Nutrauktas ikiteisminis tyrimas dėl Valdovų rūmų atstatymo

Nepasitvirtinus Valstybės kontrolės išvadoms, pirmadienį nutrauktas ikiteisminis tyrimas dėl Valdovų rūmų atstatymo, pirmadienį pranešė Generalinė prokuratūra.

Anot prokuratūros, nenustatyta faktinių duomenų apie neteisėtą Valdovų rūmams atkurti skirtų lėšų užvaldymą, pasisavinimą ar jų iššvaistymą.

Tokią išvadą Generalinės prokuratūros prokurorai padarė, įvertinę Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnų surinktus duomenis bei Lietuvos teismo ekspertizės centro ekonominių ekspertizių skyriaus ekspertų pateiktas išvadas.

„Tyrimo metu taip pat nenustatyta, kad institucijų, susijusių su Valdovų rūmų atkūrimu, valstybės tarnautojai ar jiems prilygintini asmenys, atlikdami tiesiogines pareigas, viršijo savo įgaliojimus ar padarė kokią nors kitą nusikalstamą veiką“, - teigiama prokuratūros pranešime.

Ikiteisminis tyrimas pradėtas pagal Valstybės kontrolės pranešimą ir valstybinio audito ataskaitą, kurioje teigta, jog Valdovų rūmų atkūrimo išlaidos padidėjo 3,63 karto nuo 114 mln. 670 tūkst. litų (numatytos sumos) iki 367 mln. 669 tūkst. litų (galutinės kainos).

Vertindami šiuos auditorių pateiktus duomenis, tyrėjai, ekspertai ir prokurorai nustatė, kad jie nėra tikslūs. Paaiškėjo, kad sudarant sutartį dėl Valdovų rūmų statybos, išvis nebuvo sutarta dėl jų kainos, o tik nustatytas jos apskaičiavimo mechanizmas - formulė.

Ekspertų išvadoje konstatuota, kad iš viso Valdovų rūmų atstatymo darbams tirtu laikotarpiu panaudota 213 mln. 116 tūkst. litų, tuo metu Valstybės kontrolės nurodyta gerokai didesnė suma tebuvo prognozuojama visiško rūmų atstatymo kaina.

„Atlikus papildomus tyrimo veiksmus – apklausus liudytojus, apžiūrėjus objektus ir ištyrus papildomai surinktus dokumentus, nustatyta, kad visų piniginių lėšų panaudojimo aplinkybės nesudaro jokio nusikaltimo sudėties – visos lėšos panaudotos teisėtai, jų panaudojimas tinkamai pagrįstas reikiamais dokumentais“, - tvirtina prokuratūra.

Anot jos, audito ataskaitoje ginčyti restauravimo darbų įkainiai ir specialūs normatyvai, tačiau tyrimą atlikę tyrėjai ir ekspertai nenustatė, kad būtų buvę apmokama už neatliktus darbus ar nepagrįstai daug mokama už atliktus darbus.

Prokuroro nutarime nutraukti ikiteisminį tyrimą nurodoma, kad Valstybės kontrolė darydama savo vertinimus neatsižvelgė, kad 2000 metais su Valdovų rūmų atkūrimu susijusių institucijų darbuotojai, skaičiavę ir rengę pirminius Valdovų rūmų atstatymo dokumentus, neturėjo objektyvių galimybių įvertinti ir žinoti kaip 2000-2010 metais keisis statybos medžiagų, darbo užmokesčio ir kitos rinkos kainos, kokie bus archeologinių ir kitų tyrimų rezultatai bei kokie sprendimai bus priimti įgyvendinant Seimo priimtą Valdovų rūmų atkūrimo įstatymą bei Vyriausybės patvirtintą Valdovų rūmų atkūrimo ir paskirties koncepciją.

Ikiteisminį tyrimą organizavo Generalinės prokuratūros prokurorai, jį atliko Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai.

Atliekant tyrimą apklausta beveik 60 liudytojų, bylos medžiagą sudaro 70 tomų.

Prieš 200 metų nugriauti Vilniaus žemutinės pilies Valdovų rūmai atkuriami virš 1987-2001 metais atkastų rūmų liekanų. Tai Vilniaus pilių komplekso sudėtinė dalis - kunigaikščių rūmai, stovėję tarp Katedros ir Pilies kalno. Rūmai susideda iš keturių korpusų su uždaru kiemu.

Šiemet iki liepos 1 dienos turėtų būti baigtas pirmasis rūmų atkūrimo etapas ir atidarytas muziejus. Kada bus atkurti visi rūmai, niekas neprognozuoja.NAUJAUSI KOMENTARAI

darius

darius portretas
Akivaizdus pinygu plovimas bet nieko nerasti gali tiktai Lietuvoi
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių