Nakvynės namuose daugėja benamių, prognozuojamas didelis šaltis

Pirmasis šaltis didžiųjų miestų benamių kol kas neišgąsdino, tačiau savaitės viduryje nakvynės namai laukia jų antplūdžio, nes oras naktimis atšals iki 16 laipsnių.

Praėjusią savaitę Lietuvą pasiekę šalčiai privertė namų neturinčius kauniečius ieškoti šiltesnio prieglobsčio. Kauno nakvynės namų direktorė Zita Verbavičienė tikino, kad vietų užteks visiems.

„Esame visada pasiruošę šalčiams ir ekstremaliai padėčiai. Žmonių pas mus prasidėjus šalčiams padaugėjo taip, kaip įprastai. Kuo šalčiau ir kuo ilgesnės naktys, tuo benamių, besikreipiančių į mus, daugėja. Jeigu kokią savaitę spaudžia 15-20 laipsnių šaltukas, nebeturėtume lovų kur guldyti. Nesant lovų, turime patalpas, guldome benamius visur, kur šilta. Jeigu trūksta lovų, guldome ant grindų“, - pasakojo Z.Verbavičienė.

Pasak jos, vietų per tris Kauno nakvynės namų padalinius yra 158. Priešingai nei ankstesniais metais, neliko laisvų vietų moterų nakvynės namuose.

„20 vietų Partizanų gatvėje jau užimtos. Ankstesniais metais ten tokiu laiku būdavo laisvų vietų. Tačiau ir kitų moterų tikrai gatvėje nepaliksime. Ieškosime būdų priglausti visus norinčiuosius“, - tikino nakvynės namų vadovė.

Ji neslėpė, kad namų klientai – daugiausia piktnaudžiaujantys alkoholiu žmonės. „Jeigu žmogus išgėręs, didesnė tikimybė nušalti galūnes. Kai padėtis tikrai ekstremali, priimame net ir neblaivius asmenis“, - tikino pašnekovė.

Kauno nakvynės namuose yra karštas vanduo, elektrinė viryklė, benamiai čia gali užsikaisti arbatos.

Atšalus orams, benamiai nakvoti pasirenka įvairias vietas - daugiabučių laiptines, rūsius ar šilumos mazgus.

„Jie yra viso miesto problema, nebūkime abejingi namų neturintiems žmonėms“, - gyventojus būti pilietiškus ragina nakvynės namų vadovė.

Šalyje jau užfiksuota pirmoji šalčio auka. 59 metų marijampolietis, nugabentas į ligoninę,  nebeatgavo sąmonės ir mirė po kelių valandų.

Kauno Raudonojo Kryžiaus klinikinės ligoninės Priėmimo skyriaus vedėja Loreta Valinevičienė pirmadienio rytą tvirtino, jog benamių antplūdžio kol kas nebuvo.

„Šiomis dienomis tikrai nepastebėjome, kad būtų daug benamių. Kaip rodo ankstesnių metų patirtis, per pačius šalčius, kai ilgiau spaudžia 15-20 laipsnių šaltis, nukentėjusiųjų benamių padaugėja“, - tvirtino L.Valinevičienė.

Tuo tarpu ugniagesiai perspėja, kad benamiai, besislepiantys nuo šalčio, gali sukelti gaisrus.

Praėjusią savaitę ugniagesiai gelbėtojai skubėjo į apleistą namą Savanorių prospekte. Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos duomenimis, per pastarąjį ketvirtį užfiksuota 15 apleistų pastatų, kuriuos ugniagesiams teko aplankyti ne po vieną kartą.

"Tas pastatėlis Savanorių prospekte buvo įkyrėjęs mums jau prieš trejus metus. Ten važiuodavome kartą per savaitę. Suradome savininkus. Jie sutvarkė, užkalė langus, pastatė tvorą, žodžiu, ūkiškai pasižiūrėjo į problemą ir buvo ramu. Dabar jau ir vėl tvoros išardytos, langinės išmėtytos", – apie rūpesčius, kylančius dėl apleistų namų, pasakojo operacinio vadovavimo skyriaus viršininkas Vytas Jokšas.

Įtariama, kad gaisras Savanorių prospekto pastate kilo, nes čia įsikūrę benamiai šildėsi. Sudegė apie 80 kv. m stogo perdanga ir viduje buvusios šiukšlės.

Orų prognozė:

Sinoptikai prognozuoja, kad ir pirmadienį pietiniuose ir rytiniuose Lietuvos rajonuose snigs, vietomis smarkiai, kils pūga. Šiaurės rytų vėjo gūsiai sieks 15–20 m/sek. Aukščiausia temperatūra daugelyje rajonų svyruos apie 10 laipsnių šalčio, tiktai prie jūros bus kiek šilčiau. Žvarbus vėjas tik stiprins šalčio pojūtį. Antradienio naktį daugelyje šalies rajonų numatomi panašūs orai. Žemiausia temperatūra nukris iki 10–15 laipsnių šalčio.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos  rekomenduoja gyventojams, kaip reikia elgtis žiemą, kad šalti orai, sniegas ir pūgos kuo mažiau pakenktų normaliai  veiklai.

Hidrometeorologams pranešus apie didelius šalčius, kilsiančią pūgą, geriau pasilikti namie ir pasirūpinti maisto, vandens ir kuro atsargomis. Iš namų išvažiuoti ar išeiti rekomenduojama tik būtiniausiu atveju, nes per pūgą sumažėja matomumas, sutrinka tiek miesto, tiek tarpmiestinio transporto eismas. Kelininkai ne visada spėja laiku nuvalyti kelius.  Užsnigti keliai, blogas matomumas neleidžia orientuotis vietovėje, ir ši situacija gali sukelti pavojų  gyvybei.

Jeigu per pūgą važiuojant automobiliu užklimpote, patartina neišjungti variklio arba periodiškai jį šildyti. Tiktai labai svarbu į saloną neprileisti išmetamųjų dujų. Todėl nepamirškite stebėti, kad išmetamojo vamzdžio neužverstų sniegas.

Kaimo gyventojams, sužinojus apie galimą pūgą, reikia paruošti gyvuliams pašaro ir vandens atsargų.

Nesinaudokite savos gamybos elektros šildymo prietaisais, nejunkite kelių į vieną elektros lizdą bei nepalikite jų įjungtų į tinklą be priežiūros.

Esant dideliems šalčiams kyla pavojus nušalti drabužiais nepridengtas kūno vietas: ausis, nosį, skruostus. Nuo šalčio dažnai nukenčia ir kojų ar rankų pirštai, pėdos.

Esant lengvam nušalimui, pirmiausia žmogų reikia sušildyti (aplinkos temperatūra turi būti ne žemesnė nei 26 - 27 laipsniai), užkloti antklodėmis ar šiltais drabužiais.  Jeigu žmogus turi sąmonę, reikia jam duoti šilto (bet ne karšto) gėrimo. Nuo pažeistų vietų būtina nuvilkti drabužius, o nušalusias vietas galima apvynioti švaria marle, vata arba vilnoniu audiniu.

Taip pat nerekomenduojama kaitinti nušalusių vietų karšta pūsle ar laikyti prie ugnies, trinti sniegu ar šiurkščiu audiniu.

Kai nušalimas yra sunkus, nukentėjusįjį pirmiausia reikia perkelti į šiltą patalpą. Jei žmogus be sąmonės, bet kvėpuoja, būtina jį paguldyti ant šono, o jei kvėpavimas nutrūkęs – tuojau pat atlikti dirbtinį kvėpavimą. Smarkiai nušalusį žmogų reikia šiltai susukti į storą audeklą ir kuo skubiau vežti į  artimiausią asmens sveikatos priežiūros įstaigą.


Gairės: šaltis, benamiai

Komentarai 0 Rašyti komentarą
Skaityti visus komentarus
Tavo komentaras

Komentuoti

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Rotušės aikštėje sužibo milžiniška širdis
  Rotušės aikštėje sužibo milžiniška širdis

  Antradienio popietę Kauno rotušės aikštėje sužibo liepsnelių jūra. Šimtai žvakelių uždegta organų donorų garbei. Šią iniciatyvą įvairiuose Lietuvos miestuose jau ne pirmus metus organizuoja asociacija „Gyvas...

 • Kauno rajone krykštauja jau 800-asis kūdikis
  Kauno rajone krykštauja jau 800-asis kūdikis

  Šiandien Kauno rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriuje užregistruotas 800-asis šiemet gimęs kūdikis – Paula Vyturytė. ...

 • Laukinius gyvūnus skiepys nuo pasiutligės
  Laukinius gyvūnus skiepys nuo pasiutligės

  Kaip pranešė Kauno valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (KVMVT) vyriausiasis veterinarijos gydytojas-inspektorius Ramūnas Jucevičius, mūsų mieste ir rajone nuo spalio 24-osios iki gruodžio 10-osios iš lėktuvo bus mėtoma vakcina l...

  2
 • „Maxima“ Kaune atidarė 25-tą parduotuvę
  „Maxima“ Kaune atidarė 25-tą parduotuvę

  Šiandien Domeikavoje, Vandžiogalos g. 106A, prekybos tinklas „Maxima“ atidarė 25-tą parduotuvę Kaune. Naujai pastatyta „Maxima X“ yra kol kas vienintelė tinklo parduotuvė šiame rajone, į ją bendrovė investavo beve...

  3
 • Kaip Lietuvos zoologijos sodas atrodo iš paukščio skrydžio?
  Kaip Lietuvos zoologijos sodas atrodo iš paukščio skrydžio?

  Ar kada nors teko pamatyti, kaip atrodo pačiame Kauno mieste įsikūręs Lietuvos zoologijos sodas iš paukščio skrydžio? Lietuvos zoologijos sode savanoriaujančiam Simonui Būdai kilo idėja iš paukščio skrydžio įamžinti ir ...

 • Bažnyčia, kurią žino nedaugelis
  Bažnyčia, kurią žino nedaugelis

  Kauno senamiestyje esantis buvęs kino teatras "Santaka", dabar – Švč. Sakramento bažnyčia laukia stebuklo: kapitalinio remonto ir miesto valdžios dėmesio. ...

  12
 • Kauno kartų namams – 20 metų
  Kauno kartų namams – 20 metų

  Šiuo metu Europos, Skandinavijos, JAV šalyse teikiamos įvairaus profilio socialinės paslaugos žmonėms, kuriems reikalinga pagalba ir ieškoma naujų paslaugų formų bei daug dėmesio skiriama kartų integravimui, bendravimui ir bendrad...

  1
 • Iš konservatorių tvirtovės Kaune liko tik Žaliakalnis
  Iš konservatorių tvirtovės Kaune liko tik Žaliakalnis

  To Kauno konservatoriai negalėjo sapnuoti net baisiausiame košmare: iš septynių vienmandačių rinkimų apygardų į Seimą išsikrapštė tik Gabrielius Landsbergis. Juos sutriuškino Kauno mero palaikomi Lietuvos valstieči...

  65
 • Kauno apylinkės teisme – nemokamos teisinės konsultacijos
  Kauno apylinkės teisme – nemokamos teisinės konsultacijos

  Rytoj, spalio 25 dieną, Kauno apylinkės teisme Kauno rajono savivaldybės ir Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos (VGTPT) specialistai neatlygintinai atsakys į piliečių užduodamus opius teisės klausimus. ...

  2
 • Šilelio dviračių taką planuojama sujungti su Kaunu
  Šilelio dviračių taką planuojama sujungti su Kaunu

  Nuo Šilelio iki Kulautuvos nutiestas dviračių takas tampa vis populiaresnis. Deja, iš Kauno minantiems dviratininkams tenka įveikti nesaugų ruožą tarp Kazio Veverskio tilto per Nevėžį ir Raudondvario riboženklio. ...

  3
Daugiau straipsnių