženklią sumą, tai turėtų būti pakankamai efektyvi blaivinimo priemonė. Nuostoliai yra milijoniniai, - sakė G.Babravičius. – Kada dominuos nuostata, kad tas vandalas, piktadarys yra „ožys“, o ne „kietas“, atsiras galimybė mentalitetiniam virsmui.“

Už vandalą po 500 litų

Veiksmus kovoje su vandalais sustiprino ir policija. Kaip žurnalistams teigė Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos valdybos viršininkas Vytautas Grašys, vietose, kuriose gali pasirodyti vandalai, rengiamos pasalos, patruliuoja neuniformuoti pareigūnai. Šiemet policija nubaudė jau 18 sienų tepliotojų. Už vieną pričiuptą vandalą policijos pareigūnas gauna 500 litų premiją, ekipažas – 1000 litų.

„Bet koks Vilniaus gyventojas, pamatęs, kad yra daroma tokia veika, nedelsiant turėtų skambinti pagalbos telefonu 112. Atitinkamai policija reaguos. Tokių pažeidimų išaiškinamumas priklauso nuo operatyvumo – kuo greičiau mes gauname informaciją, tuo didesnė tikimybė, kad mes sulaikysime tą asmenį“, - kalbėjo V.Grašys.

Be to, įsibėgėja ir paties Solomono medžioklė. V.Grašys patvirtino, kad iškėlus baudžiamąją bylą dėl miesto turto sunaikinimo, taikomos įvairios operatyvinės priemonės. Tiesa, pareigūnas šių priemonių neatskleidė.

Jau sudaryti Solomono ir kitų vandalų darbų katalogai. Nustačius galimus įtariamuosius, policijos ekspertai tirs kiekvieną terlionę ir mėgins vandalizmo aktus priskirti konkretiems žmonėms. Nuo nustatytų pažeidimų padarytos žalos priklausys ir suma, kurią turės atlyginti vandalai. V.Grašio teigimu, įtariamųjų Solomono byloje kol kas nėra.

„Facebookas“ duoda vaisių

A.Ramanauskas-Greitai žurnalistams teigė, esą sostinę siaubiantys vandalai veikiausiai nėra nepilnamečiai. „Tai yra suaugę žmonės, kurie yra be sąžinės. Be nieko. Čia ne vaikai“, - įsitikinęs A.Ramanauskas. Jis teigė policijai jau perdavęs kelias dešimtis elektroninių laiškų, kuriuose gali būti vertingos informacijos apie Solomoną ir kitus vandalus.

„Aišku, užtušuoju vardus ir pavardes, nes aš prižadėjau anonimiškumą, - pridūrė miesto tarybos narys. – Tiesą sakant, aš nemanau, kad tai vienas žmogus daro. Akcija vadinasi „Pagauti Solomoną“, bet mes iš tikrųjų gaudom bet kurį vandalą.“

Tepliotojams pinigų netrūksta

S.Pilinkaus teigimu, vandalai turi turėti pakankamai geras pajamas, mat vien jų darbeliams reikalingos priemonės kainuoja solidžią sumą. Esą Solomonas ir jo bendraminčiai – arba pasiturinčių tėvų vaikai, arba pinigų nestokojantys 20 metų ar vyresni jaunuoliai.

Tiesa, jeigu vandalai bus pagauti, jų piniginės gerokai suplonės. Mat jie turės ne tik atsakyti už savo nuodėmes, bet ir atlyginti padarytą žalą. Vien Vilniaus miesto tiltams tepliai pridarė žalos už 105 tūkst. litų, savivaldybė nelegalioms terlionėms valyti kasmet išleidžia po pusę milijono litų. Savivaldybė skaičiuoja, kad už tokią sumą būtų galima, pavyzdžiui, apie tūkstančiui sostinės vaikų apmokėti vasaros stovyklas. „Tai nenupirktas naujas autobusas ar troleibusas, tai nesuremontuota mokykla, tai nesurengta vaikų stovykla. Tai yra konkrečios pasekmės“, - vardijo vicemeras G.Babravičius.


Šiame straipsnyje: algis greitaiSolomonvandalizmas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių