Neturtingiems vaikams mokykloje pusryčių nereikia?

Nuo sausio 11 d. nemokamai mokyklose maitinami mokiniai gauna tik pietus. Anksčiau gaudavę ir nemokamus pusryčius, nepasiturinčių šeimų vaikai šios galimybės greičiausiai nebeturės.

Vyriausybė - prieš vaikus?

„Nuo sausio 11-osios vaikai gauna tik nemokamus pietus, nes nebuvo patvirtinto nemokamo maitinimo tvarkos aprašo, atitinkančio naują Vyriausybės nutarimą“, - patvirtino Kauno miesto savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Ana Sudžiuvienė.

Pernai gruodį Vyriausybė numatė, kad savivaldybė pati turi pasirinkti, kaip nemokamai maitinti vaikus. Pagal Vyriausybės nutarimą savivaldybė pirmenybę turėtų teikti nemokamiems pietums, paskui - mokyklose organizuojamų dienos stovyklų vaikams maitinti. Pagal Vyriausybės įvardytus prioritetus nemokami pusryčiai arba pavakariai lieka paskutinėje vietoje.

Pasak A.Sudžiuvienės, šiuo metu nemokamai mokyklose maitinama apie 9 tūkst. Kauno vaikų. Apie 25 proc. iš jų iki šiol gaudavo ir nemokamus pusryčius.

„Gali būti, kad nemokami pusryčiai grįš, bet viskas priklausys nuo pinigų“, - neslėpė A.Sudžiuvienė. Ji taip pat pripažino, kad sunkmečiu prašančiųjų skirti nemokamą maitinimą daugėja. Iki 2009 m. rugsėjo 1 d. visi priešmokyklines grupes vaikų darželiuose lankantys vaikai, pradinių klasių mokiniai ir vyresni mokiniai iš socialiai remtinų šeimų galėdavo nemokamai pavalgyti šilto maisto mokykloje.

Skyrė mažiau pinigų

Siūlymas keisti nemokamo maitinimo tvarką neišvengiamai susijęs su lėšų skyrimu. Sumažinusi finansavimą šiai sričiai Vyriausybė pateikė alternatyvą savivaldybei pasirinkti nemokamo maitinimo rūšį.

Socialinės paramos skyriaus duomenimis, šiemet Kauno vaikams nemokamai maitinti skirta 5,59 mln. litų. Pernai ši suma buvo maždaug 1 mln. litų daugiau.

2009 m. per vienuolika mėnesių nemokamas maitinimas vaikams atsiėjo 5,43 mln. litų. Tad vargiai galima tikėtis, kad šiemet užteks pinigų varganai gyvenančių šeimų vaikų pusryčiams ar pavakariams.

„Nuo pernai liko apie 800 tūkst. litų kreditorinių įsiskolinimų, kuriuos turėsime padengti iš šiųmetinės sumos“, - patikslino Socialinės paramos skyriaus vedėja.

Miesto politikai neprieštaravo

„Andriaus Kubiliaus Vyriausybė sumažino sumą, skiriamą vaikų maitinimui, o naštą priimant sprendimus numetė ant savivaldybių pečių. Raginame nesitaikstyti su tokiais iš viršaus nuleistais sprendimais“, - piktinosi tarybos narys socialdemokratas Kęstutis Kriščiūnas.

Jis siūlė didinti sumas, kurios skiriamos nemokamų pietų ar pusryčių produktams pirkti, o trūkstamas lėšas numatyti savivaldybės biudžete.

Iki šiol Kaune vaikams maitinti buvo skiriama maksimali leidžiama suma. Pietums gaminti skirti produktai vienam vaikui buvo perkami už 4,68 litų, o pusryčiams - už 2,60 litų. „Pagal skirtas lėšas turėsime pereiti prie minimalių sumų“, - sakė Socialinės paramos skyriaus vedėja. Tuomet pietūs mokinukams bus ruošiami už 3,38 lito, o pusryčiams bus skiriama vos 1,56 lito.

Savivaldybės tarybos posėdyje naujai nemokamo maitinimo tvarkai politikai pritarė beveik be diskusijų. Pasak A.Sudžiuvienės, artimiausiu metu savivaldybės administracija nuspręs, ar vaikai mokyklose valgys tik nemokamus pietus, ar galės ir papusryčiauti.

Teisė į nemokamą maitinimą

Teisę į nemokamą maitinimą turi vaikai, gyvenantys šeimose, kurių pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį neviršija 525 litų.

Išskirtiniais atvejais - kai šeimoje auga trys ir daugiau vaikų, kai pati mokykla siūlo teikti nemokamą maitinimą arba šeima turi nenumatytų finansinių sunkumų - vaikui gali būti skiriamas nemokamas maitinimas, jeigu vienam šeimos nariui tenka ne daugiau kaip 700 litų pajamų per mėnesį.

Situacija Vilniuje

Vilniuje nemokami pusryčiai vaikams nebebus teikiami nuo vasario 1 d. Vilniaus miesto taryba vasario 10 d. ketina patvirtinti naują nemokamo maitinimo tvarkos aprašą, o vėliau administracija spręs, kokią maitinimo rūšį ir už kiek skirti nepasiturinčių šeimų mokiniams.


Šiame straipsnyje: nemokamas maitinimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių