Nauja procedūra kepenų ligoms gydyti

Kepenų ligomis sergantys žmonės turės dar vieną galimybę pagerinti savo sveikatos būklę. Kauno medicinos universiteto gydytojai pradėjo taikyti naują procedūrą kepenų ligoms gydyti.

Birželio 9 d. KMUK atlikta aukščiausio gydytojų meistriškumo reikalaujanti sudėtinga invazinės radiologijos procedūra pritaikant naujausiomis technologijomis sukurtą šuntą. Toks šuntas tarnauja žymiai ilgiau, nesukelia komplikacijų ir neperauga kepenų audiniu.

TIPS yra dirbtinė kraujagyslė, kuri, manipuliuojant per kaklo veną ir stebint rentgeno pagalba, implantuojama kepenų audinyje sudarius 0,8-1,2 cm pločio ir 8-12 cm ilgio kanalą. Kepenų audinyje implantavus dirbtinę kraujagyslę, sudaromas naujas kelias kraujui iš kepenų nutekėti. Taip sumažinamas dėl kepenų ligos padidėjęs spaudimas vartų venoje, kuris sukelia gyvybei pavojingas komplikacijas.

Naujos kartos TIPS implantavimo procedūrą atliko KMUK radiologai prof. E.Vaicekavičius, dr. R.Kaupas, dr. A.Pranculis dalyvaujant prof. Antonin Krajina iš Hradec Kralovo iš Čekijos. Prof. A. Krajina yra radiologas, turintis didžiausią šių procedūrų atlikimo patirtį Europoje.

Kauno medicinos universiteto klinikose (KMUK), bendradarbiaujant Gastroenterologijos ir Radiologijos klinikų specialistams, kepenų ligos gydomos nuo 2000- ųjų metų sėkmingai taikant invazinės radiologijos procedūras.

Ypač sudėtingą procedūrą - transjugulinį intrahepatinį šuntą (TIPS) 2000 m. klinikose atliko profesorius E. Vaicekavičius. Tai buvo pirmoji TIPS procedūra ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse. 

Procedūra unikali tuo, kad pakeičia anksčiau taikytą chirurginę intervenciją. Kraujagyslė įstatoma per kaklo veną. Tokia procedūra reikalauja aukščiausios specialistų kvalifikacijos ir gero komandinio darbo. Šios procedūros atliekamos tik didelę patirtį turinčiuose Europos hepatologijos centruose.

Įvairios kilmės kepenų cirozė ir kepenų kraujagyslių ligos sukelia sunkias komplikacijas - vartų venos hipertenziją, kuri gali pasireikšti kraujavimais iš virškinamojo trakto, skysčio susikaupimu pilvo ertmėje, vėliau - kepenų funkcijos nepakankamumu ir net kepenų vėžiu.

Pasak KMUK Gastroenterologijos klinikos vadovo, prof. Limo Kupčinsko, TIPS metodas yra vienintelis, galintis išgelbėti paciento gyvybę ir pakeisti kepenų transplantaciją sergant reta kepenų liga - kepenų venų tromboze (Budd- Chiari sindromu). Taip pat jis taikomas gydant įvairios kilmės kepenų ciroze sergančius pacientus, kai atsiranda gyvybei pavojingos komplikacijos - kraujavimas iš išsiplėtusių stemplės ar skrandžio venų, vaistais sunkiai kontroliuojamas ascitas ir kt. Toli pažengusi kepenų cirozė yra gydoma kepenų transplantacija, tačiau pacientai gali mirti nesulaukę kepenų persodinimo dėl nukraujavimo ar kitų cirozės komplikacijų.

„Kauno dienos“ archyvo nuotr.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių