„Romuvą“ atsiėmė. Kas toliau? (papildyta)

„Romuvos“ kino teatras sugrįžo į savivaldybės rankas, tačiau atsikvėpti dar anksti. Remonto laukiantį pastatą slegia skolos, o išprašytas nuomininkas nelinkęs trauktis tuščiomis.

Radiatoriai – susproginėję

Bendrovės „Romuva“ valdyba nusprendė nelaukti iki 2012 m. ir vienašališkai nutraukė aštuonerius metus trukusią nuomos sutartį su įmone „Rosh“, vadovaujama Ramūno Šalūgos.

Pastato perdavimo komisija užvakar apžiūrėjo visas patalpas ir įvertino jų būklę. Nešildomame apleistame pastate jaučiasi pelėsio kvapas, balti pūkeliai ima trauktis net ant kino salės kėdžių apmušalų. Kai kurios patalpos paverstos sandėliais, o iš administracijai skirto tualeto sklinda nosį riečiantis tvaikas. Senieji radiatoriai sutrūkinėję, kiti – nupjauti.

Pastatą apžiūrėjusi komisija atsilupusių dažų ir vandens pėdsakų pastebėjo ir ant lubų žiūrovų salėje bei kino projekcinėje. Manoma, kad tai nuomininko nekokybiškai atlikto stogo remonto padariniai.

Kino teatro valdybos pirmininkas architektas Audrys Karalius mano, kad patalpų būklė yra patenkinama ir neprireiks labai didelių investicijų, kad seniausias Lietuvoje kino teatras vėl būtų atviras žiūrovams. Jo požiūriu, didžiausia problema – nuomininko nebaigti rekonstrukcijos darbai ir valstybinei komisijai nepriduotas eksploatuoti pastatas, kuris šiuo metu yra paliktas be jokios šildymo sistemos.

Antstoliai prie durų

„Nuomininkas atidavė raktus. Nors žadėjo, pastatą perduodant pats įmonės vadovas nedalyvavo. Atsiuntė bendrovės buhalterę Editą Narkevičienę. Sutarties nutraukimas nebuvo ginčytas“, – pasakojo statinį administruojančios bendrovės „Romuva“ direktorė Ilona Jurkonytė.  R.Šalūga ir toliau valdo apie 20 proc. „Romuvos“ akcijų, likusi akcijų dalis priklauso miesto savivaldybei.

Sutartį nuspręsta nutraukti, nes ilgiau nei pusę metų nuomininkas nemokėjo nuomos mokesčio. I.Jurkonytė ragina „Romuvos“ valdybą imtis aktyvių veiksmų pagelbėti įmonei, kurioje kol kas dirba tik du žmonės – ji pati ir buhalterė.

„Turi būti priimami strateginiai sprendimai valdybos, akcininkų lygiu“, – įsitikinusi direktorė.

Pasak jos, lėšų pirmiausia reiktų skoloms dengti. „Kiekvieną dieną galime sulaukti antstolių. Turime ieškoti būdų, kaip juos užlaikyti, kaip kuo greičiau sumokėti skolas“, – sakė pašnekovė.

Neskaičiuojant nuompinigių, pasak I.Jurkonytės, nuomininkas paliko įsiskolinimų įvairių paslaugų teikėjams, nesumokėti mokesčiai valstybei. I.Jurkonytės nuomone, nuostoliai galėtų būti išieškomi iš bendrovės „Rosh“, tačiau pati bendrovė „Romuva“ neturi jokių finansinių galimybių samdyti teisininkus, kurie galėtų profesionaliai ginti kino teatro interesus teisiniu keliu.

„Ne kartą raginome nuomininką sumokėti mokesčius, vylėmės draugiškai susitarti. Kad ir kaip būtų, šiuo metu turime pakankamai įrodymų, kad bendrovė „Rosh“ nuomos sutarties nesilaikė. Dėl to, kad nutraukė mokėti už nuomą, bendrovė „Romuva“ atsidūrė labai prastoje padėtyje. Šiuo metu visiškai neturime lėšų nei popieriui, nei rašalui, negaliu išmokėti atlyginimo nei buhalterei, nei sau pačiai“, – vardijo I.Jurkonytė.
Jei skubiai nebus sulaukta pagalbos iš savivaldybės, bendrovė „Romuva“, pasak direktorės, tiesiog žlugs.

Kiek pinigų reikėtų pastatui remontuoti ir investicijoms, kad „Romuva“ taptų tvarkingu, šiuolaikišku kino teatru, ekspertai dar skaičiuoja. Iš pradžių užtektų atnaujinti šildymo sistemą.

Preliminariai apskaičiuota, kad atkurti šildymo sistemą kainuotų apie 120 tūkst. litų. I.Jurkonytė turi viziją, kad kino teatre ne tik būtų rodomi filmai, bet vyktų ir kiti kultūriniai renginiai, veiktų kavinė. Jei ne šildymo ir kitos problemos, galbūt „Romuvoje“ šio mėnesio pabaigoje būtų vykę rudeninio „Kaunas Jazz“ festivalio koncertai.

Apleistas, bet sužavėjo

Pernai rudenį „Romuvoje“ vykęs tarptautinis Kauno kino festivalis buvo bene paskutinis garsesnis renginys. Nešildomame pastate žiūrovai sėdėjo įsisiautę į šiltus viršutinius drabužius.

Šiuo metu vėl vykstantis tas pats festivalis prasiplėtė, vieną salę turinčio „Romuvos“ kino teatro nebūtų užtekę visiems filmams parodyti. Tikimasi, kad ateityje festivalis grįš ir į istorinę vietą.

Vis dėlto „Romuva“ savotiškai įtraukta į šiuo metu vykstančio Kauno kino festivalio programą. Būrys festivalio svečių – kino kūrėjų, kino teatrų atstovų vakar apžiūrėjo šį unikalų istorinį objektą.„Svečiai sakė, kad kino teatras yra fantastiškas ir kad jo padėtis nėra itin bloga. Tačiau dar reikės nemažai investicijų norint prikelti kino teatrą naujam gyvenimui“, – kalbėjo I.Jurkonytė.

Istorinis kino teatras ir naujieji kino centrai, I.Jurkonytės įsitikinimu, vieni kitiems egzistuoti netrukdo.

Bendrovės "Rosh" direktorius, įmonės "Romuva" akcininkas Ramūnas Šalūga:

Kita pusė sutartį nutraukė vienašališkai ir paprašė priduoti patalpas. Tai aš ir padariau. Tolimesni veiksmai priklausys nuo abiejų pusių geranoriškumo. Sutartyje yra numatytos jos nutraukimo sąlygos. Jie deklaruoja vienas sąlygas, aš – kitas. Jei mums nepavyks išsiaiškinti taikiu būdu, reikės eiti teisiniu keliu. Nesutinku, kad aš nevykdžiau nuomos sutarties sąlygų. Patalpas išsinuomojau veiklai vykdyti, o ne prižiūrėti, remontuoti, gadinti pastatą. Taip, filmai pastaraisiais metais nebuvo rodomi. Kaip galėjome juos rodyti, kai elektra ir šildymas neįjungti, neprivesti?

Tai pastato šeimininkų reikalas. Remontai vyko, mes juos padarėme. Po to buvo drastiškai atsisakyta šilumos. Tai padarė bendrovės "Romuva" administracija. Radiatorius nupjovėme mes, nes jie pradėjo sproginėti, kėlė grėsmę. Yra surašyti ekspertų aktai, visa tai atsidurs teisinėse institucijose, jei nepavyks taikiai išspręsti sutarties nutraukimo sąlygų. Už vienašališką sutarties nutraukimą yra numatyta bauda, aš pretenduosiu į ją ir į tuos nuostolius, kuriuos patyrė "Rosh", kol negalėjo tinkamai eksploatuoti patalpų.

Buvau parašęs prašymą "Romuvai" vykdyti savo funkcijas ir buvau pranešęs, kad laikinai sustabdau nuomos mokėjimą, kol patalpoms nebus užtikrintas tinkamas funkcionavimas. Nuomos mokesčio nemokėjau pusę metų. Ateityje bandysiu kreiptis į savivaldybę, kad sudarytų galimybę man išsipirkti kuo daugiau akcijų ir tą pastatą vėl pasiimti sau. Kaip akcininkas, aš turiu tam pirmumo teisę. Savivaldybė taip pat turi teisę nusipirkti akcijas iš manęs, bet svarbu, kiek man sumokės. Netikiu savivaldybės gerais norais, nes ji neturi pinigų. Be to, ne tos kompetencijos žmonės šį klausimą sprendžia, todėl manau, kad čia tik visos "Romuvos" istorijos pradžia. "Rosh" išeina, o aš – lieku.


Kauno miesto vicemeras Rimantas Mikaitis:

Galutinė vizija yra tokia: kino teatras turi būti savivaldybės, tai turėtų būti kultūros židinys. Kokių dar kliūčių gali kilti, reikėtų klausti kitos sutarties pusės – bendrovės "Rosh". Visų sutarties detalių aš nežinau, bet tikiuosi, kad "Romuvos" valdyba pasvėrė visas vienašališko sutarties nutraukimo aplinkybes. Ar vienaip, ar kitaip tikslas bus pasiektas, tik klausimas, kiek tai kainuos pinigų ir žmonių pastangų.


Šiame straipsnyje: Romuva

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių