Savivaldybė imasi socialinio būsto statybų

Vilniaus pakraščiu einančioje Linksmojoje gatvėje ketinama statyti 7 mln. litų vertės daugiabutį socialiai remtinoms šeimoms apgyvendinti. Tačiau būsto eilėje esantiems keliems tūkstančiams žmonių dar ilgai teks laukti, kol ši idėja virs realybe.

Statys daugiabutį

Sostinės savivaldybės taryba pritarė socialinio būsto statyboms Naujosios Vilnios rajone esančioje Linksmojoje gatvėje.

Vasaros pradžioje Socialinių reikalų ir darbo ministerija Vilniaus savivaldybei skyrė 6 mln. litų socialinio būsto fondui plėtoti, dar 880 tūkst. litų šiam reikalui buvo atseikėta iš politinių kalinių ir tremtinių programai įgyvendinti skirtų lėšų.

Tad už beveik 7 mln. litų jau šį rudenį miesto pakraštyje turėtų pradėti kilti bent menką dalį laukiančių žmonių galėsiantis priglausti daugiabutis. Pagal skelbiamą projektą pastatas turėtų būti 9 aukštų ir bendro daugiau kaip 5 tūkst. kv. m ploto. Iš viso planuojama įrengti 79 butus.

Rugpjūčio pabaigoje savivaldybė paskelbė viešą statybų darbų konkursą. Jis jau baigėsi ir artimiausiu metu turėtų paaiškėti darbus vykdysianti statybų bendrovė. Dienraščio „Vilniaus diena“ žiniomis, paraiškas konkursui padavė penkios lietuvių kapitalo statybų bendrovės.

Lėšas statyboms skyrusios ministerijos sprendimu pinigus Vilniaus valdžia turi panaudoti jau iki šių metų pabaigos.

Abejoja sėkme

Vis dėlto gali nutikti taip, kad statybas konkursą laimėjusi bendrovė pradės, tačiau pritrūkusi lėšų bus priversta jas įšaldyti.

Statybų bendrovės „Hanner“ vadovas Arvydas Avulis skaičiuoja, kad pastatyti tokio dydžio daugiabutį šiuo metu kainuoja maždaug du kartus brangiau, nei tai tikisi padaryti sostinės savivaldybė.

„Išeina, kad 1 kv. m tikimasi pastatyti už maždaug 1,3 tūkst. litų. Šiandien pati mažiausia kaina, mano skaičiavimais, galėtų būti apie 2,2 tūkst. litų“, – tvirtino statybų ekspertas.

Anot jo, savivaldybė gali taupyti atsisakydama daugumos socialiniam būstui nebūtinų atributų: automobilių stovėjimo aikštelių, kiemų su vaikų žaidimo aikštelėmis. Vis dėlto turimų pinigų vis tiek neužteks.

„Statybų kaina šiuo metu yra maždaug 10–15 proc. didesnė už pernykštę. Už tą pačią sumą šiemet mes jau nebepastatome tokio paties pastato“, – tvirtino A.Avulis.

Pasaulyje yra priimta praktika, kai savivaldybės socialinius būstus pačios nuomoja, o ne stato. Taip daryti esą pigiau ir paprasčiau.

Tačiau Lietuvoje regionų valdžios nesiima tokių daugiabučių nuomos dėl neprognozuojamų Vyriausybės dotacijų. Vienais metais daugiau, o kitais metais mažiau pinigų iš šalies biudžeto gavusi miesto valdžia socialiai remtinus žmones tokiu atveju būtų priversta palikti gatvėje.

Eilėje – tūkstančiai

Vilniaus miesto savivaldybės žinioje šiuo metu yra maždaug 4200 socialinių būstų. Tokie būstai nuomojami žmonėms, kurie neišgali įsigyti arba išsinuomoti kitos gyvenamosios vietos.

Savivaldybės Socialinių reikalų ir sveikatos departamento direktoriaus pavaduotojos Rasa Laiconienė dienraščiui tvirtino, kad šiuo metu savivaldybės eilėje socialinio būsto laukia dar mažiausiai 6 tūkst. vilniečių.

„Tai dažniausiai yra labai sunkiai gyvenančios šeimos su vaikais, vyresnio amžiaus žmonės. Socialinį būstą gali gauti tie asmens, kurių pajamos per metus neviršija nustatytos 13,2 tūkst. litų sumos“, – sakė R.Laiconienė.

Anot jos, socialinio būsto stoka sotinėje yra sena ir itin sunkiai sprendžiama problema. Valdišką būstą išsinuomoti norinčių asmenų dar daugiau atsirado per ekonominio sunkmečio metus.

Tačiau tokiems žmonėms net ir valdiškas būstas dažnai tampa našta, nes, be nuomos mokesčio, kiekvieną mėnesį tenka susimokėti dar ir už komunalines paslaugas.

„Šiuo metu socialinio būsto nuomininkams reikia mokėti po 1,7 lito už 1 kv. m. Be to, dar ir kiti mokesčiai prisideda, tad tikrai nėra labai paprasta jiems išsimokėti“, – dėstė savivaldybės specialistė.

Nedidelis maždaug 30 kv. m ploto socialinis butas vilniečiams kas mėnesį atsieina maždaug 50 litų. Net ir tokia nedidelė suma socialiai remtinoms šeimoms neretai kelia rūpesčius.

Statistikos departamento duomenimis, socialinio būsto šalyje laukia beveik 30 tūkst. žmonių, tačiau per metus iš viso išnuomojama tik apie 800 tokių butų.


Šiame straipsnyje: socialinis būstassavivaldybė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių