Smulkieji šešėliniai prekeiviai - neišnaikinami

Lietingą šeštadienio rytą savivaldybės ir policijos pareigūnai Stoties turgavietėje ėmėsi nelegalių prekeivių paieškų. Per kelias dešimtis minučių surašyti penki pažeidimų protokolai.

Miestas atrodo nesolidžiai

Kaskart rengiant reidus turgavietėse pavyksta užfiksuoti vos po kelis nelegalios prekybos atvejus. Pagrindinis pažeidimo įrodymas - foto nuotrauka.

Kaimyniniai prekeiviai, neturintys leidimų šiai veiklai, išvydę blyksintį foto aparatą ir uniformuotą policijos pareigūną pasprunka. Pastarąjį kartą nuo inspektorių nespėjo pasislėpti moteris, Vytauto prospekte, ant dėžės pasidėjusi pieno produktų ir medaus. Pažeidimų protokolai surašyti dar kelioms moterims, prekiavusioms pėdkelnėmis, batų vidpadžiais, kitomis smulkmenomis.

Kauno miesto savivaldybės Sanitarijos inspekcijos vedėjas Donatas Senikas paaiškino, kad gaudomi tie asmenys, kurie nemoka mokesčių, neturi įsigiję prekybos leidimų. Pasak jo, prekyba kioske atsieina apie 50 litų per mėnesį, prekiaujant nuo nedidelio prekystalio, tai kainuoja vos kelis litus.

Tačiau didesnė žala, nei finansinė, D.Seniko įsitikinimu, paradoma miesto įvaizdžiui. Mat važiuojantieji ar einantieji Vytauto prospektu kaskart regi tiesiog ant grindinio ar ant dėžių sukrautas prekes ir net gendančius maisto produktus. Vytauto prospekte apskritai yra draudžiama prekiauti ir nuo (iš) prekybai skirtų laikinųjų prekybos įrenginių.

Nelegalūs prekeiviai dažniausiai gaudomi Stoties turgavietėje, nes, Sanitarijos inspekcijos vedėjo aiškinimu, ji yra miesto centre ir labiausiai matoma svečių. Reido metu prekeiviams įteikiamos Prekybos viešose vietose taisyklės, paaiškinančios, kokios yra prekiautojų pareigos.

Apsimeta neprekiaujantys

Surašius pažeidimų  protokolus, pažeidėjai vėliau iškviečiami atvykti į komisijos posėdį, tada sprendžiama, kokia bus skiriama bauda. Pirmą  kartą įkliuvęs asmuo gali atsipirkti įspėjimu, o vėliau jam gali grėsti bauda iki 2 tūkst. litų.

Pasiteisinimai būna standartiniai. Vieni tikina turgavietės prieigose stovėję pirmą  kartą ir apie leidimus nieko nežinoję, kiti dievagojasi apskritai neprekiavę, tik šiaip lūkuriavę su savo daiktais.

Nelegalių prekeivių  pobūdis kinta sezoniškai. Vasarą padaugėja vadinamųjų  močiučių, kurios ant šaligatvio parduoda savo užaugintas daržoves, vaisius ar pieno produktus. D.Senikas tikino, kad niekas joms nedraustų  prekiauti, jei jos tai darytų turgavietės teritorijoje, įsigytų  leidimus, patikrintų savo produkciją ir turėtų bent nedidelį prekystalį.

Dešimtys baudų neišgąsdina

Miesto įvaizdis ne mažiau kenčia ir Senamiestyje. Vilniaus gatvėje prie požeminės pėsčiųjų perėjos, ant betoninių sienelių beveik visada veikia mini turgeliai, kuriuose siūloma ne tik megztų kojinių, suvenyrų, bet ir maisto produktų, vaisių, daržovių. Pavasarį tai įprasta žibučių ir sprogstančių karklų pardavimo vieta.

Prekiauti perėjos prieigose draudžiama, tačiau inspektorių vizitai turgelio neišnaikina. Antai policijai turės pasiaiškinti praėjusį šeštadienį mediniais angeliukais prekiavęs vyriškis. Pasak D.Seniko, kai kuriems nuolatiniams, iš matymo žinomiems prekeiviams yra surašyta dešimtys baudų, bet šie jų nemoka, jokio turto neturi.

Dar sunkiau suvaldoma padėtis Žaliakalnio turgavietės prieigose. Čia veikia bemaž dar vienas - „šaligatvinis“ turgelis. Atvykus tikrintojams, prekiautojai išsilaksto tarsi išbaidyti balandžiai, bet netrukus vėl nutūpia ir toliau prekiauja kas kuo - sendaikčiais, knygomis, maisto produktais, augalais. Baudos jų taip pat negąsdina. Litą kitą tokiu būdu dažniausiai mėgina užsidirbti asocialūs, alkoholį vartojantys asmenys. Iš kur jie ima parduodamus daikus - mįslė.

D.Seniko įsitikinimu, nelegalai įsitaiso ant šaligatvių, nes legalūs turgaus pardavėjai juos tiesiog išveja lauk. Savivaldybės atstovo nuomone, nemokamos turgaus vietos tokiems asmenims irgi negelbėtų. Bene vienintelis būdas, galintis panaikinti šaligatvinę prekybą - nuolatinis  policijos pareigūnų patruliavimas.

Norint išvengti sankcijų

Asmenys prekybą viešosiose vietose gali pradėti tik gavę Kauno miesto savivaldybės administracijos Turto valdymo departamento Licencijų ir paslaugų skyriaus leidimą prekiauti Kauno viešosiose vietose.

Draudžiama prekiauti nuo dėžių, turėklų, atramų, grindinio ir panašiai.

Prekybos vietoje privalo būti iškaba, kurioje nurodytas juridinio asmens pavadinimas arba fizinio asmens vardas, pavardė ir individualios veiklos vykdymo pažymos arba verslo liudijimo numeris. Fiziniai asmenys, kuriems verslo liudijimas arba individualios veiklos pažyma nėra privalomi, iškaboje nurodo savo vardą ir pavardę. Šie duomenys iškaboje nurodomi pardavėjo pasirinktu būdu, tačiau jie turi būti pirkėjų matomi.

Šaltinis: Prekybos Kauno viešosiosio vietose taisyklės


Šiame straipsnyje: turgusprekybainspektoriai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių