Sociologai sukritikavo konservatorių apklausas

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) studentai šią savaitę užbaigs miesto politikų sugalvotas gyventojų apklausas, tačiau universitetas daugiau konservatorių užgaidų tenkinti neketina.

Nuomonę riboja atsakymai

„Tokiomis sąlygomis apklausų daugiau neatlikinėsime“, - neslėpė VDU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto Viešojo administravimo katedros docentė dr. Ilona Tamutienė. Ji - viena iš kelių dėstytojų, kuruojančių apklausas atlikinėjančius studentus.

60 Viešojo administravimo trečiakursių turėjo apklausti 600 kauniečių, ką jie mano apie Nemuno salos užstatymą, eismą Laisvės alėjoje, savivaldybės dalyvavimą Kauno tarptautinio oro uosto valdyme ir savivaldybės ketinimus nuomoti naują pastatą administracijos valdininkams. Tiesa, savo nuomonę apklausiami kauniečiai gali išreikšti labai ribotai, nes privalo rinktis vieną iš dviejų pateiktų atsakymo variantų: taip arba ne. Kiek anketų bus užpildyta, turėtų paaiškėti jau kitą savaitę.

Rugsėjo pabaigoje Kauno konservatoriai užsigeidė rengti gyventojų apklausas įvairiais klausimais. „Galimybė rengti gyventojų apklausas miestui svarbiais klausimais numato Vietos savivaldos klausimas“, - savo užgaidą grindžia konservatoriai.

Su niekuo nepasitarę, frakcijos posėdyje jie patys suformulavo klausimus. Po ilgų diskusijų miesto taryboje, politikai tokiai valdančiųjų užgaidai pritarė.

Daugiau apklausų nerengs

„Prieš pradedant formuluoti klausimus, derėtų pasikonsultuoti su universitetu, jeigu tikimasi, kad jis padės rengti apklausas“, - įsitikinusi dr. I.Tamutienė. Tiek ji, tiek VDU Socialinių tyrimų centro vadovė Jolanta Reingardė mano, kad gyventojams pateikiami klausimai turi būti parengti vadovaujantis specialiomis mokslinėmis metodikomis. Tačiau savivaldybė į universiteto specialistus kreipėsi tik tada, kai buvo priimtas tarybos sprendimas, kuriame išdėstyti politikų sugalvoti klausimai.

VDU specialistai patarė, kaip teisingiau performuluoti klausimyną, tačiau į jų patarimus miesto valdžia nepanoro atsižvelgti. Savivaldybės atstovai tikino negalintys keisti tarybos sprendimo.

„Mūsų nuomone, klausimai yra nukreipiantys tam tikra linkme. Pavyzdžiui, dėl savivaldybės pastato nuomos. Klausimą dėl Nemuno salos taip pat norėjome keisti, bet dabar yra kaip yra“, - apgailestavo VDU dėstytoja.

Savivaldybė gyrėsi, kad studentai išanalizuos gautus atsakymus, o rezultatus pateiks politikams. Pasak I.Tamutienės, valdininkams neatsižvelgus į specialistų pasiūlymus nuspręsta, kad studentai tik atliks techninį darbą - surinks duomenis ir pateiks juos apklausos sumanytojams. „Universitetas nenori kelti įtampos. Mūsų vaidmuo yra aiškus - apklausti. Pasakėme, kad daugiau tai neturės pasikartoti“, - poziciją išsakė dr. I.Tamutienė.

Gudresni už specialistus

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narei Gintarei Skaistei, kuri buvo viena iš apklausų iniciatorių, specialistų kritika pasirodė nesanti verta dėmesio. „Šiaip mūsų frakcijoje taip pat yra vienas sociologas. Raimundas Kaminskas išsakė savo pastabas. Mes į jas atsižvelgėme“, - metė argumentą G.Skaistė.

Anot jos, klausimai suformuluoti tinkamai, nes politikai vadovavosi Vietos savivaldos įstatymu. „Nemanau, kad yra esminis skirtumas tarp to, ką VDU siūlė, ir kas klausiama“, - užtikrintai pareiškė politikė.

G.Skaistė paaiškino, kad apklausų rezultatai turėtų paaiškėti artimiausiu metu. Vietos savivaldos įstatymas numato, kad jie turi būti paskelbti per penkias dienas po apklausos pabaigos.

„Gyventojų išsakytos nuomonės bus aptartos tarybos posėdyje. Greičiausiai tai bus padaryta lapkričio 5-ąją“, - sakė G.Skaistė.

Apklausas rengti siūlęs Kauno meras Andrius Kupčinskas ne kartą yra pabrėžęs, kad gyventojų apklausos yra tik rekomendacinio pobūdžio. Tarybos opozicija kritikuoja, kad konservatoriai tik nori prisidengti gyventojų nuomone.

Surado kitą auką

Sulaukę kritikos iš VDU sociologų dėl apklausų klausimyno, konservatoriai nusprendė ieškoti kitų partnerių rengiant apklausą dėl seniūnijų skaičiaus mažinimo.

„VDU atstovai sakė, kad turi daug darbo ir negali atlikti dar vienos apklausos“, - savo versiją pateikė tarybos narė Gintarė Skaistė. Ji džiaugėsi, kad savo pagalbą esą pasiūlė Kauno technologijos universitetas (KTU). Su šiuo universitetu savivaldybė taip pat yra pasirašiusi bendradarbiavimo sutartį.

Pasak G.Skaistės, apklausa dėl seniūnijų bus rengiama lapkričio mėnesį. Miesto gyventojus turėtų apklausti KTU Sociologijos katedros studentai.

Šios katedros vedėjas prof. habil. dr. Gediminas Merkys šią savaitę yra išvykęs į komandiruotę, todėl nepavyko sužinoti, kaip sekasi ruoštis apklausai.

Miesto taryboje svarstant klausimą dėl apklausos rengimo, ne vienas politikas suabejojo, kad gyventojai gali nesuprasti šios apklausos esmės. Apie seniūnijų skaičiaus mažinimą nuo vienuolikos iki aštuonių prabilta tik tada, kai savivaldybės kontrolierius Gediminas Raudonis pateikė siūlymą atleisti nemažai seniūnijų darbuotojų ir taip sutaupyti lėšų.

„Prilyginus seniūnijas rinkimų apygardoms, daug lengviau būtų rengti tiesioginius seniūnus rinkimus, kurie bus jau netolimoje ateityje“, - savo siūlymą motyvavo G.Raudonis.

Savivaldybės valdininkai kažkodėl pamiršo, kad mažiau nei prieš metus Kaune buvo siūloma didinti seniūnijų skaičių. Manyta, kad iš didelės Dainavos seniūnijos reikėtų suformuoti dvi seniūnijas, tačiau tokios reformos atsisakyta.

Kauniečiams pateikti klausimai

Ar esate girdėjęs apie Kauno miesto savivaldybės svarstymus tapti Kauno oro uosto dalininke?

Ar Kauno miesto savivaldybė turėtų tapti tarptautinio Kauno oro uosto dalininke ir dalyvauti oro uoste valdyme?

Ar pritartumėte siūlymui Laisvės alėjoje vakarais organizuoti variklinio transporto eismą?

Ar likusioje Nemuno salos dalyje galėtų iškilti statiniai (kongresų rūmai, atviras baseinas, sporto aikštelės ar kiti kultūrinės, sportinės ar rekreacinės paskirties statiniai)?

Ar tikslinga visus Kauno miesto savivaldybės darbuotojus perkelti į vieną-du pastatus, siekiant sumažinti ūkines išlaidas ir pagerinti valdymo efektyvumą?


Šiame straipsnyje: konservatorių apklausos

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Raudondvario dvare pagerbti medikai
  Raudondvario dvare pagerbti medikai

  Ketvirtadienį Raudondvario dvare paminėta Medicinos darbuotojų diena. Renginys surengtas menų inkubatoriaus salėje, kur praėjusių metų rugsėjį vyko Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Sveikų regionų tinklo (SRT) pasitarimas. Kauno rajono savival...

  2
 • Kaunietė mergina prašo padėti alkstančiai močiutei
  Kaunietė mergina prašo padėti alkstančiai močiutei

  Itin jautriu įrašu savo socialinio tinklalapio "Facebook" paskyroje pasidalijo jauna kaunietė. Skatinimas padėti vargstančiai senjorei akimirksniu sulaukė didelio dėmesio. ...

  11
 • Pilietiškas jaunimas gėdino Kauno vairuotojus
  Pilietiškas jaunimas gėdino Kauno vairuotojus

  Nors lyja lietus ir norisi nesušlapti, neįgaliojo vietoje automobilio bet kas palikti negali. Su tokia nuostata pilietiškas jaunimas gėdino Kauno vairuotojus, kurie užėmė neįgaliųjų vietas, nors čia statyti automobilio neturėjo teisės....

  6
 • Pradėtos L. Anužienės atleidimo procedūros
  Pradėtos L. Anužienės atleidimo procedūros

  Penktadienį posėdžiavę Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro dalininkai pradėjo centro vadovės Laimutės Anužienės atleidimo procedūras, sako Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) Mokymosi visą gyvenimą departamento direktorius S...

  8
 • Kaune vyks didžiausias dizaino festivalis Lietuvoje
  Kaune vyks didžiausias dizaino festivalis Lietuvoje

  Artėjančią savaitę, gegužės 1-7 dienomis, Kaune vyks šeštą kartą rengiamas festivalis „Dizaino savaitė 2017“. Viename iš tarpukario modernizmo architektūros perlų – „Pieno centro“ rūmuose&ldqu...

 • V. Adamkus: džiaugiuosi, kad biblioteka tapo traukos centru Kaune
  V. Adamkus: džiaugiuosi, kad biblioteka tapo traukos centru Kaune

  Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus, įsikūręs tarpukario Lietuvos užsienio reikalų ministerijos pastate Kaune (S. Daukanto g. 25), balandžio 29 dieną minės vienerių metų sukaktį. Pats prezidentas teigia esąs maloniai nustebintas, kad bibl...

  1
 • Kuo nustebins „Mokslo sala“?
  Kuo nustebins „Mokslo sala“?

  Praėjusį ketvirtadienį iš penkių senojo žemyno valstybių atvykę profesionalai padėjo stiprius pamatus Kaune planuojamo mokslo populiarinimo centro koncepcijos sukūrimui. Intensyvią sesiją Kaune surengę mokslo centrų ekspertai galutinius sav...

  5
 • VDU rengiasi atverti R. Sakadolskio medijų laboratoriją
  VDU rengiasi atverti R. Sakadolskio medijų laboratoriją

  Gegužės 3 d. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) daugiafunkciame mokslo ir studijų centre (V. Putvinskio g. 23, 1 a.) vyks oficialus Lietuvos ir JAV žurnalisto, VDU lektoriaus Romo Sakadolskio medijų laboratorijos atidarymas. ...

 • Kauniečius slegia rekordinis šildymo sezonas
  Kauniečius slegia rekordinis šildymo sezonas

  Beveik septynis mėnesius Kaune trunkančio šildymo sezono pabaigos dar nematyti. Šis šildymo sezonas jau muša rekordus. ...

  12
 • „Kauno autobusai“ baiminasi liūdniausio scenarijaus
  „Kauno autobusai“ baiminasi liūdniausio scenarijaus

  Kol Seimas neapsisprendė, kaip pasielgti su Prezidentės vetuotomis įstatymo pataisomis dėl vidaus sandorių, "Kauno autobusuose" tvyro įtampa. Savivaldybės bendrovė baiminasi liūdniausio scenarijaus. ...

  40
Daugiau straipsnių