Rekonstruotas Vilniaus bernardinų ansamblis

 Po rekonstrukcijos Vilniaus bernardinų ansamblyje naujai atvertos sakralios erdvės. „Įvertinkite savo jėgas“, – perspėjami jų lankytojai.

Paplušėta iš peties

Mat jei panorėsite patekti į kai kurias iš sutvarkytų ir atnaujintų vietų, reikės įveikti bemaž 80 laiptelių ir pakilti į 17 metrų aukštį, praneša lrt.lt.

Kaip nacionalinio transliuotojo interneto svetainei pasakojo pranciškonas brolis Algirdas Malakauskis, per numatytos rekonstrukcijos laikotarpį, kuris prasidėjo 2007-ųjų sausį ir baigėsi šių metų rugsėjo antroje pusėje, sutvarkyta nemaža dalis apleistų Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčios erdvių: gotikinis vienuolyno kiemelis, senasis koridorius su freskomis, presbiterija – vienuolių choras (atkurtas pagal XVIII a. vid.) ir požemio kripta. Pastaroji buvo visiškai atnaujinta (išvalyta, padaryti laipteliai į ją ir t. t.).

„Buvo sutvarkyti begriūvantys įėjimo vartai, įėjimo grindinys. Daug pastangų dėta sutvarkyti gotikinės varpinės bokštelį, mat čia dar maždaug nuo 1978 m. buvo stelažai: bokštelis buvo visas užgriozdintas, jį išvalėme. Taip pat restauruotas kiekvienas pietryčių bokšto laiptelis“, – vardijo brolis Algirdas. O jų belipant galima suskaičiuoti 75. Sraigtiniai laipteliai veda į 17 metrų aukštį.

Sutvarkytas ir bažnyčios pietvakarių bokštas, turintis kiek mažiau – 69 laiptelius, ir vedantis į balkoną, kuriame anksčiau meldėsi kontempliatyviosios vienuolės pranciškonės. Nuo XIX a. šiame balkone pastatyti vargonai.

Įrengė ir administracines patalpas

Viena įdomiausių sutvarkytų naujųjų erdvių – palėpė virš bažnyčios skliautų, kurioje galima apžiūrėti bažnyčios skliautų mūrą iš viršaus, šaudymo angas bei pamatyti Vilniaus 360 laipsnių panoramą.

Palėpė, brolio Algirdo pasakojimu, buvo visa restauruota. Kaip ir medinė bažnyčios stogo konstrukcija. „Daug konstrukcijos detalių keista, mat kai kuriose vietose medis buvo supuvęs – medinė konstrukcija buvo ant ribos sugriūti. Palėpėje buvo sudėtos grindys, nuimtos čerpės, nes čia buvo palikta virš 100 tonų čerpių, kurios kėlė grėsmę įgriūti į bažnyčią“, – kalbėjo pašnekovas.

Taip pat buvo sutvirtintas stogas, sutvarkyti stoglangiai, šaudymo angose įrengti langeliai, padarytas nedidelis balkonas su angomis į Senamiestį. „Buvo apšiltintas visas stogas ir įrengtos administracinės patalpos“, – baigė vardinti brolis Algirdas.

Rekonstrukcijai - 8,2 mln. litų

Tačiau šiandien dar negalima sakyti, kad bažnyčia galutinai restauruota. Įsisavintos visos gautos rekonstrukcijai lėšos: bemaž 8,2 mln. litų. Lėšos gautos iš ES struktūrinių fondų bei šalies biudžeto. Tikimasi, kad dar pavyks gauti lėšų iš ES ir apie 2013-uosius bus galima pasakyti, kad Vilniaus Bernardinų ansamblyje viskas sutvarkyta.

„Svajojame sutvarkyti visus bažnyčios skliautus. Kai kurie jų griūva, reikia tvirtinti. Taip pat reikėtų sutvirtinti piliorius, sutvarkyti Šv. Florijono (Trijų Karalių) ir Kristaus laiptų koplyčią. Pastaroji griūva, nes yra netoli gatvės, jaučiama stipri vibracija. Kiek dar liktų lėšų, norėtųsi sutvarkyti freskas“, – planais dalijosi brolis Algirdas.

Tačiau kol kas tolesniems darbams pinigų nėra.

Lankytojai - tik iš anksto užsiregistravę

Beje, pabūti atvertose bažnyčios erdvėse galės tik nedidelės, iš anksto užsiregistravusios, lankytojų grupės. „O pasimelsti į bažnyčią, kuri visų pirma yra maldos namai, galima ateiti bet kada“, – pabrėžė brolis Algirdas.

Bernardinų istorinis-architektūrinis ansamblis paskelbtas Lietuvos kultūros paveldo paminklu, 2008 m. jam suteiktas valstybei svarbaus kultūrinio projekto statusas.
Minėto kultūros paveldo paminklo tvarkymu rūpinasi VšĮ „Pranciškonų namai“.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių