Pažaislio muzikos festivalis: Kauno filharmonijoje ir IX forte

Pažaislio muzikos festivalyje šį savaitgalį  koncertas rengiamas Kauno filharmonijoje ir IX forte.

Intriguojantys klaipėdiečiai

"Sunkmečiu teko pasukti galvą, kaip sudaryti įdomią programą. Manau, mums tai pavyko", – prieš festivalį yra išsitaręs Pažaislio muzikos festivalio meno vadovas, Kauno valstybinio choro meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Petras Bingelis.

Ką gi, festivalio pradžia – puiki: publikos ovacijų sulaukė pradedamasis koncertas Pažaislio vienuolyne, diskusijas apie meną išprovokavo Gintaro Varno pastatytos madrigalinės operos, Kauno valstybiniame dramos teatre parodytos praėjusį sekmadienį.

O rytoj festivalio veiksmas kelsis į Kauno valstybinės filharmonijos erdves. Kauniečių čia laukia Klaipėdos kamerinio orkestro, vadovaujamo Mindaugo Bačkaus, pasirodymas. Pastaraisiais metais šis orkestras, pasak muzikologų, daro ypatingą pažangą. Įtakos tam esą turi su kolektyvu dirbantys geriausi Lietuvos dirigentai, žymūs šalies ir užsienio solistai.

Vertina Lietuvos atlikėjus

Kartu su Klaipėdos kameriniu orkestru kauniečiai išvys ir charizmatiškąjį pianistą iš Jungtinių Amerikos Valstijų – Alexanderį Paley.

Fortepijono magas stulbina ne tik asmenybės charizma, virtuoziniais gebėjimais, bet ir monumentaliais užmojais. Prieš pusmetį Klaipėdos koncertų salei jis pasiūlė ypatingą sumanymą – kartu su Klaipėdos kameriniu orkestru atlikti visus 27 W.A.Mozarto koncertus vienam, dviem arba trim fortepijonams ir orkestrui.

Klaipėdiečiai šį iššūkį priėmė entuziastingai. Parengę tris įspūdingas programas su A.Paley jie įsitikino, kad bendradarbiavimas su šia asmenybe – neįkainojama patirtis ir tikras džiaugsmas.

"A.Paley asmenybės dėka salėje nebelieka abejingų žmonių: ne tik atlikėjai, bet ir publika įsitraukia į kūrybos procesą, – šypsosi Klaipėdos kamerinio orkestro vadovas M.Bačkus. – Bendravimas ir grojimas su A.Paley – didelė vertybė."

A.Paley gimė 1956-aisiais Kišiniove, gydytojų šeimoje. Groti fortepijonu pradėjo būdamas šešerių. Būdamas trylikos surengė pirmą rečitalį, o šešiolikos – laimėjo Moldovos jaunųjų atlikėjų konkursą. "A.Paley – Maskvos konservatorijos auklėtinis, daugelio tarptautinių konkursų laureatas, koncertavęs su žymiais pasaulio orkestrais ir kameriniais ansambliais, – svarbiausius pianisto kūrybinės biografijos akcentus vardijo M.Bačkus. – Ypač smagu, kad jis mėgsta koncertuoti su Lietuvos atlikėjais, kuriuos laiko itin profesionaliais, talentingais, ir pastaruosius dešimt metų nuolat lankosi Lietuvoje." A.Paley yra koncertavęs Vilniuje, Jonavoje, Jurbarke, Kėdainiuose, Šalčininkuose, Šilutėje ir, žinoma, Klaipėdoje. Dabar atėjo metas su šio virtuozo atliekama muzika susipažinti ir Kaunui.

Publikos laukia staigmena

Klaipėdos kamerinio orkestro ir A.Paley koncertas prasidės pirmuoju ir antruoju koncertais, kuriuos W.A.Mozartas, padedamas tėvo Leopoldo, sukūrė būdamas vienuolikos.

Septintąjį koncertą W.A.Mozartas parašė Zalcburge, būdamas dvidešimties. Dvyliktasis koncertas priklauso ankstyvajam Vienos laikotarpiui. Tai W.A.Mozarto muzikinė epitafija tuomet neseniai mirusiam mokytojui Johannui Christianui Bachui. Didžiųjų Vienos koncertų sąrašą pradedantis keturioliktasis koncertas žavi melodijų, ritmų ir formos darna. Jį vertino ir pats autorius, ir išranki Austrijos sostinės, kurioje prabėgo paskutinis kompozitoriaus gyvenimo ir kūrybos dešimtmetis, publika.

Rytojaus koncerto intriga – A.Paley pasirodys ne tik solisto, bet ir dirigento amplua. "Vadovavimas orkestrui nuo fortepijono pas mus nėra dažnas reginys, taigi klausytojai turės unikalią progą stebėti asmenį, kuris kartu – ir solistas, ir dirigentas", – klausytojus į ypatingą koncertą kvietė M.Bačkus.

Įspūdinga sakralinė muzika

Sekmadienį IX forto muziejuje – tradicinis koncertas, skirtas Gedulo ir vilties dienai paminėti. Koncerto programoje – vienas įsimintiniausių sakralinės muzikos kūrinių: Luigi Cherubini "Requiem Nr. 1 c-moll".

L.Cherubini – italų kilmės kompozitorius, didžiąją dalį gyvenimo praleidęs Prancūzijoje. Žymiausi jo kūriniai – operos ir sakralinė muzika. Muziko kūryba žavėjosi Robertas Schumannas ir Richardas Wagneris. Johannesą Brahmsą taip pat viliojo šio kompozitoriaus muzika, o L.Cherubini operą "Medėja" jis yra pavadinęs nuostabia. Ferenzas Lisztas ir Hectoras Berliozas taip pat vertino L.Cherubini, nors asmeniniai jų santykiai ir nebuvo patys geriausi.

"Requiem Nr.1 c–moll" – vienas ryškiausių L.Cherubini kūrinių, nuolat gretinamas su garsiuoju W.A.Mozarto kūriniu. Jau nuo pat pirmojo atlikimo šis L.Cherubini kūrinys vertinamas viso pasaulio melomanų. Didingos mišios žavi dvasingumu ir kilniu paprastumu. Jose galima rasti visko: ir liūdesio, ir pykčio, ir švelnumo, ir šviesaus džiaugsmo. Nors savo forma tai religinis kūrinys, jo muzika dvelkia pasaulietiškumu, viliojančiu įvairaus amžiaus klausytoją.

Diriguojant P.Bingeliui, "Requiem Nr.1 c–moll" atliks Kauno miesto simfoninis orkestras ir Kauno valstybinis choras.


Šiame straipsnyje: Pažaislio muzikos festivalis

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių