Sausio 13-oji: žmonių, ugnies ir arbatos šiluma

Lietuva 18-ąjį kartą pagerbia už šalies laisvę 1991-ųjų sausį žuvusiųjų atminimą, prisimena tuos, kurie ant tėvynės laisvės aukuro paaukojo savo gyvybes. Sausio 13-oji - Laisvės gynėjų diena.

Šįvakar, taip pat kaip prieš lemtingąją 1991 metų naktį, Vilniuje nušvito laužai. Iš pradžių prie Televizijos bokšto, tada – prie Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos pastato ir galiausiai Nepriklausomybės aikštėje parlamento prieigose.

Skambant lietuvių liaudies sutartinėms susirinkusieji prie Seimo rūmų per ekranus stebėjo vaizdus, kurie prieš 18 metų užvaldė visas tautos širdis. Gatvėse siautėja sovietų kariai ir karinė technika, tačiau beginkliai žmonės niekur nesitraukia. Jų skaičius miniose augo taip greitai, kaip šįvakar grįžta su nerimu sumišusio laisvės troškimo prisiminimai.

Staiga garsas nutyla. Ekranai skelbia maldą: „Tėve mūsų". Prieš 18 metų ji iš tiesų buvo tapusi duona kasdienine.

Kiekvienam iš keturiolikos tą naktį žuvusių už Lietuvos laisvę – po varpo dūžį. Nuo kiekvieno iš jų – po deglą, kurie užkurs laužą Nepriklausomybės aikštėje.

Aikštę užtvindo „Imk, mano ranką, brolau", tik šalia Kosto Smorigino ir Povilo Meškėlos jau nebėra Vytauto Kernagio. Bet ausys neapgauna – jo balsas iš tikrųjų skamba, kaip ir vyrų duetą papildžiusios Nedos Malunavičiūtės.

Vėl po dūžį – už kiekvienus tą naktį apgintos laisvės metus. Renginio vedėjas Rimantas Bagzdevičius visus kviečia tiesiog pabūti kartu prie laužo ir išgerti arbatos. Jokių politikų kalbų ir pompastikos - tik laisvų žmonių, ugnies ir arbatos šiluma.

***
Bandydama nuversti teisėtai išrinktą ir nepriklausomos valstybės atkūrimą paskelbusią Lietuvos valdžią sovietų kariuomenė 1991 metų sausio 13 dieną Vilniuje jėga užėmė Televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos pastatą.

Desantininkams nutraukus televizijos ir radijo laidas, darbą pradėjo Kauno radiofonas ir televizija Sitkūnuose.

Sovietų kariuomenė tuomet neišdrįso pulti Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo rūmų, kuriuos saugojo dešimtys tūkstančių taikių žmonių. Tačiau prie Televizijos bokšto nebuvo išvengta aukų - desantininkams pradėjus su karine technika važinėti po minią ir šaudyti į beginklius žmones žuvo 14 ir buvo sužeisti daugiau nei tūkstantis laisvės gynėjų.


Šiame straipsnyje: sausio 13

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių