Prokurorai prašo uždrausti gėjų eitynes (papildyta)

Generalinė prokuratūra kreipėsi į teismą, prašydama panaikinti leidimą gegužės 8-osios gėjų eitynėms Vilniuje. Tai gali sukelti dar vieną tarptautinį skandalą.

Drausti - vardan saugumo

Toks generalinio prokuroro pasirašytas prašymas atsidūrė Vilniaus apygardos administraciniame teisme. Ironiška, tačiau prokurorai prašo uždrausti eitynes vardan pačių eitynių dalyvių saugumo.

„Yra pagrindo manyti, kad valstybė negalės tinkamai įvykdyti pareigos susirinkimo dalyviams suteikti tinkamos apsaugos dėl suderintos susirinkimo vietos, t.y. Vilniaus m. gatvėse“, - teigiama prokuratūros kreipimesi.

Prokurorai prašo laikinai sustabdyti Vilniaus savivaldybės išduoto leidimo eitynėms galiojimą. Esą tik taip galima užtikrinti, kad bus įvykdytas dar nepriimtas teismo sprendimas. Kadangi iki eitynių liko vos kelios dienos, prašymas sustabdyti leidimo galiojimą privalės būti išnagrinėtas dar šią savaitę.

Prokurorai bijo smurto protrūkio

Laikinasis generalinis prokuroras Raimondas Petrauskas Diena.lt teigė, esą prokurorai turi pakankamai pagrindo kreiptis į teismą. Prokuroras užsiminė, kad gauta informacijos, kuri leidžia manyti, kad renginio saugumą užtikrinti būtų labai sunku. Kokia tai informacija - prokuroras neatskleidė.

„Tiek dėl pačių eitynių dalyvių, tiek dėl kitų asmenų sagumo, - tokius kreipimosi į teismą motyvus nurodė R.Petrauskas. - Kada gavome tam tikrą informaciją, tada ir kreipėmės (į teismą - red. past.). Tai yra konfidenciali informacija, aš jos nenoriu komentuoti.“

Paklaustas, ar prokuratūra baiminasi riaušių, pašnekovas nuo tiesaus atsakymo išsisuko. „Patys matote. Viešojoje erdvėje viskas mirguliuoja“, - sakė laikinasis Generalinės prokuratūros vadovas.

Vis dėlto jis Diena.lt patvirtino, kad prokurorai gavo informacijos apie planuojamus smurtinius išpuolius prieš homoseksualų eitynių dalyvius. „Konkrečiai aš nieko nenoriu teigti“, - pridūrė R.Petrauskas.

Anot jo, žmonių saugumas turi būti aukščiausiu prioritetu. „Gerbiame įstatymus, pasirinkimo teisę, teisę į eitynes. Bet galvojame, kad pačių dalyvių ir kitų žmonių saugumas - irgi svarbu“, - reziumavo R.Petrauskas.

Sprendimas bus galutinis

Teismas gavo ir dar vieną prašymą uždrausti eitynes. Jį parašė Kauno politikas Stanislovas Buškevičius. Tiesa, jis baiminasi ne dėl seksualinių mažumų atstovų saugumo. S.Buškevičiaus prašyme panaikinti leidimą eitynėms nurodoma, kad jeigu eitynės įvyktų, „būtų užgautos visoms Lietuvos šeimoms brangios vertybės - dora, ištikimybė, vaisingumas, žmogiškasis orumas“.

Teismas, atsižvelgdamas į skubą, ketina savo sprendimą paskelbti jau šią savaitę. Jeigu bus nuspręsta sustabdyti ar panaikinti savivaldybės išduotą leidimą gėjų eitynėms, tai faktiškai reikš, jog jos negalės įvykti. Mat apskųsti teismo nutartį iki savaitgalio seksualinių mažumų atstovams tiesiog pritrūktų laiko.

Gėjų atstovai apstulbę

Tokios žinios šokiravo Lietuvos gėjų lygos (LGL) valdybos pirmininką Vladimirą Simonką. Jis Diena.lt teigė visiškai nesitikėjęs tokio įvykių posūkio. Juolab, kad neigiamas teismo sprendimas reikštų visišką eitynių sužlugdymą.

„Netikėtas posūkis. Mums reikės visa tai išanalizuoti. Dabar tikrai negalėčiau komentuoti“, - apstulbęs kalbėjo V.Simonka, iš Diena.lt žurnalisto sužinojęs apie prokurorų kreipimąsi į teismą.

LGL nedelsdama imasi priemonių. V.Simonkos teigimu, pradedamas darbas su teisininkais, ruošiamasi įvairiausiems scenarijams. „Norint apginti silpnesnę pusę, ją reikia likviduoti - vat ir viskas“, - ironizavo LGL lyderis.

Papildyta: P.Auštrevičius: tai skandalas

Seimo Užsienio reikalų komiteto narys Petras Auštrevičius prokurorų elgesį pavadino skandalingu. Anot jo, jeigu teismas patenkins prokuratūros prašymą, Lietuva niekaip negalės nusikratyti homofobiškos šalies etiketės.

„Esu labai nustebęs. Mano manymu, tai yra pripažinimas, kad šioje valstybėje teisėtvarka negali garantuoti rimties ir eitynių sąlygų atskiroms grupėms. Tai yra visiškas skandalas, - Diena.lt sakė P.Auštrevičius. - Manau, tai yra savotiškas bandymas kurstyti situaciją. Mes jau prisišaukėme visuotinį Europos dėmesį. Per savo blaškymąsi, per savo keistą provincialumą. Tos eitynės pas mus turi prilygti vos ne Islandijos ugnikalnio išsiveržimui.“

Anot jo, teismui uždraudus seksualinių mažumų eitynes, kiltų naujas tarptautinis skandalas dėl seksualinių mažumų padėties Lietuvoje. Mat į šio savaitgalio renginius atvažiuoja daugybė svečių iš užsienio, daugelis jų, solidarizuodamiesi su Lietuvos seksualinėmis mažumomis, ketino žygiuoti eitynėse. Jas uždraudus, anot P.Auštrevičiaus, tarptautinė žiniasklaida Lietuvą vėl paverstų homofobų šalimi.

„Tikiuosi, kad teismas neprarado sveikos nuovokos“, - pridūrė Seimo narys.

Anot jo, prokurorų informacija apie planuojamus smurtinius išpuolius gėjų eitynių metu turi būti tvirta ir nepaneigiama. Tai esą būtų bene vienintelis būdas pateisinti prokurorų elgesį.


Šiame straipsnyje: Gėjaigėjų paradas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių