Nelegalūs buvusio Vilniaus policijos vadovo pastatai sulyginti su žeme

Buvusio sostinės policijos vadovo Eriko Kaliačiaus valdose Svironių kaime jau nebėra nė vieno nelegalaus pastatyto pastato. Po keturių metų kovos teismuose, pastatus su žeme sulygino patys jų savininkai.

Sutvarkyta net teritorija

Prieš kelias dienas Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos Kontrolės skyriaus specialistai kartu su Vilniaus apskrities viršininko administracijos Statybos valstybinės priežiūros skyriaus specialistais apsilankę Svironių viensėdyje, nustebo.

Nelegaliai pastatytų statinių: atraminės sienelės, dviejų statinių iš medinių rąstų ant betoninių pamatų, šašlykinės bei pirteies, neliko nei kvapo. Sutvarkyta net teritorija – žemės išlygintos, visos nuolaužos išvežtos.

„Viską savininkai padarė patys, tačiau iki šio laiko su jais teko kovoti beveik penkis metus“, - sakė aplinkos ministro atstovas spaudai Tomas Beržinskas.

“Ši istorija įrodo, kad anksčiau ar vėliau nelegalūs statiniai vis tiek pašalinami. O siekdami, kad pats procesas taptų efektyvesnis ir spartesnis, parengėme pluoštą teisės aktų pakeitimų. Juose, be kita ko, numatyta ir kur kas griežtesnė atsakomybė statytojams”, - laimėta kova džiaugiasi ir aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas.

Statybos kainavusios darbą

Pirmasis šios sodybos savininkas – E.Kaliačius. Nusipirkęs žemės sklypą prie Kūlių tvenkinio jis nusprendė įkurti kaimo turizmo sodybą. Kad kainuotų pigiau, tuometinis Vilniaus policijos vadovas nusprendė pasinaudoti areštuotų piliečių „paslaugomis“.

Vėliau buvo nustatyta, kad nuo 2000 m. rugsėjo iki 2002 m. spalio areštinėje atsidūrę smulkūs nusikaltėliai buvo vežami statyti E.Kaliačiaus sodybos. Čia jie kasė duobes, barstė juodžemį, valė vandens telkinį, genėjo medžių šakas, kirto krūmus, rovė medžių šaknis, pjovė malkas, klojo plyteles, atliko kitus darbus.

Tai paaiškėjus, E.Kaliačiui buvo iškelta baudžiamoji byla, jis prarado postą.
Iki 2005 m. gegužės 10 dienos sodyba buvo E.Kaliačiaus nuosavybė, vėliau kilus įtarimui, kad statiniai gali būti pastatyti neteisėtai, jis ją padavanojo savo sūnui Andriui Kaliačiui.

Pažeidimas po pažeidimo

Sūnus pratęsė tėvo darbą, tačiau, kaip vėliau paaiškėjo ir šie darbai vyko nelegaliai, miškų ūkio paskirties sklype. A.Kaliačius nesiteikė pakeisti žemės sklypo naudojimo paskirties, statybas plėtė neturėdamas parengtos ir suderintos projektinės dokumentacijos.

Taip žemėse išdygo du statiniai iš medinių rąstų ant betoninių pamatų, iš gelžbetoninių blokų buvo sumontuota 28 metrų ilgio ir 2,4 metrų aukščio atraminė sienelė, šašlykinės pastatas, vasaros tipo kavinė iš medžio konstrukcijų, pirties pastatas, taip pat buvo įrengtos dvi pavėsinės iš medžio konstrukcijų.

Į skandalą įsikišo ir Kultūros paveldo departamentas, pareiškęs, kad savavališki statiniai yra pastatyti V-XII a. Svironių pilkapyno (vadinamo Prancūzų kapais) apsaugos zonoje.

Pažeidimai buvo konstatuoti, tačiau nei A.Kaliačius, nei jo tėvas jų nepripažino. Dar 2005 m. surengtoje spaudos konferencijoje E.Kaliačius piktinosi, jog jam metami kaltinimai yra grindžiami tik "smulkiais organizaciniais ir ūkiniais pažeidimais" bei neigė vykdęs bet kokias statybas jam priklausančiame sklype. Esą statė ne jis, o jo sūnus, tėvo žemę valdantis pagal panaudos sutartį.

Liepta nugriauti

Tik paaiškėjus, kad statybos neteisėtos, jas buvo liepta nugriauti. Tačiau tėvas ir sūnus Kaliačiai ėmėsi naujos taktikos. Jie sodybą pardavė 80 – metei Eglei Marytei Bimbirienei, o kai ši mirė perėjo jos dukters Idos Juraitienės žinion.

Vėliau šią sodybą vėl susigrąžino Kaliačiai. Tiesa, ji tapo E.Kaliaučiaus įsteigtos bendrovės „Kalenas“ nuosavybe.

Tačiau tai esmės nekeitė, nei aplinkosaugininkai, nei Vilniaus apskrities viršininko administracija nusileisti neketino. Nepalankūs sodybos savininkams buvo ir teismai, kiekvieną kartą priimdami sprendimą, jog nelegaliai pastatyti statiniai turi būti nugriauti.

„A.Kaliačius statinius turėjo nugriauti jau seniau, tačiau vis aiškindavo, kad nespėja, terminai buvo pratęsiami, tačiau rezultatas vis dėlto yra toks, koks turi būti“, - sakė aplinkos ministro atstovas spaudai T.Beržinskas.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių