R.Tuminas: dabar man įdomiau paklusti nei vadovauti

Vilniaus mažojo teatro vadovo kėdę Gretai Cholinai užleidžiantis Rimas Tuminas tikino netekties nejaučiantis. Dabar jam įdomiau vykdyti įsakymus, nei juos dalinti.

Lieka meno vadovu

Vilniaus mažajame teatre šiandien tvyro permainų dvasia. Tai, kad šio teatro siela vadinamas maestro R.Tuminas nebevadovaus teatrui buvo žinoma seniau, bet šiandien žiūrovų salėje kolektyvui buvo oficialiai pristatyta jo naujoji vadovė G.Cholina.

Jaudulio neslėpusi moteris kvietė teatro darbuotojus kartu susitelkti darbui ir naujiems iššūkiams, tačiau pripažino, kad be R.Tumino Vilniaus mažasis teatras negalėtų gyvuoti. Teatre jis užims meno vadovo pareigas. „Tikiuosi, kad taip bus amžinai“, - šypsojosi ji garsiajam teatro režisieriui.

Teatro vadovo pareigas perleidžiantis R.Tuminas tikino nejaučiantis netekties ar skaudulių. „Žinoma, tik sugrįžta prisiminimai - grįžti prie visko ištakų, metų, dienų. Ne tiek jaudina mano gyvenimo perspektyva, bet jo prisiminimai. Galvoju, taip bus ir prieš mirtį. Kalba, kad taip būna. Grįžtame į vaikystę, į gyvenimą, kažką įvertiname, kažką atrandame ir savęs pagailime. Mano prisiminimai susieti su visais jumis, su kuriais praėjo dvidešimtpenkeri gyvenimo metai - tikrai nemažas laiko tarpsnis“, - į teatro kolektyvą kreipėsi jo buvęs vadovas.

Permainos buvo būtinos

R.Tumino nuomone, permainos Vilniaus mažajame teatre buvo būtinos ir jų nebūtų galėjęs įgyvendinti nė vienas žmogus iš jau esančio kolektyvo.  „Mes pagyvenę ir jei kas iš mūsų aktorių ar kitų darbuotojų bepretenduotų į vadovus, niekas iš esmės nepasikeistų. Reikia valingo, jauno žmogaus, mąstančio, ir Greta yra kaip tik toks žmogus. Ji - šios srities specialistė, baigusi teatro vadybą, atėjo iš komercinės struktūros į tas pareigas, kur ir dera“, - gyrė jis G.Choliną.

Atsisveikindamas su vadovo pareigomis R.Tuminas aktoriams siūlė bandyti keisti požiūrį į savo darbą: „Jaučiu, kad mes pavargome. Galbūt tapome cinikais, sakyčiau, sarkazmo turinčiu teatru. Bet čia gelbėjimosi motyvai, jausmai, atsiradę dėl to, kad reikia išgyventi. Cinizmu, humoru tarsi apsiginame nuo pojūčių, kartais tai tampa esme. Pajuokauti galime, bet tai neturi tapti gyvenimo būdu“.

“Galvojame, kad  gyvenimas neteisingas, apgaudinėja mus, todėl atsakyti į gyvenimą reikia tuo pačiu - tada dingsta kriterijai. Kai mirė mano mama, aš nežinojau, kaip gyventi, kas yra gerai, kas blogai – taip pat dingo kriterijai. Nesupratau, ką darau gerai ar blogai, ir man nereikėjo, atrodė, kad aš dabar laisvas, nesupratau pats savęs. Po to grąžini prisiminimus, surandi tuos kriterijus, ir jie vėl iš naujo suranda tavo kūną, dvasią, vėl pradeda tave reguliuoti, veikti, auginti. Tad ir čia situacija tokia sudėtinga - reikia įveikti tą nihilistinę, pesimistinę nuotaiką. Gal mes nusibodome vieni kitiems, gal pernelyg gerai vieni kitus pažįstame, esame pernelyg atlaidūs, gal kompromisų pernelyg daug“, - svarstė jis, pabrėždamas, kad teatrui labai reikėjo naujo žmogaus.

G.Cholina sakė, kad permainos teatre pirmiausia laukia finansinėje srityje. "Mano užduotis - užtikrinti, kad būtų pinigų, iš ko statyti spektaklius. Jei R.Tuminas man pasakys, kad jam reikia šilkinės raudonos uždangos, aš turėsiu atsakyti jam, kad ji bus. Gal mano vizijos idealistiškos, bet aš labai myliu teatrą ir tikiu juo", - kalbėjo naujoji vadovė.

R.Tuminas laukia įsakymų

Režisierius R.Tuminas prisipažino, kad jam visada įdomūs nauji išbandymai. „Dabar man paklusti įdomiau nei būti vadovu. Noriu paklusti, noriu kam nors atsiduoti, kad man lieptų  ir su malonumu nurodymus vykdysiu. Visada norėjau, kad man įsakytų. Jei liepia, reiškia pasitiki, žino, tik tu gali tai padaryti. Taip ir aktorių kvieti vaidmeniui, nes žinai, kad tik jis gali tai padaryti. Taigi aš - nuolankus jūsų tarnas“, - šypsojosi R.Tuminas G.Cholinai.

Meno vadovu dirbsiantis R.Tuminas žadėjo bandysiantis su aktoriais  kuo geriau pažinti žmogaus prigimtį. "Ko mes verti, jei tik atspindime gyvenimą, jį imituojame, atkartojame? Kasdien praleidžiame daug laiko repeticijose, kad pažintume geriau vieni kitus, pažintume žmones. Aktorius kviečiu grąžinti garbę sau, savo profesijai. Jei patys save gerbsime, tuomet gerbs ir kiti", - ragino jis teatro kolektyvą.

Vilniaus mažasis teatras

G.Cholina liepos pabaigoje laimėjo Kultūros ministerijos skelbtą konkursą VVMT vadovo pareigoms eiti. Į šį postą be G.Cholinos pretendavo kino režisierius Audrius Juzėnas ir scenografas Andrius Žibikas, laikinai ėjęs teatro vadovo pareigas.

Iki šiol sesers Anželikos Cholinos šokio teatro direktore dirbusi G.Cholina šiame teatre liks dirbti antraeiles pareigas. "Ten pradirbta dešimt metų, kolektyvas susistygavęs, visi žino, ką ir kaip daryti, todėl jam priežiūros reikės mažiau, o visą savo dėmesį galėsiu skirti Vilniaus mažajam teatrui", - sakė G.Cholina.

Vilniaus mažajam teatrui pastaruosius penkerius metus oficialiai vadovavo jį įkūręs R.Tuminas. Jis taip pat eina Maskvos J.Vachtangovo teatro vadovo pareigas. Jo sutartis su šiuo garsiu Maskvos teatru sudaryta iki 2013 metų.

Vilniaus mažasis teatras įkurtas 1990 metais. 1997 metais jam suteiktas valstybinio teatro statusas. 1999 metais už nuopelnus Vilniaus miestui jis apdovanotas garbingu sostinės savivaldybės apdovanojimu - šv. Kristoforo statulėle.


Šiame straipsnyje: Rimas TuminasGreta Cholina

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių