Pirkėjai apspito „Kauno energiją“

Kauno savivaldybei prabilus apie ketinimus parduoti dalį "Kauno energijos" akcijų, potencialūs investuotojai neslepia savo planų dalyvauti pirkimo konkurse.

Sieks gardaus kąsnelio

Energetikos verslas laikomas vienu pelningiausių, todėl nenuostabu, kad miesto vadovams prabilus apie planus ieškoti strateginio investuotojo bendrovei "Kauno energija" ir parduoti jam apie 30 proc. akcijų, įvairios energetikos bendrovės sukluso ir ėmė domėtis planuojamu konkursu.

"Svarstysime su kolegomis galimybes, kol kas dar sunku ką nors pasakyti, tai labai nauja, neišanalizuota", - sakė bendrovės "Požeminiai darbai" generalinis direktorius Raimondas Baikštys ir pridūrė, kad bendrovė šiuo metu turi šiek tiek "Kauno energijos" akcijų.

Tikėtina, kad "Požeminiai darbai" šiame konkurse dalyvautų per antrinę bendrovę "Energotiekimas", kuri, kaip ir dar šešios bendrovės, šį rudenį buvo įsigijusi Petrašiūnų elektrinės nuomos konkurso sąlygas.

"Gali būti, - galimybės dalyvauti "Kauno energijos" akcijų pirkimo konkurse neatmetė R.Baikštys. - Sprendimą turėsime išanalizavę situaciją."

Nuo 2005 m. veikiančios bendrovės "Energotiekimas" pagrindinė veikla - šilumos gamyba ir tiekimas. 2008 m. bendrovės apyvarta siekė 0,5 mln. litų.

Bendrovės "Fortum Heat Lietuva" generalinis direktorius Vitalijus Žuta patvirtino, kad jo bendrovę domina energetikos projektai Kaune ir dėl jų pasikalbėti jis buvo susitikęs su Kauno miesto meru. V.Žutai buvo svarbu išsiaiškinti, kokia yra Kauno  savivaldybės vizija dėl energetikos ūkio plėtojimo.

"Daugiau patirties turime atliekų deginimo srityje, - sakė jis. - Kol kas esame nuosaikūs, anksti apie tai kalbėti, kai bus paskelbtas konkursas, tada žiūrėsime." V.Žuta užtikrino, kad "Fortum Heat Lietuva" turi rezervų investicijoms.

Laukia akcininkų sprendimo

Kita potenciali investuotoja bendrovė "Energijos sistemų servisas" (ESS) taip pat laikoma rimta kandidate įsigyti "Kauno energijos" akcijų.

ESS generalinis direktorius Robertas Bauba patvirtino, kad bendrovės finansinė padėtis yra gera: 2009 m. planuojama gauti 26 mln. litų pajamų, įmonė uždirbs pelno.
"Dirbame pelningai, įmonė stipri, - sakė R.Bauba. - Tačiau sprendimų dėl investicijų aš nepriimu, esu samdomas direktorius. Šiuo atveju sprendimą turėtų priimti akcininkai, kai bus paskelbtas konkursas, žiūrėsime, kokios bus sąlygos."

ESS kontrolinį akcijų paketą valdo Šveicarijos bendrovė "Henze und Partner AG". Šios bendrovės interneto svetainėje rašoma, kad jos investavimo filosofija yra griežta ir konservatyvi.

"Tikime, kad ilgalaikės investicijos yra geriausias būdas apsaugoti jūsų kapitalą", - rašoma "Henze und Partner AG" interneto svetainėje.

Beje, ESS šiuo metu sieja glaudūs bendradarbiavimo ryšiai su "Kauno energija" ir Kauno termofikacijos elektrine - ESS yra sudariusi eksploatavimo sutartis.

Galimybė plėsti verslą

Galimybės dalyvauti konkurse neatmetė bendrovės "Miesto energija", kuri yra "E energijos" antrinė bendrovė, direktorius Juozas Algirdas Kupčinskas.

"Visko gali būti. Akcininkai svarstys, ar verta dar kažką įsigyti. Jeigu bus nuspręsta pirkti akcijas, tai greičiausiai konkurse dalyvaus per "Miesto energiją" arba per kurią nors kitą antrinę bendrovę", - samprotavo J.A.Kupčinskas, kuris, jo tikinimu, nėra Kauno mero giminaitis.

"Miesto energija" gamina ir tiekia šilumos energiją iš keturių katilinių Ukmergėje ir iš dviejų katilinių Ukmergės rajone. Be to, bendrovė eksploatuoja katilines, gaminančias ir tiekiančias šilumos energiją pramonės reikmėms - Klaipėdoje šilumos energija aprūpina bendrovė "Klaipėdos kartonas", Ukmergėje - bendrovė "Vienybė". Pagrindiniai bendrovės vartotojai Ukmergės rajone yra gyventojai ir biudžetinės įmonės. Bendras šildomas plotas siekia 450 tūkst. kv. m.

"E energijos" vadovas Virginijus Strioga pabrėžė, kad bendradarbiavimo galimybė su Kauno miesto savivaldybe jį domina, tačiau esą norint investuoti į "Kauno energiją" reikia turėti realią įtaką valdant įmonę.

"Tačiau tai neįmanoma įsigijus 30 proc. įmonės akcijų, tam reikia ne mažiau kaip 50 proc.", - teigė V.Strioga.

Akcijų reikia ne visiems

Tarp kandidatų, kurie galėtų dalyvauti "Kauno energijos" akcijų pirkimo konkurse, minima ir bendrovė "Axis Industries". Grupės įmonės dirba biokuro energetikos, šiluminės technikos, pramoninių ir energetikos įrenginių priežiūros ir aptarnavimo srityse. Grupės įmonėse dirba daugiau kaip 740 darbuotojų.

Paklaustas, ar domintų galimybė įsigyti "Kauno energijos" akcijų, "Axis Industries" generalinis direktorius Remigijus Baltrušaitis atsakė kategoriškai: "Nereikia mums "Kauno energijos" akcijų, todėl nedalyvausime konkurse."

Rimta kandidate dalyvauti "Kauno energijos" valdyme laikoma ir tarptautinė bendrovė "Dalkia", kuri Rytų ir Centrinėje Europoje yra įvykdžiusi beveik 50 šilumos tinklų modernizavimo projektų įvairiose šalyse bei valdo "Vilniaus energiją".

Paklaustas, ar bendrovę domintų galimybė įsigyti "Kauno energijos" akcijų, "Dalkia" atstovas Nerijus Mikalajūnas sakė, kad šiuo metu nėra planuojama dirbti kituose Lietuvos miestuose.

K.Pranculis: jos vertė minimali

Kauno termofikacijos elektrinės (KTE), kuri yra pagrindinė šilumos gamintoja Kaune, generalinis direktorius Antanas Pranculis ketina pranešti elektrinės akcininkei Rusijos dujų monopolininkei "Gazprom" apie galimybę įsigyti "Kauno energijos" akcijų.

"Man priklauso pranešti apie situaciją, todėl pranešiu, - sakė jis. - Tačiau kyla klausimas - kokia gali būti tokios praskolintos įmonės vertė? Ji yra paskendusi skolose, jos vertė - minimali."

A.Pranculio manymu, savivaldybė svarsto parduoti bendrovę, nes neturi pakankamai lėšų įsipareigojimams vykdyti.

"Turi kažką daryti, nes priešingu atveju bankrotas ištiks ir "Kauno energiją", ir pačią savivaldybę, - samprotavo A.Pranculis. - Savivaldybė nemoka pinigų "Kauno energijai", o ji neatsiskaito su mumis. Ima paskolas ir taip tik blogina bendrovės padėtį."

Esą jeigu KTE akcininkai apsispręstų dalyvauti konkurse, nereikėtų nuogąstauti dėl to, kad visas šilumos ūkis atsidurtų vienose rankose. Neturėdama kontrolinio akcijų paketo KTE vargiai galėtų lemti kokius nors sprendimus. A.Pranculis patvirtino, kad KTE vis dar perka iš "Gazprom" kurą lengvatinėmis sąlygomis, tai yra pigiau negu kiti subjektai Lietuvoje, ir dėl to šiemet uždirbs pelno.

Ne daugiau kaip 30 proc. akcijų

Ūkio ir energetikos komiteto pirmininkas Gediminas Žukauskas patvirtino savivaldybės ketinimus parduoti dalį valdomos bendrovės "Kauno energija" akcijų.

"Per sausį turėtume apsispręsti, kada bus skelbiamas konkursas ir pradėsime strateginio investuotojo paieškas, - pasakojo G.Žukauskas. - Ne iš gero gyvenimo tokį sprendimą tenka priimti, bet dabar jau nėra kur trauktis."

Jis pabrėžė, kad įmonės nuostoliai yra pakankamai dideli, o magistraliniai tinklai - pasenę. Naujajam investuotojui būtų keliamas reikalavimas atnaujinti bendrovės ūkį.
"Strateginiam partneriui perleisime ne daugiau kaip 30 proc. akcijų, nes miesto rankose turi išlikti kontrolinis akcijų paketas", - sakė G.Žukauskas.

Esą parduoti visų akcijų naujajam šeimininkui neketinama, nes jis gali būti suinteresuotas pelnu, o savivaldybei aktualu ginti vartotojų interesus, prižiūrėti, kad nebūtų nepagrįstai didinami tarifai.


Šiame straipsnyje: Kauno energija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių