Policija įspėja saugotis vogtų automobilių pardavėjų

Šiais metais Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Nusikaltimų tyrimo valdybos Autotransporto priemonių grobimų tyrimo skyriuje žymiai padaugėjo nusikalstamų veikų dėl nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo arba realizavimo ir transporto priemonių identifikavimo numerių suklastojimo, neteisėto sunaikinimo ar pakeitimo.

Tokio pobūdžio tyrimai pradedami,  kai valstybės įmonėje „Regitra“ sulaikomos užsienyje ieškomos transporto priemonės arba transporto priemonės su suklastotais identifikavimo (kėbulo) numeriais. Atlikus ikiteisminį tyrimą dauguma sulaikytų transporto priemonių grąžinamos jų savininkams, t.y. asmenims iš kurių jos buvo pagrobtos, o ne nesąžiningiems pirkėjams. Ikiteisminių tyrimų metu pastebėta, kad dažniausiai asmuo jam patikusią transporto priemonę perka visiškai neįsitikinęs sandorio teisėtumu, nors turi realią galimybę tai padaryti.

Keletas policijos pareigūnų patarimų,  kaip išvengti automobilių  pardavėjų apgavysčių:

- pirkimo-pardavimo sutartis surašoma arba pateikiama surašyta pirkėjui nežinoma kalba ir jis neprašo jos išversti;

- sutarties surašymo vieta nurodoma užsienio valstybė, nors iš tikrųjų ji surašoma Lietuvoje;

- vietoje transporto priemonės pardavėjo duomenų sutartyje įrašomi jos savininko (užsieniečio) duomenys, kurie nurodyti  transporto priemonės registracijos dokumentuose, nors iš tikrųjų ją parduoda visai kitas, lietuviškai kalbantis asmuo. Šis asmuo įtikina pirkėją, kad automobilis teisėtai pargabentas iš užsienio, bet sutartį geriau surašyti Lietuvoje užsieniečio vardu dėl esą mažesnių mokesčių ir šiuo atveju nustatyti transporto priemonę pardavusį asmenį beveik neįmanoma;

-  pirkimo-pardavimo sutartyje nurodoma gerokai mažesnė transporto priemonės kaina nei buvo sumokėta iš tikrųjų. Tokiu atveju, netgi ir žinant transporto priemonės pardavėjo duomenis, iš jo neįmanoma atgauti didesnės pinigų sumos nei nurodyta sutartyje, kadangi pirkimo pardavimo sutartis yra sandorį pavirtinantis dokumentas, kurį pasirašo abi šalys, ir atsako už įrašytų duomenų teisingumą.

-  asmenys, realizuojantys nusikalstamu būdu įgytas transporto priemones, tai stengiasi daryti tuo metu, kai pirkėjas neturi galimybės jų patikrinti valstybės įmonėje „Regitra“ (susitikimą su pirkėju atidėlioja kuo vėlesniam laikui dėl įvairiausių išgalvotų priežasčių, stengdamasis susitikti kai VĮ „Regitra“ nedirba. Kitą dieną nuvykęs registruoti įsigytos transporto priemonės pirkėjas sužino, jog to padaryti neįmanoma, tačiau pardavėjo surasti jau nebegali, kadangi jo duomenų nežino, o turėtas telefono numeris būna išjungtas.

Policijos pareigūnai rekomenduoja asmenims, ketinantiems įsigyti transporto priemonę, išsiaiškinti asmens, parduodančio automobilį, duomenis, paprašyti pateikti dokumentus, patvirtinančius jo tapatybę bei patikrinti automobilį valstybės įmonėje „Regitra“ ir tik po to, pagal transporto priemonės pirkimo-pardavimo sutartį įforminti sandorį su pardavėju. Tik sąžiningai įsigijus transporto priemonę bus užtikrinta galimybė anuliuoti sandėrį ir atgauti pinigus. Be to, neliks galimybės pardavėjui išvengti atsakomybės, kadangi už parduodamą prekę pirmiausia atsako jis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių