R. Jancevičius: prokurorai žinojo, jog D. Kedys ketino įsigyti ginklą

 

 

Vilniaus apygardos vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius pripažino, kad Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) pareigūnai buvo pateikę informaciją, jog dabar dviejų žmonių nužudymu įtariamas Drąsius Kedys ketino įsigyti ar jau buvo įsigijęs ginklą.

Apie tai buvo informuota ir Generalinės prokuratūros vadovybė.

„Nežinau, kuris iš į prokuratūrą atvykusių pareigūnų man pasakė, kad jie turi nepatikrintos informacijos apie tai, jog mūsų tiriamoje pedofilijos byloje nukentėjusiuoju pripažintas D. Kedys ar ieško įsigyti ginklo, ar jau turi ginklą“, - ketvirtadienį Vilniaus miesto apylinkės teisme sakė R. Jancevičius.

Pasak jo, ši informacija buvo pateikta tuomečiam generaliniam prokurorui Algimantui Valantinui ir jo pavaduotojui Vytautui Barkauskui.

Vilniaus apygardos prokuratūros vadovas, jo pavaduotojai Anatolijus Koržovas ir Brunonas Maciulevičius bei vadinamąją pedofilijos bylą tyręs ir vėliau darbą prokuratūroje palikęs Nerijus Bieliauskas ketvirtadienį iškviesti į teismą, kuriame toliau buvo nagrinėjama baudžiamoji byla dėl laiku neužkirstų žudynių Kaune.

Generalinė prokuratūra kaltinimus yra pateikusi iš pareigų pasitraukusiam policijos generalinio komisaro pavaduotojui Visvaldui Račkauskui, buvusiam Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) viršininko pavaduotojui Tomui Ulpiui, Nusikaltimų tyrimo 1-osios valdybos 1-ojo skyriaus viršininkui Emilijui Damukaičiui bei operatyviniams darbuotojams Dariušui Sinkevičiui ir Vitalijui Vitkovskiui.

Leido klausytis D.Kedžio pokalbių

R. Jancevičius teisme pasakojo, kad 2009-ųjų rugsėjo 17-ąją į prokuratūrą atvyko LKPB pareigūnai T. Ulpis ir E. Damukaitis, kurie pareiškė turintys svarbios informacijos vadinamojoje pedofilijos byloje.

„Išsikviečiau ikiteisminį tyrimą atliekantį prokurorą N. Bieliauską ir jį kontroliuojantį prokurorą, – sakė R. Jancevičius. – Manau, mūsų pokalbis galėjo trukti nuo 5 iki 10 minučių, jis sukosi apie pedofilijos bylą ir buvo paminėta, nežinau, kuris pareigūnas tiksliai pasakė, kad jie turi nepatikrintos informacijos apie tai, jog mūsų tiriamoje byloje nukentėjusiuoju esantis D. Kedys ar tai ieško įsigyti, ar jau turi ginklą. Mano reakcija tokiu atveju, kai kalbama apie ginklą, labai paprasta – daviau nurodymą imtis procesinių priemonių D. Kedžio atžvilgiu. Kitokių priemonių, išskyrus BPK numatytą priemonę kontroliuoti D. Kedžio telefoninius pokalbius, nebuvo galima imtis, nes nebuvo pateikta daugiau jokios informacijos“.

R. Jancevičius negalėjo prisiminti, ar atvykę pareigūnai prašė leidimo sekti D. Kedį. „Aš neneigiu, kad galėjo būti ta kalba – tiesiog neprisimenu“, – sakė jis.

Vyriausiasis prokuroras sakė, kad LKPB pareigūnų pateiktą informaciją jis tą pačią dieną perdavė tuomečiam generalinio prokuroro pavaduotojui V. Barkauskui, tą pačią ar kitą dieną apie tai sužinojo ir generalinis prokuroras.

Pasak jo, A. Valantinas vėliau pareikalavo pateikti visus pareigūnų užfiksuotus pokalbius telefonu.

R. Jancevičius pažymėjo, kad iš atvykusių LKPB pareigūnų nereikalavo nurodyti savo informatorių.

„Dirbu jau pakankamai ilgai ir galiu pasakyti, kad save gerbiantis pareigūnas niekada neatskleidė ir neatskleis savo informacijos šaltinio – tai nerašyta taisyklė, – sakė jis. – Be to, operatyviniai darbuotojai, eidami pas prokurorą, niekada nepasako visko, ką žino – ir už tai jų nesmerkiu, nes kuo informacija patenka platesniam ratui asmenų, kyla grėsmė, jog ji gali nutekėti. Per savo 30 metų darbo praktiką nesu matęs, kad būtų pateikta informatoriaus vardas ir pavardė“.

Nežinojo, kad V.Naruševičienė prašė skirti apsaugą

Vilniaus apygardos prokuratūros vadovas tvirtino, kad nušovus Kauno apygardos teismo teisėją Joną Furmanavičių nebuvo kilusi mintis, jog jį galėjo nušauti D. Kedys, o apie Laimutės Stankūnaitės sesers Violetos Naruševičienės generaliniam prokurorui rašytą prašymą skirti apsaugą jis net nežinojo – Generalinė prokuratūra nebuvo perdavusi šios informacijos.

R. Jancevičiaus teigimu, pedofilijos bylą tyrusi Vilniaus apygardos prokuratūra taip pat nežinojo, kad teisėjas J. Furmanavičius buvo parašęs pareiškimą dėl šmeižto kaltinant jį pedofilija – apie tai Generalinė prokuratūra taip pat nebuvo pranešusi.

„Gal tai sutapimai, gal dar kažkas, bet savaitę ar dešimt dienų atgal prieš šias žudynes Riešės teritorijoje buvo įvykdytas nusikaltimas analogišku būdu – mašinas pakeičiant į kelių remonto įmonės apklijuotą lipdukais ir imituojant kelio remontą buvo nušautas Latvijos verslininkas“, – R. Jancevičius teigė, kad turėdamas tokią informaciją prokuroras Gintaras Jasaitis važiavo į Kauną tirti teisėjo nužudymo.

„Tuo metu apie D. Kedį, man atrodo, kalbos nebuvo“, – teisme sakė jis.

Vyriausiojo prokuroro teigimu, po žudynių Kaune buvo pradėtas tarnybinis patikrinimas, N. Bieliauskas raštu nurodė, kad į Vilniaus apygardos prokuratūrą buvo atvykę pareigūnai su informacija apie D. Kedį.

„Tada generalinis prokuroras kreipėsi į policijos generalinį komisarą, klausdamas, kokia informacija jie disponavo, ir atsakymas buvo neigiamas – tik tiek žinau iš generalinio prokuroro paaiškinimo“, – sakė R. Jancevičius.

Jis taip pat prisipažino, kad kai kurie prokurorai jį vadina paranojiku. „Mane prokuratūroje vadina paranojiku, toje byloje turėjau kažkokį jausmą, džiaugiuosi, kad liko gyvų žmonių“, – sakė Vilniaus apygardos prokuratūros vadovas.

Prisipažino, kad su teisiamais pareigūnais eitų į žvalgybą

Duodamas parodymus teisme R. Jancevičius nesiryžo vertinti baudžiamojon atsakomybėn patrauktų pareigūnų kaltės ar nekaltumo, tačiau patikino, jog net neabejodamas su jais eitų į žvalgybą.

„Su jais eičiau į žvalgybą, nes esu tikras, kad būnant pasaloje nesulauksiu smūgio į nugarą peiliu, – sakė R. Jancevičius. – Kalbant apie poną Visvaldą, žinau, jeigu atsirastų nusikaltėlis ir šautų į auką, jis atsistotų per vidurį, manau, tą patį padarytų ir kiti čia sėdintys pareigūnai. Tai mano subjektyvus požiūris. Žinoma, tarp mūsų yra buvę visokių ginčų, mes ir rankos vienas kitam nesame padavę dėl išsiskyrusių požiūrių, bet kai kovodami su nusikaltėliais turim vieną tikslą, visos ambicijos išnyksta“.

Prokuroras kategoriškai nepritarė, kad slapta būtų sekamas D.Kedys

Ekonominių nusikaltimų tyrimus kontroliuojantis Vilniaus apygardos vyriausiojo prokuroro pavaduotojas A. Koržovas teisme nelabai ką galėjo papasakoti apie bylą – apie tai, kad D. Kedys ketino įsigyti ginklą, sužinojo tik tuomet, kai B. Maciulevičius ir R. Jancevičius Seimo komisijai pranešė, jog pareigūnai klausėsi D. Kedžio pokalbių.

„Nutartis klausytis pokalbių buvo priimta remiantis policijos pareigūnų pateikta informacija, jog D. Kedys ruošiasi įsigyti ginklą“, – sakė jis.

A. Koržovo teigimu, Vilniaus apygardos prokuratūroje atliekant tyrimą dėl galimos seksualinės prievartos prieš D. Kedžio mažametę dukrą ne kartą buvo gauti mergaitės tėvo prašymai tyrimą perduoti į Generalinę prokuratūrą, nes byloje figūruoja J. Furmanavičiaus, kaip teisėjo, pavardė. Šie prašymai nebuvo patenkinti, nes juos persiųsdavo Generalinė prokuratūra.

Tuo metu kitas R. Jancevičiaus pavaduotojas B. Maciulevičius teisme prisiminė dalyvavęs susitikime su LKPB pareigūnais T. Ulpiu ir E. Damukaičiu.

„Pareigūnai sakė, kad D. Kedys lyg ieško ginklo,lyg su duslintuvu, tačiau šios informacijos jie nedetalizavo, ji buvo bendro pobūdžio, – sakė vyriausiojo prokuroro pavaduotojas. – Byloje buvo duomenų, kad D. Kedys turi legalius ginklus, tačiau tai, jog ruošiasi nužudymams, pareigūnai mums nieko nesakė. Jie prašė leisti atlikti D. Kedžio slaptą sekimą, tačiau pedofilijos bylą tyręs prokuroras N. Bieliauskas kategoriškai nesutiko, pokalbio metu buvo nutarta kreiptis į teismą dėl leidimo kontroliuoti jo pokalbius. Teismas šį leidimą davė“.

Pasak B. Maciulevičiaus, po J. Furmanavičiaus nužudymo į prokuratūrą paskambino tuometis generalinio prokuroro pavaduotojas G. Jasaitis ir klausė, ar pedofilijos byloje yra D. Kedžio nuotrauka – Kauno policijos pareigūnai jos neturėjo. „Mūsų byloje buvo, ją vėliau perdavėme“, – sakė jis.

D.Kedį lygino su Tadu Blinda

Liudytojas taip pat teigė, kad po žudynių Kaune pas generalinį prokurorą vyko pasitarimas dėl D. Kedžio paieškos. Šiame susitikime dalyvavo ir generalinio policijos komisaro pavaduotojas V. Račkauskas, tačiau jis esą nieko neužsiminė, jog policijos pareigūnams buvo žinoma apie planuojamas žudynes ar jie bendravo su slaptuoju informatoriumi.

B. Maciulevičius pripažino, kad prokuratūroje buvo gautas V. Naruševičienės pareiškimas dėl D. Kedžio grasinimų – moteris rašė, jog L. Stankūnaitės buvęs sugyventinis grasino ją užkasti, jeigu ji „nepasitrauks nuo sesers“.

„N. Bieliauskas dėjo pastangas Vilniuje apklausti V. Naruševičienę, tačiau ji norėjo, kad būtų apklausta Kaune“, – sakė B. Maciulevičius, pažymėjęs, jog tuo metu šalyje D. Kedys kaip neeilinis nukentėjusysis buvo sukėlęs visuotinę psichozę.

„Tuo metu jis buvo vos ne Tadas Blinda“, – pažymėjo vyriausiojo prokuroro pavaduotojas.

V. Naruševičienės pareiškimą prokurorai perdavė Kauno pareigūnams. Tiesa, jį Generalinė prokuratūra gavo rugsėjo 7-ąją, jis vėliau buvo persiųstas Vilniaus apygardos prokuratūrai, kurią pasiekė rugsėjo 15-ąją, o ši persiuntė Kauno apygardos prokuratūrai, kuri gavo rugsėjo 28-ąją, o ši kitą dieną perdavė Kauno policijai.NAUJAUSI KOMENTARAI

666

666 portretas
mėtosi kaulais žmones laikydami šunimis kad jie pakeistu požiūrį į jau susiformavusę valstybinę mafiją

Finaliniai akordai

Finaliniai akordai portretas
Itarių, kad režisieriai jau pasiruošę, tragedijų spektaklio kulminacijai. Beliko šiek tiek pakoreguoti kulminaciją ir parengti aukas. Dabar tikrai pats laikas į sceną išvaryti naujus aktorius, įpūsti naujų vėjų, kitaip nepaiškinsi, "Garliavos tragedijų" vardų pavadinto ir gerai surežisuoto bei atliekamo spektaklio eigos. Matyt, režisieriai ruošiasi finaliniams veiksmams. Jau senokai mes matome, kaip gerai dirba reklminė spauda, nuolat purškia miglą, taip lig iš Lermontavo poezijos "Буревестник с криком реет, черной молнии подобный". Taip pat matome, kad gerai sureguliuotas teisinis procesas, suderinti visi veiksmai su vertinimo žiūri, kurie skelbs verdiktą. Viskas, kaip gerame dramos spektaklyje, su tikrais atlikejais. Gaila, tačiau aukų yra per daug ir kaltinami nė tie asmenys. Jei, kam priklauo, atliktu savo pareigas laiku ir gerai, taip kaip numato LR įstatymai, šių tragedijų neįvyktų. bandoma kitiems suversti kaltę.

...

... portretas
slykstu ziureti ivioletiniu isgamu snukius...
VISI KOMENTARAI 9
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių