Riaušių prie Seimo dalyviai aiškina tik pasisvaidę sniego gniūžtėmis

Pirmadienį į Vilniaus 2-ąjį apylinkės teismą rinkosi sausio 16-ąją prie Seimo vykusių riaušių dalyviai. Tačiau neatvykus penkiems kaltinamiesiems bei porai jų gynėjų, bylos atversti nepavyko.

Įtarimai riaušių byloje pareikšti 29 vyrams, beveik visi jie jauni žmonės, kai kurie anksčiau teisti.

„Jie kaltinami pasipriešinimu policijos ir Viešosios tvarkos padalinio pareigūnams, langų daužymu ir daugybe kitokių nusikaltimų“, - kalbėjo valstybinį kaltinimą šioje byloje palaikantis Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Paulius Jablonskas.

Nors už dalyvavimą riaušėse baudžiamasis kodeksas numato laisvės atėmimą iki 6 metų, tačiau net pats prokuroras abejoja, ar kažkam iš kaltinamųjų bus skirta maksimali bausmė. „Yra daugybė išlygų, tačiau kaltę nuspręs teismas“, - sakė P.Jablonskas.

Kiek užtruks šios bylos nagrinėjimas, prognozuoti nedrįstama. Byloje nukentėjusiais yra pripažinta 11 asmenų, civilinius ieškinius, kurių bendra suma yra apie 200 tūkst. litų yra pareiškę 5 fiziniai asmenys ir pats Seimas. Liudyti bus kviečiami net 103 žmonės.

Tik keturi iš 29 kaltinamųjų prisipažįsta dalyvavę riaušėse. Kiti savo kaltę neigia. „Man aiškina, kad aš priešinausi sulaikomas. Nieko aš nesipriešinau, akmenų nemėčiau, paleidau tik kelias sniego gniūžtes“, - aiškino dalyvavimu riaušėse kaltinamas Darius Subotkevičius.

„Aš nieko nedariau, į langus nieko nemėčiau. O kur mėčiau? Į policininkus porą sniego gniūžčių paleidau“, - savo kaltės nepripažįsta kitas, vardo pasakyti nepanorėjęs jaunuolis.

Be D.Subotkevičiaus kaltinimai šioje byloje taip pat pareikšti Tadui Šobliui, Romui Vaicekauskui, Genrikui Lisovskiui, Edgarui Švabauskui, Aleksandrui Daško, Tomui Čaikauskui, Karoliui Lenkovskiui, Jurijui Šidlionok, Edgarui Jonušui, Andrejui Artemenko, Slovamirui Stankevičiui, Aleksandrui Aškelovičiui, Tomui Virbickui, Aivarui Avgustinui, Česlavui Dukel, Česlovui Bitovtui, Skomantui Pakalkai, Tomui Čedrauskui, Vadimui Kundinovičiui, Aleksejui Druzevui, Sauliui Stepaičiui, Sauliui Žukauskui, Arturui Pantiuchinui, Leonidui Ivanovui, Sigitui Astratovui, Michailui Gajevskiui, Artūrui Laveckiui ir Veslavui Lukoševičiui.

Kiti teismo posėdžiai numatyti lapkričio 24-26 dienomis. Tikimasi, kad tada byla bus pradėta nagrinėti iš esmės. Baiminantis, kad į bylos nagrinėjimą bus sunku sukviesti visų kaltinamųjų gynėjus, teismas apsidraudė, kreipdamasis į Nacionalinę teismų administraciją. Ši nutarė, jog riaušininkų byla yra prioritetinė ir visi advokatai, pirmiausia, dėmesį turi skirti šiai bylai.

Kas organizavo riaušes prie Seimo, ikiteisminį tyrimą šioje byloje atlikusiai Vilniaus apygardos prokuratūrai, išsiaiškinti nepavyko. „Nepavyko nustatyti, kad būtų buvę kažkokie organizatoriai, kvietę masiškai visus eiti prie Seimo ir daužyti langus“, - yra sakęs Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Irmantas Mikelionis.

Vis dėlto, iš surinktos byloje medžiagos matyti, kad riaušės nekilo spontaniškai, daugelis jaunuolių ėjo į jas pasiruošę, buvo prisirinkę akmenų, nešėsi skaras veidams prisidengti.

Kol kas teismui perduota tik viena byla, kada pasieks antroji, kurioje įtarimai yra pareikšti 36 asmenims, neskelbiama.

Šios bylos autentiškos, tačiau jas nuspręsta išskirti, norint, jog procesas nebūtų vilkinamas.

Visiems riaušių dalyviams yra paskirtos kardomosios priemonės - rašytiniai pasižadėjimai neišvykti.

Riaušių dalyviai buvo nustatyti įvairiais būdais. Jie buvo nufotografuoti, nufilmuoti, rasti dalį riaušininkų padėjo visuomenė.

Sausio 16-ąją, Nepriklausomybės aikštėje, per vykusį profesinių sąjungų organizuotą mitingą prieš Vyriausybės padidintus mokesčius, nukentėjo apie 30 žmonių, buvo išdaužyti Seimo langai, apgadinti aplinkiniai pastatai, bandyta įsiveržti į patį Parlamentą.
Riaušininkus tramdę Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai panaudojo ašarines dujas, gumines kulkas.

 


Šiame straipsnyje: riaušininkų teismas

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių