Nepilnamečių nusikaltimų Kaune daugėja

Kauno miesto apylinkės prokuratūros Nepilnamečių nusikalstamų veikų tyrimo skyriaus vyriausioji prokurorė Edita Klipštienė, kuri vadovauja šiemet įsteigtam specialiam nepilnamečių nusikalstamų veikų tyrimo skyriui, pastebi, kad mieste daugėja paauglių nusikaltimų.

„Nepilnamečių nusikalstamumas Kaune pastaraisiais metais ne mažėja, bet didėja. 2006 metais buvo užregistruotos 389 nepilnamečių nusikalstamos veikos, 2007 metais - 385, 2008 metais per 11 mėnesių jau 389. Išaiškinami ne visi nusikaltimai, todėl reali nepilnamečių nusikalstamumo būklė, deja, nėra žinoma", - sakė E.Klipštienė.

Šiemet Kauno miesto apylinkės teismui visi miesto prokuratūros prokurorai jau perdavė 209 bylas dėl 279 nepilnamečių nusikalstamų veikų. 11 mėnesių skaičiai, deja, jau lenkia praėjusių metų „rezultatus".

„Nepilnamečiai dažniausiai vagia, antroje vietoje yra plėšimai, trečioje - kūno sužalojimai. Maždaug pusę visų nusikaltimų paaugliai padaro grupėse", - sakė E.Klipštienė.

Nepilnamečių netinkamo elgesio, nusikalstamumo priežasčių ieško kriminologai, psichologai, sociologai, pedagogai. „Pirmoje vietoje yra šeimų, kuriose jie auga, įtaka. Nedarna šeimose, jų nestabilumas, visiškas nesirūpinimas savo vaikų auklėjimu, vaikų neužimtumas, ryški socialinė diferenciacija, smurtas, skurdas ir alkoholizmas šeimose „augina" jaunus teisės pažeidėjus ir nusikaltėlius", - mano prokurorė.
Baudžiamajame kodekse numatyta nuostata, kad bausmės turi būti taikomos tada, kai paaiškėja, jog nepilnametis padarė tokią nusikalstamą veiką, už kurią jam negali būti taikomos švelnesnės poveikio priemonės. Bausmė nepilnamečiui skiriama, siekiant įgyvendinti kelis bausmės tikslus - nubaudimo, apsaugos nuo naujų nusikaltimų, auklėjimo.

„Bausmė turi padėti nepilnamečiui pakeisti gyvenimo būdą ir elgesį. Mano nuomone, griežtinti bausmes ar mažinti nepilnamečių patraukimo baudžiamojon atsakomybėn amžių nereikėtų. Valstybės „kova" su nepilnamečių nusikalstamumu baudimo ir atsakomybės griežtinimo kryptimi, manau, nėra efektyvi. Reikia pasverti, kokią įtaką tolesniam nepilnamečio gyvenimui ir asmenybei turėtų ilgi nelaisvės metai, kaip būtų sprendžiamos resocializacijos problemos", - sakė E.Klipštienė.

Nepaisant to, klausimas, ką daryti su tais nepilnamečiais, kurie sistemingai daro teisės pažeidimus arba nusikalsta, lieka ne iki galo išspręstas. Specialiųjų ugdymo įstaigų vidaus tvarkos užtikrinimas, perauklėjimo sistema kelia daug problemų.

„To pavyzdys yra Lazūnų gatvėje esantis Kauno apskrities vaikų socializacijos centras, kurio auklėtiniai Žaliakalnio mikrorajono nusikalstamumo statistikai daro nemažą įtaką.

Pavasarį teko dalyvauti susitikime su Jungtinės Karalystės nepilnamečių prokurorais. Jų šalyje nepilnamečių justicijos programa pradėta vykdyti prieš 10 metų. Vyriausybė šiai programai įgyvendinti skyrė 40 milijonų svarų. Ten su prasikaltusiais nepilnamečiais daug dirba psichologai, socialiniai darbuotojai, pedagogai ir tai duoda teigiamų rezultatų", - pasakojo prokurorė.


Šiame straipsnyje: Nepilnamečiainusikaltėliai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių