Pirmoji Vilniaus taryba gailisi tik nepastatyto stadiono

20-metį švenčianti pirmoji miesto taryba gnybtelėjo dabartiniams Vilniaus vadovams, pabrėždama, kad anuomet vilniečių labui jie išsaugojo neprivatizuotus „Vilniaus vandenis“.

Miestą kūrė nuo pamatų

Šių metų balandžio 19-ąją sukako 20 metų, kai darbą pradėjo pirmoji Vilniaus miesto taryba. Per iškilmingą renginį buvo apdovanoti miestui nusipelnę pirmosios tarybos nariai. Jiems įteiktos atminimo dovanos: pirmoji jų pasirašyta ir įrėminta faksimilė, Viktorijos Daujotytės knyga ir atminimo ženklelis.

Į susirinkusiuosius kreipęsis Vilniaus 1-osios tarybos pirmininkas Valentinas Šapalas atskleidė prieš 20 metų spręstas problemas, laikmečio sudėtingumą.

„Išrinkta pirmoji miesto taryba rengė dokumentų projektus, ieškojo kandidatų į miesto merus, buvo paskelbę konkursą mero pareigoms užimti. Visi darbai buvo atliekami pirmą kartą, juk nebuvo teisinės bazės, patirties, o kur dar ekonominė blokada. Vilniečių prašėme taupiai naudoti energijos išteklius. Trūko ir buitinių, pramonės bei maisto prekių. Miesto biudžetas buvo itin menkas. Tuo pat metu vyko valstybės turto privatizacija. Tačiau veikė ligonės, mokyklos, darželiai. Buvo pakeisti sovietiniai gatvių, skverų pavadinimai, iškelti sovietiniai paminklai, o Vilniaus senamiestis įtrauktas į UNESCO kultūros paveldo sąrašą“, - nuveiktais darbais džiaugėsi V.Šapalas.

Neišbarstė miesto turto

Visgi pirmosios tarybos pirmininkas pabrėžė, kad svarbiausi pirmosios tarybos uždaviniai buvę sukurti ekonominę ir kultūrinę miesto gerovę.

V.Šapalas priminė, kad anuomet politikai išsaugojo nuo privatizacijos miesto bendrovę „Vilniaus vandenys“, neišparceliavo kito turto, nes tikėjosi, kad miestas galės lengviau išgyventi negandas. Vilnius nelindo į skolas, nors gyveno iš kuklių resursų. Gailimasi tik vieno - kad anuomet neužbaigė ant Šeškinės kalvų pradėto statyti stadiono.

Ironiška kad praėjus 20 metų Vilniaus vadžia sprendžia tas pačias problemas. Per menkas biudžetas verčia ieškoti naujų skolinimosi būdų. Vėl svarstoma apie savivaldybės turto privatizaciją. Parduodamų bendrovių sąraše gali atsidurti ir V.Šapalo painėti „Vilniaus vandenys“. Iš mirties taško nejudančios Nacionalinio stadiono statybos taip pat liko akmeniu po kaklu.

Pagerbti buvę miesto vadovai

Minint pirmosios Vilniaus tarybos 20 metų sukaktį, prisiminti ir visi miesto merai. Dviems iš jų įteiktos atminimo dovanos. Pirmosios tarybos nariui ir buvusiam miesto merui Gediminui Adolfui Paviržiui įteiktas mero garbės ženkliukas. Buvusiam sostinės merui Artūrui Zuokui padovanotos simbolinės mero regalijos.

Šventės proga į susirinkusiuosius kreipęsis dabartinis Vilniaus meras Vilius Navickas buvusiems miesto vadovams ir tarybos nariams dėkojo už jų nuveiktus didžius darbus.

„Šį data ypatinga: Lietuva atkūrė nepriklausomybę, Vilnius demokratišku keliu išsirinko tarybą. Šiandien Vilniui nebereikia ginti savo erdvės, miestas gyvena tam, kad kurtų naują kokybę, būtų svetingas, ryškus ekonominiame ir kultūriniame žemėlapyje. Ačiū jums už teisingus sprendimus ir gerus darbus Vilniaus labui“, - galvą lenkė V.Navickas.

Deja, trys Vilniaus merai, nesulakę šio gražaus jubiliejaus, atgulė amžinojo poilsio. Jiems skirtos geltonių gėlių puokštės po renginio palydėtos į kapines.

Besidomintiems miesto ir pirmosios tarybos istorija vilniečiams bei miesto svečiams šiemet bus išleidžiamos ir dvi knygos. Vasarą turėtų pasirodyti pirmosios tarybos deputato Rimvydo Antano Čaplinsko knyga „Vilniaus savivalda" (iš knygų serijos „Vilniaus istorija"). Rudenį turėtų pasirodyti ir buvusių deputatų leidinys apie pirmąją Vilniaus miesto tarybą ir jos veiklą.

_________________________________________________________________________

Vilniaus miesto merai:

1990 m. – Arūnas Grumadas (tarybos pirmininkas), Vytautas Bernatonis, meras
1993 m. – Valentinas Šapalas (tarybos pirmininkas)
1995 m. – Alis Vidūnas
1997 m. – Rolandas Paksas
1999 m. – Juozas Imbrasas
2000 m. – Rolandas Paksas
2001 m. – Artūras Zuokas
2003 m. – Gediminas Paviržis
2003 m. – Artūras Zuokas
2007 m. – Juozas Imbrasas
2009 m. – Vilius Navickas.


Šiame straipsnyje: Vilniaus taryba

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių