Šiaurės pašvaistė – pavojus ar tik gražus reginys?

Nuo Saulės atskilusios elektringosios dalelės praėjusią naktį įspūdingo reginio nepadovanojo, bet dangaus reiškiniais besižavintys kauniečiai gali tikėtis išvysti ryškią Šiaurės pašvaistę dar ir šiąnakt.

Dangaus kūnų dovana

Praėjusią naktį kai kuriems kauniečiams pavyko pamatyti įspūdingą reginį: dangus nušvito įvairiaspalviais šviesos ruožais. Tai – ne anomalija, bet Saulės išmestų elektringųjų dalelių, atsimušusių į Žemės magnetinį lauką ir nuslydusių jo linijomis, sukurtas įspūdingas peizažas.

Galimybė pamatyti mūsų platumose retą reiškinį – Šiaurės pašvaistę – sudomino ne tik astronomijos aistruolius.

Žaliakalnio gyventoją Gintarą Slavinską naktį pažadinusi dukra Aušra ragino pasižiūrėti į dangų. Esą ten kažkas žybsi ir blyksi.

"Greit visi sulipome į trečiame aukšte įrengtą mano studija ir puolėme žiūrėti pro langą, - pasakojo dailininkas. – Įsižiūrėję supratome, kad čia ir yra ta pašvaistė, apie kurią pranešė mokslininkai".

Reiškinį Slavinskai stebėjo gerą pusvalandį, bet nuėjo miegoti nesulaukę jo pabaigos.

Tuo tarpu Aleksoto gyventoja Danutė Lekavičienė apie Saulės išspjautą įmagnetintos plazmos pliūpsnį nieko nebuvo girdėjusi ir pašvaistę pamatė atsitiktinai.

"Apie 1.30 val. išvedžiau šunį į kiemą ir pastebėjau, kad dangus yra kitoks. Iš pradžių pamaniau, kad žaibuoja. Supratusi, kad tai ne žaibas išsigandau, nes viskas, ko nesuprantame, gąsdina", - ryte jau kaip apie linksmą nuotykį pasakojo D.Lekavičienė.

Mokslininkai: pavojaus nėra

Kauno technologijos universiteto (KTU) Fundamentaliųjų mokslų fakulteto Fizikos katedros profesorius Arvaidas Galdikas ramina, kad tokie reiškiniai nėra pavojingi žmonijai.

"Saulė nuolatos sproginėja, nes ji – ugnies kamuolys. Pažiūrėkite į ugnį, kaip jį liepsnoja. Lygiai tie patys dalykai vyksta ir Saulėje. Ji nėra tik geltonas rutuliukas, - kalbėjo A.Galdikas. – Planetoje nuolatos vyksta branduolinės reakcijos, perturbacijos ir koks nors liepsnos gabaliukas atplyšta nuo Saulės".

Profesoriaus teigimu, tokie reiškiniai Saulėje suaktyvėja kas 11 metų, bet baimintis nėra ko, nes žmonijai dar niekada dėl to nebuvo grėsmės.

Poveikis mūsų planetai ir gyventojams iš esmės priklauso nuo dalelių, pasieksiančių mūsų Žemės magnetinį lauką kiekio ir intensyvumo.

"Kai elektringųjų dalelių srautas didelis, galima matyti pašvaistę ir mūsų platumoje, bet dažniausiai ji stebima Šiaurėje, nes ten magnetinės linijos yra tankesnės", - aiškino A.Galdikas.

Anot jo, švytėjimas atsiranda dėl to, kad tos iš Saulės išskridusios elektringosios dalelės, tokios kaip protonai, elektronai, spirale pradeda suktis apie magnetines linijas ir ima spinduliuoti elektromagnetines bangas.

"Gali spinduliuoti infraraudonuosius spindulius ir radijo bangas, o mes matome šviesą, galime jausti šilumą", - patikslino profesorius.

Žala – nebent prietaisams

Profesorius A.Galdikas praėjusią naktį stebėjo dangų, bet, kaip pats sako, tikrosios Šiaurės pašvaistės pamatyti nepavyko.

"Nežinia, kokiu greičiu skrenda dalelės ir kada jų maksimumas pasieks Žemės paviršių. Ko gero, šiąnakt", - vertino A.Galdikas.

Jis pabrėžė, kad žmonių sveikatai reiškinys pavojaus nekelia, bet intensyvi elektromagnetinė spinduliuotė galėtų sugadinti elektroninius prietaisus.

Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto mokslininkas Algirdas Kazlauskas pats pašvaistės antradienio naktį nelaukė, bet ir iš kolegų mokslininkų negirdėjo, kad ji būtų buvusi ryški.

"Kai kurie duomenys rodo, kad žybsnio metu Saulė išmetė ne vieną porciją medžiagos, bet dvi, todėl ir trečiadienio naktį galime laukti pašvaistės", - prognozavo A.Kazlauskas.

Mokslininko nuomone, gali sutrikti kai kurių prietaisų darbas, o esą didžiausia grėsmė kyla palydovams.

"Tokios magnetinės audros metu Žemės atmosfera šiek tiek išsiplečia, padidėja medžiagos tankis aplink palydovą ir jis pradedamas stabdyti, - aiškino A.Kazlauskas. – Palydovas gali pradėti kristi, aišku ne kaip numuštas, bet truputį pasikeičia orbitos parametrai".

Jeigu kuriam nors palydovui būtų pakenkta, atstatymo darbais rūpintųsi jo šeimininkas. Mokslininkų žiniomis, Lietuvai nepriklauso nė vienas palydovas, tačiau yra komercinių palydovų, į kuriuos gali būti investavę ir mūsų verslininkai.

Jeigu spėsite pamatyti pašvaistę, kviečiame savo įspūdžiais ir nuotraukomis pasidalinti su mumis. Siųskite įspūdžius ir fotografijas adresu portalas@diena.lt.


Šiame straipsnyje: Šiaurės pašvaistė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • E. Stancikas: gerbiantis kitą, nesmurtauja
  E. Stancikas: gerbiantis kitą, nesmurtauja

  „Kauno vyrai už visuomenę be smurto!“ Kauno apskrities vyrų krizių centro organizuota visuomenės sąmoningumo didinimo akcija tęsiasi ir dar vieno pilietiško vyro interviu. Aktorius ir kultūros vadybininkas – taip save pristato ...

  2
 • Kauniečius šildė maltiečių sriuba
  Kauniečius šildė maltiečių sriuba

  Kalėdinio miestelio atidarymo šventės sūkuryje atsirado vietos atjautai. Jau 10 metų vykstanti akcija „Maltiečių sriuba“ abejingų nepalieka. Skelbiama, kad šiemetinėje akcijoje siekiama surinkti 250 tūkst. eurų. ...

 • Įsisuka kalėdinė karuselė Rotušės aikštėje
  Įsisuka kalėdinė karuselė Rotušės aikštėje

  Šeštadienį paskelbtas oficialus kalėdinio miestelio Rotušės aikštėje atidarymas. ...

 • Stiprybei negalios paliestųjų – socialinė akcija
  Stiprybei negalios paliestųjų – socialinė akcija

  Minint tarptautinę žmonių su negalia dieną, gruodžio 3-iąją, kauniečiai Rotušės aikštėje įgyvendino iniciatyvą „Aš ir tu – tai mes!“. ...

  2
 • „Megos“ atidarymas – lyg mažos Kalėdos
  „Megos“ atidarymas – lyg mažos Kalėdos

  Po metus trukusių plėtros darbų, tapusi didžiausiu prekybos ir laisvalaikio centru Vidurio Lietuvoje, „Mega“ lankytojus pasitiko dovanomis, žaidimais, koncertais. ...

  15
 • A. Palionis: turi užaugti karta, nepatyrusi smurto
  A. Palionis: turi užaugti karta, nepatyrusi smurto

  Andrius Palionis, aktyvus kaunietis, Kauno miesto savivaldybės tarybos narys ir visuomeninės organizacijos „Vieningas Kaunas“ direktorius taip pat prisijungė prie visuomenės sąmoningumo didinimo akcijos „Kauno vyrai už visuomenę be smu...

  14
 • Gyvenimą žydams dovanoję lietuviai
  Gyvenimą žydams dovanoję lietuviai

  Prezidentė Dalia Grybauskaitė šiemet apdovanojo 46 piliečius Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi, vokiečių okupacijos metais gelbėjusius žydus. Tik du jų gelbėtojai sulaukė šių dienų, o kitų apdovanojimus atsiėmė jų vaikai. Tarp ...

  4
 • Apreiškimo Švč. Dievo Motinai katedra: pradžių pradžia
  Apreiškimo Švč. Dievo Motinai katedra: pradžių pradžia

  Šiandien Ramybės parko pietinėje dalyje, šalia Kristaus Prisikėlimo cerkvės, stovi Apreiškimo Švč.Dievo Motinai katedra. Jos istorija siekia XX a. ketvirtąjį dešimtmetį: šventovė pašventinta ir atidaryt...

 • Studentai prisidėjo prie iniciatyvos budėti pėsčiųjų perėjose
  Studentai prisidėjo prie iniciatyvos budėti pėsčiųjų perėjose

  Siekiant prisidėti prie vaikų saugumo keliuose, visą šią savaitę Kauno technikos kolegijos studentai rytais, pusvalandį prieš pasidedant pamokoms, budėjo prie ugdymo įstaigos mokyklos-darželio „Rūtelė“ esančios pėsčiųj...

  2
 • Rakto į sėkmę ieškotų tradicijų ir inovacijų dermėje
  Rakto į sėkmę ieškotų tradicijų ir inovacijų dermėje

  Teatro režisierius, aktorius ir pedagogas Gytis Padegimas įsitikinęs, kad Kaune tradicijos puikiai dera su naujovėmis, ir dėl to miestas gali būti įdomus labai plačiam žmonių ratui. Pokalbis su projekto „Kaun...

  1
Daugiau straipsnių