Prieš Nemuno potvynį Kauno marios nuseko

Ankstyvą pavasarį Kauno hidroelektrinė (KHE) pagamina daugiausia elektros energijos per metus, mat dar prieš potvynį iš Kauno marių išleidžiama daugiau vandens.

Upės tėkmė apribota

Pastarosiomis savaitėmis KHE trijose pralaidose "vartai" nuleisti ir beveik nepakyla. Vanduo iš Kauno marių į Nemuną prateka tik pro tris jėgainės agregatus, gaminančius elektros energiją. Vakar, pasak KHE direktoriaus Juozo Bartlingo, marių baseinas jau buvo bemaž prisipildęs, tad artimiausiu metu ketinta pralaidas trumpam atverti. Kada tai daryti, sprendžia "Lietuvos energijos" vadovybė Vilniuje - atsižvelgiama ir į Kruonio elektrinės darbą, ir į elektros gamybos apimtis.

Kaip elgtis prieš prognozuojamą potvynį, vadovaujamasi patvirtintomis aplinkosaugininkų taisyklėmis. Šiemet, kol dar buvo šalta ir Nemune vandens buvo nedaug, jėgainė pro agregatus paleido daugiau marių vandens ir pagamino pigios elektros. Tokiu būdu mariose šiek tiek atlaisvintas baseinas iš aukščiau atitekančiam vandeniui.

Hidroelektrinė dirba kintamu režimu. Piko metu, kai reikia daugiau elektros, paleidžiami visi agregatai, kai nereikia, dalis sustabdoma. Toks darbo režimas irgi padėjo kovai su gamtos stichija. "Dirbdami kintamu režimu, sulaužėme ledus ir išvengėme didelių potvynių ties Nemunu, vanduo pakilo vos keletą metrų", - paaiškino J.Bartlingas.

Vos nenuplovė statybos

Kol nebuvo KHE, Kauno miestas kas keleri metai buvo užtvindomas. Vaizdas, pasak J.Bartlingo, būdavo panašus, kaip šiemet Neryje ties Kleboniškiu. Tokios ledų užtvaros susidarydavo ties Santaka, per naktį užliedavo Centrą, Panemunę, Šančius.

Jėgainės direktoriaus žiniomis, kauniečiams seniai kirbėjo mintis statyti hidroelektrinę, kuri ne tik elektrą gamintų, bet ir saugotų miestą nuo potvynių. 1955 metais pradėtas ir 1960 metais baigtas statinys išsprendė ir kitas problemas - atsirado geležinkelio ir automobilių transporto tiltas.

Teigti, kad potvynio nebus, pasak J.Bartlingo, niekada negalima, nes taip Lietuvoje nebūna. Potvyniai šalies upėse būna kiekvienais metais, tik jų mastas skiriasi.
Paėmus pastaruosius 150 metų apskaičiuota, kad vidutinis vandens kiekis potvynio metu Nemune ties Kaunu yra apie tūkstantis kubų per sekundę, o šią kovo 25-ąją jis buvo 750 kubų per sekundę. Hidrologai prognozuoja, kad šiemet šis rodiklis bus ne didesnis, kaip 800.

"Taigi, jokio streso neturėtų būti. Jei ir šiek atversime elektrinės pralaidas, miestiečiai nieko nepajus", - aiškino J.Bartlingas. Pasak jo, Santakoje gali būti užlietos pievos dėl to, kad vandens lygį gali kiek pakelti iš Neries į Nemuną įtekantis vanduo.

Vis tik yra buvę ir ekstremalių situacijų. Antai 1958 metais, įpusėjus KHE statybai, patvinęs vanduo per plauką nenuplovė statybos. Vandens kiekis potvynio metu, J.Bartlingo duomenimis, buvo pasiekęs maždaug 3,6 tūkst. kubų per sekundę. Patyrę inžinieriai tam buvo pasiruošę, dirbdami dieną naktį išsaugojo nebaigtą jėgainę.

Jau veikiant KHE, didžiausias potvynis buvo 1979 metais - 2,05 tūkst. kubų per sekundę. Tačiau, kaip prisimena J.Bartlingas, su juo buvo sėkmingai susidorota. Tuo metu dabartinis jėgainės vadovas elektrinėje dirbo inžinieriumi.

Hidroelektrinės pralaidumas apskaičiuotas tūkstantmečio potvyniui, tai yra, 4 tūkst. kubų per sekundę.

Kauno mariose yra 460 mln. kubinių metrų vandens, kurie spaudžia elektrinę. J.Bartlingas patikino, kad jėgainė yra tokio tvirtumo, kad atlaikytų milžinišką tūkstantmečio potvynį ir dar daugiau. Ką tik atlikus hidroelektrinės rekonstrukciją, įrenginys dar kartą patikrintas Lietuvos ir užsienio specialistų. Jie priėjo išvadą, kad statiniai yra gero stovio ir gali tarnauti dar mažiausiai 50 metų.

Keičiant jėgainės įrangą, liesti statybinės dalies beveik nereikėjo. Viso labo buvo padailinta statinio apdaila.

Kurortui šiemet pasisekė

Į KHE pavasariais žvalgosi ir birštoniečiai. Pasak jėgainės direktoriaus, Nemuno situacija ties Birštonu susiklosto visaip. "Ten problema ne mes, o tai, kaip ledų sangrūdos susiformuoja ant seklumų. Kokį sprendimą priima ekstremalių situacijų specialistai, taip mes ir elgiamės", - dėstė J.Bartlingas.

"Nemunas ties Birštonu atsisveikino su žiemos apdaru ir nuėjo toliau link Kauno. Vanduo buvo pakilęs, tačiau civilinės saugos vadovai galvos man nekvaršino", - šiemetinę situaciją nupasakojo Birštono mero pavaduotojas Juozas Aleksandravičius.
Jis prisiminė, kad 1999 metais kovo 7-11 dienomis vanduo Nemuno buvo pakilęs iki pat pylimo viršaus, buvo likę vos penki centimetrai, kad vanduo jį būtų perlipęs. Tai kėlė didelį pavojų ir baimę, iki KHE nuleido daugiau vandens. Jei potvynis būtų paėmęs viršų, būtų buvę užlieti 45 kurorto gyvenamieji namai, "Tulpės" sanatorija, kiti pakrantėje esantys statiniai.

"Šiemet, dėl didelio įšalo, buvo ruošiamasi dideliam potvyniui. Prieš kelias savaites vanduo Kauno mariose buvo nuleistas, ledas Nemune ties Birštonu atitrūko nuo pakrančių ir srovė lengviau išnešė ledus", - džiaugėsi kurorto vicemeras.


Šiame straipsnyje: potvynis

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Panemunėje įsikurs vieša bendradarbiavimo erdvė
  Panemunėje įsikurs vieša bendradarbiavimo erdvė

  Panemunės seniūnija, biblioteka, sporto klubas ir įvairios nevyriausybinės organizacijos netrukus įsikurs naujoje bendradarbiavimo erdvėje. Į šiuo metu baigiamas remontuoti buvusios mokyklos patalpas Vaidoto gatvėje atsikels ir organizacijos, ku...

  4
 • KTU rektorius teigia tapęs šmeižto auka <span style=color:red;>(P. Baršausko komentaras)</span>
  KTU rektorius teigia tapęs šmeižto auka (P. Baršausko komentaras)

  Kauno technologijos universiteto (KTU) rektorius Petras Baršauskas kaltinamas didelio masto plagijavimu. Jei įtarimai pasitvirtins, jis neteks ne tik habilituoto mokslų daktaro laipsnio, bet ir rektoriaus posto. ...

  16
 • Rektoriaus disertacijoje – daugybė plagiato?
  Rektoriaus disertacijoje – daugybė plagiato?

  Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnyba tiria skundą dėl Kauno technologijos universiteto (KTU) rektoriaus Petro Baršausko habilitacinio darbo – kreipimosi autorių teigimu, P.Baršausko monografijoje yra daugybė plagijav...

  11
 • Ir privaloma savanorystė spinduliuoja kilnumu?
  Ir privaloma savanorystė spinduliuoja kilnumu?

  Švietimo ir mokslo ministro nurodymu į moksleivių ugdymo planus įtraukta savanoriška socialinė veikla. Ši kilni misija apibrėžta privalomomis ne mažiau kaip 10 valandų. Ar savanorystė gali būti privaloma? ...

  4
 • Bibliotekoje atvertas „Šanchajaus langas“
  Bibliotekoje atvertas „Šanchajaus langas“

  Rugsėjo 18 d. Kauno Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje lankėsi delegacija iš didžiausio Kinijos miesto Šanchajaus. Susitikimo metu aptartas galimas bendradarbiavimas tarp bibliotekos ir įvairių Šanchajaus įstaigų bei atver...

 • Kaune vykstančiame renginyje „#Switch!“ – rekordinis dalyvių skaičius
  Kaune vykstančiame renginyje „#Switch!“ – rekordinis dalyvių skaičius

  Didžiausias Baltijos šalyse nemokamas moderniųjų technologijų ir verslumo renginys "#SWITCH!" Kaune triumfavo. Skaičiuojama, kad čia susirinko apie 15 tūkst. dalyvių. ...

  1
 • Pensinis amžius Respublikinės Kauno ligoninės nesendina
  Pensinis amžius Respublikinės Kauno ligoninės nesendina

  Garbinga Respublikinės Kauno ligoninės (RKL) sukaktis – 65-erių metų jubiliejus iškilmingai paminėtas "Žalgirio" arenos amfiteatre, kur pasveikinti kolektyvą susirinko daugybė kolegų, Sveikatos apsaugos ministerijos atstovų. ...

  5
 • Pakaunės ūkininkas kiaulininkystę iškeitė į biohumuso gamybą
  Pakaunės ūkininkas kiaulininkystę iškeitė į biohumuso gamybą

  Lapių seniūnijos ūkininkas Ričardas Skiparis, prieš trejus metus atsisakęs kiaulių ūkio, sėkmingai perėjo prie biohumuso gamybos. Buvusioje fermoje su šildomomis grindimis veisiasi sliekai, kompostą perdirbantys į biohumusą. ...

  4
 • Dėmesio: sugrįžo vaikai!
  Dėmesio: sugrįžo vaikai!

  Rugsėjo pirmosios skambutis ne tik paskelbė prasidėjusius naujus mokslo metus, bet ir priminė vairuotojams, kad nerūpestingas vairavimo metas baigėsi ir dabar reikia būti itin atidiems. ...

 • Technologijų mugėje Kaune – robotų kovos ir stebinančios inovacijos
  Technologijų mugėje Kaune – robotų kovos ir stebinančios inovacijos

  Rugsėjo 19-ąją Kaune vyksiančio moderniųjų technologijų ir verslumo renginio #SWITCH! dalyviai ne tik turės progos išgirsti pasaulyje garsių pranešėjų idėjas, bet ir sudalyvauti technologijų mugėje. Čia lankytojams žadama begalė ...

Daugiau straipsnių