Rytoj prasideda „Pasaulio muzikos dienos"

Rytoj, spalio 24 dieną, Vilniuje startuoja didžiausias iš iki šiol Lietuvoje rengtų šiuolaikinės muzikos festivalių - „Pasaulio muzikos dienos".

Šis festivalis - tai pirmasis tokio masto šiuolaikinės muzikos renginys ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse bei apskritai pirmasis toks festivalis Rytų Europoje.

Daugiau nei 50 kraštų vienijančios organizacijos ISCM (Tarptautinės šiuolaikinės muzikos bendrijos) renginys neretai lyginamas su olimpinėmis muzikos žaidynėmis, nes dėl teisės jį surengti varžosi daugelis šalių.

Lietuvai prieš porą metų pavyko iškovoti šią garbingą teisę, finaliniame balsavime nurungus Graikiją.

„Pasaulio muzikos dienos" vilniečius bei miesto svečius pakvies į tikrą muzikinę puotą. Kiek daugiau nei dvi savaites truksiantis festivalis pateiks plačiausią iki šiol regėtą šiuolaikinės muzikos spektrą - nuo simfoninės iki elektroninės muzikos, nuo didžėjų pasirodymų iki šiuolaikinės operos, o festivalio deklaruojamą atvirumą įvairiems požiūriams ir idėjoms atspindės ne tik renginių įvairovė, bet ir jų gausa.

Kiekvieną dieną  klausytojams bus pateikta galimybė rinktis aplankyti ne vieną, o kartais net du, tris ar keturis renginius - festivalio rengėjai neabejoja, jog maloniai bus nustebinti ne tik muzikos gurmanai, bet ir skeptikai.

Tokį pažadą garantuoja šiam renginiui suburtos stipriausios kūrybinės pajėgos. Festivaliui Vilniuje dar praėjusių metų rudenį tarptautinės komisijos buvo atrinkti 46 geriausi kūriniai iš įvairių pasaulio šalių pateiktų daugiau kaip 350 darbų.

Garbė atidaryti šį prestižinį renginį spalio 24 d. Kongresų  rūmuose patikėta Lietuvos valstybiniam simfoniniam orkestrui, kuriam diriguos šių metų kviestinė festivalio žvaigždė - Peteris Eötvösas - pasaulinio garso muzikos interpretatorius, dirigentas ir žymus dabarties kompozitorius. Neabejotinu šio koncerto akcentu taps trimitininko virtuozo Hakano Hardenbergerio, kuriam dienraštis „The Times" yra suteikęs „geriausio planetos trimitininko" titulą, pasirodymas.

Vėliau penktadienio vakarą Vilniaus energetikos muziejuje bus surengta elektroninės muzikos vakarėlis „Eotvos After Party", kurioje dalyvaus kolektyvai „Dublicate", „Pb8" bei pianistai Rūta ir Zbignevas Ibelhauptai.

Renginyje skambės ISCM žiuri atrinktų įvairių pasaulio šalių elektroninės muzikos kūrėjų darbai, tarp kurių - P.Eotvoso kompozicija „Cricket Music" (Svirplių muzika). Šiame vakarėlyje dalyvaus ir pats kompozitorius, kurio muzika dar nėra skambėjusi klubinėje erdvėje.

Šeštadienio (spalio 25 d.) naktį Šiuolaikinio meno centre (ŠMC) vyks muzikinė - kulinarinė puota „Procession" (Procesija). Koncerto pertraukų metu bus pristatomas pasaulio kulinarinis paveldas - 16-os šalių virtuvė.

Vakaro muzikinę programą sudaro 4 „muzikiniai blokai", kiekvienas maždaug 40 -50 minučių trukmės. Blokai sudaryti pagal kūrinių instrumentų sudėtį. Klausytojai išvys ir išgirs egzotiškų instrumentų iš tolimiausių pasaulio kraštų skambesį bei galės susitikti su kūrinių autoriais.

Spalio 26 d. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje koncertuos legendinis muzikos kolektyvas iš Vokietijos „Ensemble Modern". Vilniuje ansamblis koncertuos kartu su fantastiško balso dainininke Barbara Hannigan, kolektyvui diriguos žymusis Peteris Eötvösas.

Spalio 28 ir 29 d. festivalis pakvies į Nacionalinį dramos teatrą, į vieną įspūdingiausių „Pasaulio muzikos dienų 2008" teatrinių renginių - spektaklį „Eraritjaritjaka - museé des phrases". Šis muzikinio teatro spektaklis yra pripažintas net tik geriausiu teatro Vidy Lausanne (Šveicarija) paskutinio dešimtmečio pastatymu, bet ir pelnęs net 6 prestižiškiausius Europos apdovanojimus. Projekto autorius - kultinis vokiečių kompozitorius ir režisierius Heineris Goebbelsas, o pagrindinius vaidmenis spektaklyje atlieka žymus prancūzų aktorius André Wilmsas ir garsusis „Mondriaan" styginių kvartetas iš Amsterdamo.

Spalio 30 d. festivalis pasiūlys net dvi išskirtines programas: Nacionalinėje filharmonijoje vyksiančiame koncerte drauge su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru dalyvaus nepakartojami muzikantai iš  Senegalo - Sira Diabate (balsas) ir Boubakar Diabate (kora). Koncerto akcentas - visai netikėtos bei egzotiškos muzikos spalvos garsiojo Heinerio Geobbelso kūrinyje, kuris ir vėl miksuoja skirtingas tradicijas bei kultūras.
Tą pačią dieną Šiuolaikinio meno centre pasirodys karaliaus Strasbūro mušamieji („Les Percussions de Strasbourg") - vienas garsiausių mušamųjų ansamblių pasaulyje, kurio muzikantai yra sukaupę ir įvaldę apie 400 skirtingų mušamųjų instrumentų.

Vienas iš festivalio vokalinės muzikos „perlų" - Latvijos radijo choro koncertas spalio 31 d. šv. Kotrynos bažnyčioje. Pasaulinio lygio kolektyvas, šiuo metu reitinguojamas kaip vienas geriausių chorų Europoje, atliks festivalio kviestinio kompozitoriaus Jonathano Harvey‘aus  sukurtą programą. Šiam nuostabių dainininkų ansambliui Vilniuje diriguos vienas žymiausių Europos dirigentų Jamesas Woodas.

Unikaliame Garso kubo projekte LTV didžiojoje studijoje lapkričio 3 d. pasirodys Mike Svoboda - vienas geriausių ir aktyviausiai koncertuojančių pasaulio trombonininkų. O lapkričio 4 dieną projekte „Laborintus II", kuris įtraukia ir džiazo improvizacijas, ir 7-ojo dešimtmečio italų kino filmų muziką, ir specialias videoprojekcijas, dalyvaus garsus italų kilmės prancūzų aktorius Fosco Perinti, suvaidinęs daugybę komiškų ir įvairaus plano vaidmenų teatre bei kine. Projekto muzikinis vadovas - elitinio ansamblio „Ictus" dirigentas Georges-Ellie Octors.

Rinktinis geriausių jaunųjų Baltijos valstybių muzikantų orkestras „Kremerata Baltica" bei talentingasis bulgarų pianistas Boyanas Vodenicharovas lapkričio 5 d. atliks įvairių pasaulio šalių kūrėjų muziką Nacionalinės filharmonijos salėje, o lapkričio 6 d. Šiuolaikinio meno centre trys improvizacinės muzikos „grandai" - Lauren Newton (balsas), Dror Feiler (saksofonai, klarnetai) ir Vladimir Tarasov (perkusija) - pademonstruos mums savo gebėjimą kurti muziką gyvai, betarpiškai.

Festivalį „Pasaulio muzikos dienos 2008" vainikuos stambiausias ir geidžiamiausias kviestinio kompozitoriaus Peterio Eötvöso kūrinys - opera „Meilė ir kiti demonai". Šios operos premjera Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre įvyks lapkričio 7 ir 8 dienomis.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių