Potvynio pasekmės: permirkę daiktai, jovalas kiemuose ir nesuskaičiuojami nuostoliai

Praėjusios savaitės pradžioje pusantro šimto namų užliejusios Neries vanduo greitai pasitraukė, bet po savęs paliko milžiniškus nuostolius ir jovalą, kurį žmonės kuopė ir šią savaitę.

Turtą verčia į konteinerius

Beveik prieš dvi savaites, naktį iš sekmadienio į pirmadienį, potvynio zonoje ramiai lovose miegojusius žmones vanduo užklupo netikėtai. Milžiniškas vandens kiekis per gerą pusvalandį ne tik pasiekė namų slenksčius, bet ir užtvindė rūsius, pirmuosius aukštus. Todėl daugelis gyventojų paskubomis apsirengė ir bėgo iš namų, o gelbėti turto nebebuvo nei laiko, nei galimybių, nei tikslo. Po vandeniu dingo grindys, sienos, baldai, buitinė technika, automobiliai.

"Išbėgau į lauką išjungti elektros, vandens buvo iki pusės guminių batų. Grįžtant - jau buvo virš kelių", - potvynio naktį prisiminė Radikiuose gyvenantis Jonas.

Po pusės paros vanduo atslūgo taip pat greitai, kaip ir užplūdo, tačiau paliko netvarką ir nuostolius, kurių kai kurie nukentėjusieji vis dar nedrįsta skaičiuoti. Daugelis jų turto nebuvo apdraudę.

"Visi apie draudimą pradeda galvoti tada, kai jau kažkas įvyksta. Turbūt prieš kitą pavasarį reiks apsidrausti, bet ir draudimas dabar bus jau pabrangęs", - svarstė karučiu prie atliekų konteinerio televizorių, armoniką ir kitą niekais virtusį permirkusį turtą atstūmęs vyras.

Savivaldybė nelaimės nusiaubtose vietovėse pastatė milžiniškus konteinerius, kurie pastarosiomis dienomis labai greitai užpildomi.

Pusvečiui pardavė skenduolį

Vandens nusiaubtų namų savininkai į seniūnijas neša dokumentus apie patirtus nuostolius. Kažkurią jų dalį valstybė žada kompensuoti, tačiau niekas neabejoja, kad kompensacija, palyginti su patirta žala, bus labai maža. Sklinda kalbos, kad ji nesieks nė tūkstančio litų. Radikiuose, arčiausiai Neries, gyvenantis Viktoras skaičiavo patyręs apie 70 tūkst. litų žalą.

"Vien įrankių už 12 tūkst. sugadinta. Išmečiau šaldytuvą, du plazminius televizorius, o kur dar visi kiti daiktai, remontas žiemą buvo padarytas", - skundėsi vyras. Jis už tris tūkstančius litų jau pardavė potvynio užsemtą mažiausiai kelis kartus brangiau kainavusį "Volkswagen Passat" automobilį.

Iš viso po vandeniu per potvynį buvo atsidūrę geras šimtas automobilių. Šiuo metu burzgia toli gražu ne visi. Viktoro kaimyno kieme stovi du apynaujai BMW automobiliai, kurių prikelti nepavyko. Apie tokių skenduolių perspektyvas "Kauno diena" jau rašė: specialistai jų remontuoti nerekomenduoja, nes vėliau ims lįsti vis daugiau gedimų. Tokių automobilių dienos suskaičiuotos.

"Automobilius užvedėme, bet vieno jų posūkis nuolat dega. Gal susitvarkys, o gal ir ne. Visi laidai oksidavosi. Kažin ar ilgai laikys", - spėliojo Viktoro kaimynas Vaclovas. Potvynio naktį buvo užsemtas ne tik jo, bet ir sūnaus bei marčios automobiliai.
Patvinus Neriai nukentėjo ne tik tie, kurie čia jau seniai gyvena. Pavyzdžiui, prie vieno nuo pamatų rekonstruojamo namo darbavęsi statybininkai nuoširdžiai gailėjosi šeimininko. "Rūsyje buvo pilna mūro mišinio, kurį visą teko išmesti. Štai dvi betono maišyklės, kurios nebeaišku, ar veiks. O va, niekam nebetinkamas tūkstantį litų kainavęs suktuvas", - nuostolius skaičiavo statybininkas.

Dėl Rekso - į vandenį

Po potvynio praėjo gera savaitė, bet užlietos gyvenvietės ir sodų bendrijos vis dar panašios į darbščių skruzdžių skruzdėlynus - kone prie kiekvieno namo pakaitomis darbuojasi vienas, du ar daugiau žmonių. Ant turėklų, suoliukų, tvorų sukabinti kilimai, į lauką išnešti baldai, kiti daiktai, kuriuos šeimininkai dar tikisi panaudoti. Visus juos reikia ne tik išdžiovinti, bet prieš tai ir išplauti, nes vanduo viską sumaišė su purvu. Atslūgusi upė kai kuriuose namuose paliko kone sprindžio storio dumblo sluoksnį, kurį irgi tenka kuopti.

"Jau gerą savaitę dirbam ir galo nesimato", - pilną lengvojo automobilių priekabą šiukšlių prikrovęs kalbėjo Vaclovas. Jo namo gyvenamosios patalpos per potvynį nenukentėjo, bet buvo apsemtas rūsys ir garažas. Palyginti su kai kuriais kaimynais, nuostoliai nėra labai dideli, tačiau vis tiek Vaclovas net nesiryžta jų įvardyti. Garaže permirko visi įrankiai ir ten buvusios sukrautos gipso plokštės.

Savaitę kieme daiktus į išmetamus ir gerus rūšiuojančiam Vaclovui draugiją palaiko šuo Reksas. Potvynio naktį jis buvo uždarytas aptvare ir vos nepaskendo.

"Pastebėjau įdomų dalyką. Šiaip nuėjus išsimaudyti į Nerį ilgai reikia pratintis prie vėsaus vandens. Bet kai naktį bridau gelbėti Rekso, visai nebuvo šalta. Tik kai jį parsitempiau į vidų, pasidarė vėsoka", - šypsojosi Vaclovas.

Reksui pasisekė. Per potvynį nuskendo mažiausiai trys kiti šunys, dešimtys triušių, vištų bei kitų gyvūnų. Tai - tik gyvūnų lavonėlius surinkusios globos tarnybos "Nuaras" duomenys. Iki to laiko ne vieną augintinį jau buvo palaidoję patys šeimininkai.

"Čia viskas buvo padengta dumblu, gal todėl "Nuaras" ir ne visus nudvėsusius gyvūnus matė. Vieną katę mačiau prie tvenkinio, dar vieną matė kaimynė. Tikrai daug gyvūnų paskendo", - liūdnai galva palingavo Onutė. Bet pasidžiaugė, kad bent žmonių aukų nebuvo.

Upe plaukė ir paveikslai

Žmonės jau lyg ir susitaikė su patirtais nuostoliais, tačiau ateityje jų gali būti ir daugiau. Dar neaišku, kaip vėliau veiks atgaivinti skendę automobiliai, šaldytuvai, skalbimo mašinos.

Kai kurie gyventojai vis dar tikisi, kad atlaikys per potvynį permirkusios grindys, tačiau daugelio namuose pradėjusios džiūti jos ėmė kraipytis, skilinėti. Todėl nemažai grindų lentų jau atsidūrė konteineriuose.

Kai kurie gyventojai tik savaitės pradžioje galėjo vėl mėgautis elektros teikiamais patogumais. Tiekėjas sutvarkė visus buvusius gedimus iki įvado į namus, o nuo šios vietos jų savininkai gedimais turėjo pasirūpinti patys. Kai kurie jų elektros šios savaitės viduryje dar neturėjo.

Žmonėms į pagalbą atskubėję ugniagesiai gelbėtojai iš garažų ir rūsių išsiurbė visą vandenį, tačiau gruntiniai vandenys vis dar laikosi labai aukštai, todėl šuliniai sklidini. Jų savininkai patys turės juos išsivalyti, o savivaldybė pažadėjo juos dezinfekuoti ir atlikti tyrimus, kurie parodys, ar vanduo tinkamas vartoti.

Savaitės pradžioje į nelaimės vietą buvo atvežti keli sunkvežimiai žvyro, kuris išpiltas ant ugniagesių automobilių ratų giliai išvagotų keliukų.

Labiausiai nuo potvynio nukentėjusiuose Radikiuose ir Saliuose vis dar pilna šiukšlių, kurios su vandeniu pasklido po visą teritoriją. Žmonės savo kiemuose rado kaimynų malkų, lentų ir kitų medinių daiktų. Viktoro valtis iš kiemo išplaukė per pusantro metro aukščio tvorą.

Šalia Neries, arčiau Kauno, gyvenantys žmonės sakė matę upe plaukiančias plastikines kuro talpyklas, lentas ir paveikslus.

Pagalbos kreipsis ir į Dievą

Kito pavasario gyventojai lauks su nerimu, greičiausiai apdraus turtą, tačiau kraustytis iš savo namų neketina.

"O kur eisi? 20 metų čia gyvenu", - ranka mostelėja Donatas.

Viktoras mano, kad ateityje panašių nelaimių nebeįvyks. To esą neturėtų leisti tarnybos, atsakingos už tokių situacijų valdymą. Viktoro nuomone, visų nelaimių kaltininkę ledų sangrūdą reikėjo sprogdinti anksčiau.

Domeikavos seniūnijos seniūnas Raimondas Stankus mano, kad sprogdinimas nebūtų buvusi geriausia išeitis. Gal jis ir būtų apsaugojęs seniūnijos ribose esančius Salių ir Radikių kaimus, tačiau nelaimė būtų buvusi perkelta ant kitų žmonių pečių. Tačiau seniūnas sėdėti sudėjęs rankų neketina - po Velykų žada užpirkti mišias.
"Asmeniškai sugalvojau taip padaryti, kad daugiau seniūnijos gyventojams tokių nelaimių nebeatsitiktų", - ir pagalba iš dangaus Domeikavai ketina pasirūpinti R.Stankus.

Per potvynį paskendo:

57 - vištos
40 - triušių
38 - karveliai
9 - fazanai
3 - šunys


Šiame straipsnyje: neries potvynis

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių