Nemunas taps švaresnis

Antradienį Marvelėje atidaryti biologinio vandens valymo įrenginiai. Iki šiol Kauno mieste nuotėkos buvo išvalomos mechaniškai.

Čiaupą atsuko V.Adamkus

Į iškilmingą Kauno nuotekų valyklos teritoriją suvažiavo aukščiausi šalies ir miesto vadovai, Seimo nariai.  „Civilizacija mums davė daug, bet ne atsakomybės jausmą. Pagaliau galime būti ramesni, nes ateinančioms kartoms Nemuną paliksime švaresnį", - sakė šalies Prezidentas Valdas Adamkus.

Anot jo, iki šiol teršėme pagrindinę šalies upę, todėl ne visa pramonės padaryta žala gamtai gali būti ištaisyta. Jis piktinosi, kad lietuviai nesilaiko įstatymų ir daro didžiulę žalą gamtai.

„Pasižiūrėkite, kas vyksta pajūryje, Neringoje. Turime liautis niokoję gamtą, išsaugokime ją ateinančioms kartoms", - kalbėjo V.Adamkus, kuriam vieninteliam iš garbingų asmenų pavyko atsukti simbolinį čiaupą.

Bendrovės „Kauno vandenys" generalinis direktorius Vilius Burokas priminė, kad V.Adamkus nuolat domėjosi šiuo projektu, daug padarė, kad jis judėtų į priekį.  

Kainavo 75 mln. litų

Kauno vandenvalos įmonės statyba - dviejų etapų. Pirmasis - mechaninių valymo įrenginių statyba. Statybos pradėtos 1991 m. Šių valymo įrenginių atidarymas vyko 1999 m. rugsėjo 16 dieną. Priėmimo komisija, viską įvertinusi mechaninio valymo įrenginius priėmė naudoti 2000 m. rugpjūčio 7 dieną.

Antrasis etapas - biologinio valymo įrenginių statyba. Pastarieji buvo numatyti užbaigti 1998 metais. Dėl biologinio vandens valymo įrenginių 2001 m. birželį pasirašyta sutartis su Švedijos kompanija VA-Project, kuri parengė galimybių studiją. Ji buvo finansuojama iš Suomijos ir Švedijos vyriausybių subsidijų.

Biologinio valymo įrenginių ir tinklų išplėtimo statybos investicijos buvo numatytos ir patvirtintos 2001 metų Europos komisijos ISPA Tarybos finansavimo planuose.

Įgyvendinant viešųjų pirkimų procedūras, iškilo problemų, dėl kurių užsitęsė statybos terminai. 2005 m. sausio 5 d. paskelbtas pakartotinas konkursas biologinio valymo įrenginių statybai.

2005 m. spalio 14 d. pasirašyta trišalė - Aplinkos projektų valdymo agentūros - bendrovės„Kauno vandenys" - konsorciumo WTE Wassertechnik ir „Požeminių darbų" - sutartis dėl objekto statybos. Šis techninis pasiūlymas visiškai atitiko keliamus reikalavimus. Statybos finansavimas: 71 proc. iš ES Sanglaudos fondo, 29 proc. iš Lietuvos Respublikos biudžeto. Sutarties kaina - 74,9 mln. litų. Pagal sutartį visiškas statybos užbaigimas numatytas 2008 m. lapkričio 30 dieną, tačiau iškilmingas atidarymas vyks šiandien.

Technologinis procesas

Nuotėkų biologiniam valymui taikoma SYMBIO technologija. Iš nuotėkų šalinamos organinės medžiagos, fosforo ir azoto junginiai. Veiklusis dumblas, atskirtas antriniuose sėsdintuvuose, grąžinamas į aerotankų anaerobines kameras. Technologinis procesas aerotankuose kontroliuojamas ištirpusio deguonies, temperatūros, pH, veikliojo dumblo koncentracijos davikliais. Deguonies rėžimas ir cirkuliacinio veikliojo dumblo grąžinimas visiškai automatizuoti.

Perteklinis dumblas sausinamas mechaninių tankintuvų pagalba, po sutankinimo nukreipiamas į pūdymą, o čia, sumaišius jį su pirminių sėsdintuvų dumblu, atliekamas anaerobinis pūdymas - gaminamos biodujos. Po išpūdymo dumblas sausinamas centrifugomis. Dumblo sausinimo ūkis dėl biologinio valymo grandies įvedimo taip pat išplėstas.

Valykloje pastatyti du kogeneracinės jėgainės generatoriai po 300 kW galingumo. Jie degins technologinio proceso metu (kaip atliekas) susidarančias biodujas ir gamins elektros bei šilumos energiją. Nuotėkų išvalymo laipsnis atitinka ES direktyvų ir Lietuvos Respublikos reglamentų reikalavimams. NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių