Rajono savivaldybė: valstybės institucijos kursto tautinę nesantaiką

Atsakingos valstybės tarnybos neįsigilina į padėtį Vilniaus rajone ir nepadeda spręsti jautrių ugdymo problemų, bet nepagrįstai kursto Vilniaus rajone tautinę nesantaiką ir didina priešpriešą vietos valdžiai, teigia rajono valdžia.

Tokiu pareiškimu Vilniaus rajono savivaldybė pirmadienį reagavo į vaiko teisių apsaugos kontrolierės Editos Žiobienės išvadą, kad kai kuriose Vilniaus rajone ugdymo įstaigose prioritetas skiriamas ugdymui lenkų kalba, o kitakalbiai diskriminuojami.

Pareigūnės teigimu, keturiuose vaikų darželiuose Vilniaus rajone nėra sudaryta galimybė vaikus ugdyti kitokia nei lenkų kalba.

"Vilniaus rajono savivaldybė kategoriškai paneigia Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus tarnybos tyrimo išvadą, kad Vilniaus rajono Lavoriškių, Rudaminos, Buivydžių ir Mostiškių vaikų darželiuose nėra galimybių ugdyti vaikų valstybine lietuvių kalba", - teigiama savivaldybės pranešime.

Anot jo, padarydama tokią išvadą E.Žiobienė neatsižvelgė į tai, kad Rudaminoje ir Mickūnuose, be Vilniaus rajono savivaldybei pavaldžių ikimokyklinių įstaigų, veikia buvusios Vilniaus apskrities viršininko administracijos, o dabar Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) pavaldumo ikimokyklinio ugdymo įstaigos. Rudaminos vaikų darželyje yra 4, o Mickūnuose - 3 grupės, teikiančios ugdymą tik lietuvių valstybine kalba.

"Turbūt Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus tarnyba nenorėjo pastebėti ir to, kad Buivydiškėse ir Riešėje veikia vaikų darželiai tik lietuvių ugdomosiomis kalbomis, o lenkų ar rusų ugdomosiomis kalbomis vaikai gali būti ugdomi tik Vilniaus miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigose", - rašoma savivaldybės pranešime.

Savivaldybės teigimu, iki šiol nebuvo vaikų darželio ar grupių lenkų ugdomąja kalba Mickūnuose, nors čia gyvena 80 proc. lenkų tautybės gyventojų.

Buivydžiuose 95 proc. gyventojų taip pat yra lenkų tautybės, Mostiškėse - 70 procentų. Savivaldybė teigia, kad čia iki šiol poreikio steigti lietuviškas grupes veikiančiuose vaikų darželiuose nebuvo, nes nebuvo gauta nė vieno gyventojo prašymo.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė pirmadienį pranešė, kad ištyrusi tėvų skundus dėl padėties kai kuriuose Vilniaus rajono darželiuose, ji nustatė, jog iš 25 rajono ikimokyklinių įstaigų 4 vaikų ugdymas vysta tik lenkų kalba. "O tai reiškia, kad šeimos neturi kito pasirinkimo", - pareiškė E.Žiobienė.

Jis Vilniaus rajono savivaldybei rekomendavo Lavoriškių ir Rudaminos lopšeliuose-darželiuose bei Buivydžių ir Mostiškių vaikų darželiuose įsteigti bent po vieną lietuvišką grupę, kad vietos gyventojai turėtų galimybę minėtose ugdymo įstaigose savo vaikus ugdyti lietuvių kalba.

Kaip pranešė Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus tarnyba, atlikti išsamų tyrimą dėl problemų ikimokyklinėse įstaigose Vilniaus rajone paskatino kontrolierės apsilankymas Vilniaus rajono Kalvelių vaikų darželyje gegužės mėnesį, kilus problemų dėl papildomos lietuviškos grupės steigimo.

Pasak pranešimo, nors prašymą steigti papildomą grupę lietuvių kalba pasirašė apie pusšimtį bendruomenės narių, ir ne tik lietuvių, bet ir lenkų tautybės, Vilniaus rajono Švietimo skyrius neskubėjo atsižvelgti į gyventojų norą vaikus ugdyti valstybine kalba, o vaikų tėvams buvo siūlomos laisvos vietos tik lenkų kalbos grupėje.

Po kontrolierės raginimo, jau birželį, Vilniaus rajono savivaldybėje buvo priimtas sprendimas Kalvelių vaikų darželyje įsteigti lietuvišką grupę.

Vilniaus rajono seniūnijų duomenimis, šiuo metu Vilniaus rajone gyvena 6307 ikimokyklinio amžiaus vaikai, o Vilniaus rajono savivaldybės ikimokyklinio ugdymo įstaigas lanko 1496 vaikai.


Šiame straipsnyje: Vilniaus kraštas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių