Naujųjų išvakarėse – detektyvinis spektaklis

Koks sprogstamas užtaisas turėtų išeiti, pagaminus kokteilį iš teatro, šokio, detektyvo ir operos? Tokį klausimą užduoda modernaus teatro atstovai, Naujųjų metų išvakarėse Vilniuje pristatantys detektyvinę operą  „Izadora".

Gruodžio 29 d. Vilniuje, Menų spaustuvės scenoje bus rodomas netradicinis visus šiuos elementus jungiantis monospektaklis-opera „Izadora".

Premjerą kūrė būrys jaunų ir brandžių skirtingų sričių menininkų: kompozitorius ir dainininkas Jonas Sakalauskas, režisierius Agnius Jankevičius, choreografė Agnija Šeiko, poetas Dainius Gintalas, dainininkė (mecosopranas) Agnė Sabulytė ir scenografė Daiva Samajauskaitė.

Kompozitorius Jonas Sakalauskas pasakoja, kad mintis dalyvauti Menų spaustuvės jaunųjų scenos menininkų programoje „Atvira erdvė" pirmiausiai gimė jo žmonai, dainavimą Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje studijuojančiai Agnei Sabulytei, kurią įkvėpė fatališkas šiuolaikinio šokio pradininkės Isadoros Duncan gyvenimas. Agnės Sabulytės pasiūlyta ir Jono Sakalausko išplėtota idėja turėjo virsti šiuolaikine opera, tačiau į kūrybinį procesą įsiliejus poetui Dainiui Gintalui bei kitiems, kūrinys peržengė operos ribas - jame atsirado judesys, teatro elementai. Pamažu atitolta ir nuo istorinės Duncan asmenybės -  legendinės šokėjos gyvenimas tapo tik atspirties tašku tragiškai jaunos merginos gyvenimo istorijai.

Kūrinio veiksmas rutuliojasi psichiatrijos klinikos izoliatoriuje, į kurį papuolusi jauna moteris, samprotauja apie neapykantą baletui ir meilę kabrioletams. Kaip paaiškėja, į jos rankas dar paauglystėje patekusi Isadoros Duncan knyga Mano gyvenimas tapo jos gyvenimo knyga, kuria ji beatodairiškai vadovaujasi. Detektyvo principu sudėliota istorija atsiskleidžia netikėtais rakursais: pamažu išryškėja savosios tapatybės ir sveikos nuovokos netekusios moters paveikslas ir tragedija.

„Izadoroje" ypatingą vaidmenį atlieka muzika ir vokalas - sudėtingos arijos ir dainos, kurias kompozitorius kūrė specialiai Agnės Sabulytės vokalui, leidžia spektakliu mėgautis ir muzikos gurmanams. Pasak Jono Sakalausko, „Izadoros" muzika turi ekspresionistinių bruožų. Ji kuriama pasitelkiant žmogaus balso ir įvairius kasdieninius bei buities prietaisų garsus: skalbyklės, džiovyklės, stalo, rašymo krebždėjimo. Iš elektroninių bei žmogaus atliekamų garsų audžiamas vientisas muzikinis audinys.

Jonas Sakalauskas, Agnė Sabulytė ir Dainius Gintalas jau anksčiau inicijavo ir kūrė šiuolaikines operas - Trumpametražių operų festivalyje NOA šiemet buvo pristatyta kita jų kurta opera - „Svingas".

Spektaklio premjera įvyks Vilniuje, Menų spaustuvės Kišeninėje salėje gruodžio 29 d. 19 val. 


Šiame straipsnyje: izadora

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių