Restorano nuolaidos sudomino ir prokurorus

Patikrinę prestižinę "Medžiotojų užeigą" mokesčių inspektoriai išsiaiškino, kad galimai slėpdamas pelną restoranas suteikė 99 proc. nuolaidų už beveik 900 tūkst. litų.

Žada būti griežti

Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (AVMI) specialistai, peržiūrėję populiaraus Kauno restorano "Medžiotojų užeiga" elektroninėje kontrolinėje juostoje spausdinamų užsakymų, mokėtinų sumų ir atšauktų sąskaitų duomenis, atskleidė įdomų mokesčių vengimo mechanizmą.

"Tiriame šį atvejį, akivaizdu, kad apgaulingai tvarkydami buhalteriją, restorano vadovai siekė nuslėpti pelną", – pasakojo Kauno miesto apylinkės prokuratūros prokuroras Donatas Puzinas. Jis skaičiuoja, kad per dvejus metus šis Kauno restoranas savo klientams "suteikė nuolaidų" už beveik 900 tūkst. litų

Mokesčių inspektoriai išsiaiškino, kad siekdama apgaulingai sumažinti apyvartą ir mokėtinas mokesčių sumas, bendrovė savo klientams taikydavo iki 99 proc. nuolaidas.
Kauno AVMI viršininko Antano Nesteckio teigimu, kad ir kokių išradingų mokesčių vengimo būdų sugalvoja kai kurie mokesčių mokėtojai, dažniausiai specialistai juos išaiškina.

"Dėl šių per patikrinimą nustatytų pažeidimų jau pradėtas ikiteisminis tyrimas. Manau, kad ikiteisminį tyrimą atliekančios institucijos restorano vadovams dėl neteisėtų veiksmų nuolaidų netaikys ir tai bus pamoka kitiems, bandantiems apvaginėti valstybę", – vylėsi Kauno AVMI viršininkas Antanas Nesteckis.

Pajamas slėpė šešėlyje

"Medžiotojų užeigoje" dieną skirtingu laiku prie įvairių staliukų aptarnaujamų klientų užsakymams buvo pateikiamos sąskaitos, tačiau kompiuteriniai kasos aparatų kvitai neatspausdinami, o ir pačios sąskaitos vėliau panaikinamos.

Per beveik dvejus metus šiame restorane buvo atšaukta apie 10 tūkst. sąskaitų. Paprastai dienos pabaigoje visi užsakymai iš atšauktų sąskaitų buvo perkeliami į vieną, reprezentacinėmis išlaidomis pateisinamą sąskaitą, kuriai pritaikoma 99 proc. nuolaida.

Pavyzdžiui, per vieną tikrintą dieną atšaukta 20 sąskaitų, o vakare vietoj jų išspausdinta viena 936 litų sumai. Pritaikius 99 proc. nuolaidą, atspausdintas fiskalinis 9,57 lito kvitas, kuris apmokėtas negrynais pinigais. Inspektoriai daro išvadą, kad šešėlyje bandyta paslėpti 926,43 lito.

"Restorane, kurio praėjusių metų apyvarta buvo didesnė nei 1,5 mln. litų, galėjo būti neapskaityta apie penktadalis visų gaunamų pajamų", – rašoma Kauno AVMI pranešime spaudai.

D.Puzinas pastebi, kad tokiu būdu viešojo maitinimo sektoriaus atstovai sukčiauja ne pirmą kartą. Panašūs pažeidimai išaiškinti ir vienoje kavinėje Raseiniuose. Ten, pasinaudojus kasos aparato techninėmis galimybėmis ir nerodant tikslios apyvartos, bandyta nuslėpti beveik 100 tūkst. litų.

"Šiuo metu tiriame dar kelis atvejus", – atskleidė prokuroras ir pridūrė, kad tokiu būdu restoranai siekia nuslėpti pelną.

Kaltės nepripažįsta

Rotušės aikštėje įsikūrusi "Medžiotojų užeiga" laikoma vienu prašmatniausių miesto restoranų. Čia vaišinami garbingi miesto svečiai, čia vyksta užsienio prezidentų priėmimai, restoraną buvo pamėgęs prezidentas Valdas Adamkus.

Sulaukęs žurnalistų skambučio restorano "Medžiotojų užeiga" direktorius Ričardas Mačiulaitis nustebo. Jis pripažino, kad mokesčių inspektoriai du mėnesius – lapkritį ir gruodį – tikrino įmonės buhalteriją, tačiau neigė bet kokius pažeidimus.

Paklaustas apie nuslėptas pajamas, jis nusijuokė ir tarė: "Nesąmonė! Nežinau, ką galiu pakomentuoti, nes mes tokio tyrimo išvadų neturime, nepadarėme jokių pažeidimų."

Restoranas turi gilias tradicijas. Senamiesčio tyrinėtojų užrašuose šis pastatas vadinamas Zabielų namais, nes vieni žymiausių jo savininkų XVII–XVIII a. buvo turtingi Kauno miestiečiai Zabielos. Zabielų namas iki mūsų laikų ne kartą keitė išvaizdą, atlaikė net kelias – gotikos, renesanso, klasicizmo – epochų ir mūsų laikų rekonstrukcijas. XIX a. pabaigoje šiame name gyveno lietuvių literatūros klasikas Antanas Baranauskas.

Viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė:

Retai mane pasiekia informacija apie mūsų asociacijai priklausančius restoranus, kurie dirba šešėlyje. Paprastai restoranai saugo savo vardą ir dirba garbingai. Priimdami į asociaciją narius nekeliame skaidrumo reikalavimo, bet tai yra savaime suprantamas dalykas. "Medžiotojų užeiga" – yra vienas seniausių Kauno restoranų, mūsų asociacijos narė. Girdėjau, kad mokesčių inspekcija jiems skyrė 100 litų baudą už kažkokį kasos operacijos pažeidimą. Girdėjau, kad vyksta ir kitoks tyrimas, tačiau dar nėra jokių išvadų. Galiu užtikrinti, kad 99 proc. nuolaida yra normalus dalykas restoranų versle. Dažniausiai teisę taikyti tokią nuolaidą turi restorano savininkas. Pati turėjau tris restoranus ir puikiai žinau, kaip naudojamos reprezentacinės išlaidos. Tarkime, jeigu savo restorane rengčiau šventę savo mamai arba leisčiau sūnui švęsti gimtadienį, tai tikrai nemuščiau į kasą visos sumos. Argi normalu sau taikyti antkainį? Sumokėčiau tik už produktus, savikainą. Juk kiekviena įmonė turi reprezentacinių lėšų ir leidžia jas taip, kaip jai atrodo tinkama. Kažkodėl, kai statybininkas arba mokslo darbuotojai ateina į restoraną išleisti reprezentacinių lėšų, tai viskas gerai, o kai tai daro restorano savininkas, kyla problemų.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių