Pamestinukas kol kas lieka gimdymo namuose (papildyta)

Kauno Prano Mažylio gimdymo namų gyvybės langelyje paliktas berniukas - antrasis kūdikis Lietuvoje, kurio tokiu būdu išsižadėjo mama. Kas laukia pamestinuko?

Mažylė jau turi tėvus

Praėjusių metų gruodžio 18 d. Vilniaus apskrities sutrikusio vystymosi kūdikių namų judesio davikliai pranešė apie kapsulėje paliktą kūdikį. Pirmajame šalyje gyvybės langelyje tąkart spurdėjo maža mergaitė. Kartu su lemtimi ji atsinešė ir vardą - Petronėlė Gruodytė.

 "Ačiū Dievui, kad ji pas mus", - gimdyvės sprendimu kelių savaičių šviesiaplaukę palikti gyvybės langelyje, o ne srutų duobėje džiaugėsi kūdikių namų vadovė Petronėlė Valatkevičienė.

Nuo tos dienos praėjo daugiau nei trys mėnesiai. Dukros atsisakiusi moteris nepakeitė savo sprendimo. Mažylės neieškojo ir kiti giminaičiai. Į kūdikių namus skambino ne viena mergaite susidomėjusi šeima. Tačiau iki kovo 18 d. personalas šykštėjo bet kokios informacijos apie pamestinukę - tokia tvarka. Pasibaigus Civiliniame kodekse nustatytam laiko terminui, visi vaikai įtraukiami į įvaikinimo arba globos laukiančių kūdikių sąrašą. Mažajai Petronėlei laukti neužtruko. Prieš kelias dienas ji iškeliavo į naują šeimą.

Apie mergaitės įtėvius P.Valatkevičienė pasakoti nenorėjo. Ji tik užsiminė, kad, prieš įsivaikindama Petronėlę, pora atvyko į kūdikių namus pamatyti mažylės. Ar Petronėlė Gruodytė liks Petronėlė Gruodytė, priklausys tik nuo naujų tėvų. Įsivaikinę mažylę jie turi teisę pervardyti ją nauju vardu ir savo pavarde. Retsykiais, pasak P.Valatkevičienės, pasitaiko, kad vaikams paliekamas vardas, kurį jiems suteikė medikai arba globos įstaigų darbuotojai.

"Išties visai nesvarbu, kaip Petronėlę šauks tėvai. Pastariesiems, kaip ir visiems tiems, kurie, nežinodami vaiko ir tėvų istorijos, priima jį į savo šeimą, reikia statyti paminklą. Tai labai didelė auka mažo žmogaus gyvenimui", - įsitikinusi P.Valatkevičienė.

Laimė šypsosi ne visiems

Kūdikių namų vadovė apgailestavo, kad laimė taip greitai rasti naujus namus ir šeimą nusišypso ne visiems mažyliams. Kodėl? "Kalta sistema, kurioje per daug biurokratizmo, atbaidančio potencialius tėvus, - priekaištų specialiosioms tarnyboms negailėjo P.Valatkevičienė. - Vaiko teisių apsaugos darbuotojai įsitikinę, kad jie geriau už visus žino, kokios šeimos reikia mažyliui. Nesąmonė. Tai žino tik ponas Dievas."

P.Valatkevičienės nuomone, šeimos, į savo namus nusprendusios įsileisti mažuosius, juos turėtų išsirinkti pačios. Dabar įsivaikinimo arba globos sistema vykdoma pagal kitokį principą - vaiko teisių apsaugos tarnybų darbuotojai išrenka pamestinuką, kurį siūlo susidomėjusiai šeimai.

"Todėl mažyliai neretai lieka pas mus. Tiesiog neužsimezga  kontaktas, - apgailestavo P.Valatkevičienė. - Laimei, Petronėlės įtėviai jai iš karto pajautė šiltus jausmus."
Pagal įstatymus buvę globėjai gali domėtis, kaip sekasi buvusiems globotiniams. Tiesa, ne visi naujieji tėvai nori toliau bendrauti.  Užsienio šalių piliečiai, įsivaikinę lietuviukus, kelis kartus per metus  kūdikių namų direktorei siunčia jau ūgtelėjusių mažylių nuotraukas ir laiškus, kuriuose aprašo pirmąjį išdygusį dantuką, pirmąjį gimtadienį ar kitokį, jų manymu, svarbų įvykį.

"Pažadėjau pati sau ypatingą dėmesį skirti Petronėlei. Ji - nepaprastas vaikas", - pirmoji po mamos priglaudusi mažylę prie krūtinės, sentimentų mergytei neslėpė P.Valatkevičienė.

Likimas lieka neaiškus

Kas laukia Juozapo Kovo - berniuko, kurį praėjusį penktadienį Kauno Prano Mažylio gimdymo namų gyvybės langelyje paliko jo motina? Pirmiausia - tie patys trys mėnesiai, per kuriuos gimdyvė galės gerai apgalvoti savo sprendimą.

"Grįžtančios mamos laukia ne tik Juozapas. Jos laukiame ir mes - medikai. Turbūt suprantate kas yra pogimdyvinė depresija", - vilties, kad mažylį susigrąžins jį palikusi mama, neprarado 2-osios klinikinės ligoninės filialo vadovas Eugenijus Valasevičius.

Gimdymo namuose mažylį planavę laikyti tik vieną naktį, medikai nusprendė neskubėti jo paleisti iš savo rankų. Atlikus tyrimus, nustatyta, kad berniukas nėra visiškai sveikas. Tačiau negalavimai nėra rimti. Pasak medikų, Juozapas medicinos įstaigoje greičiausiai liks iki šio trečiadienio.

"Vos tik gavę patvirtinimą, kad jis yra sveikas ir gali palikti gimdymo namus, ieškosime jam naujo prieglobsčio, - tikino Kauno miesto vaikų teisų apsaugos skyriaus direktorė Birutė Daugėlienė. - Kol kas negaliu pasakyti, kur jis apsigyvens, kol jį priglaus naujieji tėvai. Greičiausiai tai bus lopšelis arba laikina šeima."

 Komentarai 0 Rašyti komentarą
Skaityti visus komentarus
Tavo komentaras

Komentuoti

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Anapilin iškeliavo kovos menų patriarchas R. Navickas
  Anapilin iškeliavo kovos menų patriarchas R. Navickas

  Šeštadienį po sunkios kovos su vėžiu mirė Lietuvos kovos menų legendinis sportininkas bei treneris Romualdas Navickas. ...

  2
 • Šauliai vestuvėse pagerbė savo bendražygį
  Šauliai vestuvėse pagerbė savo bendražygį

  Šeštadienio popietę kauniečių širdis ir akis džiugino malonus vaizdas. Nušiurusioje, antrus remonto metus skaičiuojančioje Nepriklausomybės aikštėje Garbės sargybos kuopos šauliai pasitiko Įgulos bažnyčioje...

  8
 • Atvėsęs oras Bagažinių turgaus prekiautojų negąsdina
  Atvėsęs oras Bagažinių turgaus prekiautojų negąsdina

  Kaune veikiantis Bagažinių turgus ir šaltuoju metų laiku sulaukia gausybės dalyvių ir lankytojų. Kur slypi paslaptis, kad žmonės, net ir nelepinant oro sąlygoms nepraleidžia galimybės kiekvieną sekmadienį atvykti ir pasiūlyti savo nereikal...

  9
 • Kaip atrodys Stelmužės ąžuolo klonas?
  Kaip atrodys Stelmužės ąžuolo klonas?

  Jau dešimtmetį vyksta Stelmužės ąžuolo, šiemet išrinkto Metų medžiu, klonavimo procesas. "Kauno diena" iš arti pažvelgė į mokslininkės entuziastės darbą. ...

 • Išdraskė naujai paklotą asfaltą
  Išdraskė naujai paklotą asfaltą

  Aleksoto gyventojai naujai paklota asfalto danga ilgai nesidžiaugė. Tik suremontavus Julijanavos gatvę, kaimynai nusprendė įsivesti dujas. Dalį asfalto teko ardyti. ...

  20
 • Architektas A. Kančas palydėtas į paskutinę kelionę
  Architektas A. Kančas palydėtas į paskutinę kelionę

  Penktadienio popietę Petrašiūnų kapinėse palaidotas Kauno architektas Algimantas Kančas. Į paskutinę kelionę plačiai savo darbais žinomą kaunietį palydėjo jo artimieji, bendraminčiai, talento gerbėjai. ...

  8
 • Kaunas skelbia apie laisvas vietas vaikų darželiuose
  Kaunas skelbia apie laisvas vietas vaikų darželiuose

  Kaunas tapo pirmuoju Lietuvos didmiesčiu, į darželius galinčiu priimti visus mieste gyvenančius vaikus. Šiuo metu laisvų vietų turi daugiau nei 70 skirtingose miesto vietose esančių darželių, į įvairaus amžiaus grupes pasiruošusių ...

  9
 • Ar įmanoma atgauti išlaikymo skolą po skolininko mirties?
  Ar įmanoma atgauti išlaikymo skolą po skolininko mirties?

  "Vaikams priteisto išlaikymo išmokų iš buvusio sutuoktinio taip ir nesulaukėme. Jis neseniai mirė, visą turtą paveldėjo sesuo. Ar dar yra vilties išsireikalauti vaikams priklausančius pinigus?" ...

  1
 • Ugniagesiai ragina pasirūpinti savo namų saugumu
  Ugniagesiai ragina pasirūpinti savo namų saugumu

  Gaisrų ypač padaugėja šaltuoju metu dėl netvarkingai įrengtų krosnių, židinių ir dūmtraukių arba netvarkingo naudojimosi šildymo įrenginiais. Šiandien Kauno ugniagesiai tikrino, kaip miestiečiai pasirengę šildymo sezon...

 • Kaip melas paverčiamas politinės kovos įrankiu
  Kaip melas paverčiamas politinės kovos įrankiu

  Jau daugiau kaip 20 metų didelę dalį savo laiko skiriu vaikams. Susitikimai vaikų darželiuose, mokyklose, paskaitos kolegijose ir universitetuose, vaikų vasaros stovyklos... Visur pabrėžiu, kad melas gyvenime yr...

  38
Daugiau straipsnių