Nacionalinį diktantą rašė 195 kauniečiai

Savaitraščio „Atgimimas“ kartu su Nacionaliniu radiju ir televizija rengiamame diktante miesto savivaldybėje savo lietuvių kalbos žinias nusprendė pasitikrinti 195 miesto gyventojai.

„Mes iš organizatorių pasiėmėme daugiausiai diktantui rašyti skirtų lapų - 200“, - džiaugėsi už organizacinius reikalus Kaune atsakinga Ilona Vitkauskienė.

Moteris vylėsi, kad Kaunas užims pirmąją vietą respublikoje pagal dalyvių skaičių. Kauno rajono gyventojai tai pat buvo aktyvūs. Kauno rajono savivaldybėje, Karmėlavos B.Buračo, Vilkijos gimnazijose, Lapių pagrindinėje mokykloje, Ežerėlio kultūros centre, Raudondvario seniūnijoje diktantą rašė apie 100 žmonių.

Likus mažiau nei pusvalandžiui iki diktanto pradžios lietuvių kalbos mylėtojai užplūdo miesto savivaldybę. Organizatoriai pasirūpino, kad nebūtų didelės sumaišties, ir skelbė išankstinę registraciją. „Negalime visų norinčiųjų sutalpinti savivaldybės didžiojoje salėje, todėl kai kurie gyventojai diktantą ėjo rašyti į netoliese esančią „Aušros“ gimnaziją“, - pasakojo I.Vitkauskienė. Moteris neslėpė, kad kai kuriuos tai nuliūdino. „Žmonės tiesiog veržėsi pabūti šioje salėje“, šyptelėjo ji.

Diktantą galėjo rašyti ir tie, kurie nebuvo iš anksto užsiregistravę. Savivaldybės didžiojoje salėje savo žinias išmėgino 80 kauniečių. Likusieji netilpo į vieną „Aušros“ gimnazijos klasę.

Dauguma panorusių pasitikrinti savo raštingumą - jauni žmonės, moksleiviai, studentai, nors pasitaikė ir vienas kitas senjoras.

„Nesitikiu laimėti, nes čia tiek daug jaunimo. Sekėsi neblogai, prisiminiau jaunystę“, - po diktanto džiaugėsi 66-erių kaunietis Romualdas Gurskis.

Po diktanto išėję žmonės džiaugėsi, kad šiemet tekstas buvo daug geriau diktuojamas ir nelabai sunkus. „Gražiai diktavo. Seniau S.Šalkauskas tik berdavo žodžius“, - išeidamas pastebėjo pusamžis vyras.

„Santaros“ gimnazijos gimnazistas Deividas Rėčkus prisipažino, kad sunkiausia jam buvo parašyti tuos žodžius, kurie kasdien praktiškai nevartojami. Organizatoriai ragino išrinkti sunkiausiai rašomą žodį. Po diktanto paaiškėjo, kad daug kam kliuvo tekste įpinti žodžiai „brigzti“, „driksti“, dryksta“, „graso“, „bjūra“.

M.Valančiaus mokyklos pradinukų mokytoja Rolanda Girskinė, jau ketvirtą kartą rašiusi nacionalinį diktantą, atsivedė ir tris savo dukras Ievą, Liną ir Eglę. „Duok Dieve, kad mūsų kalba išliktų“, - šypsojosi moteris. Po diktanto dukros pasitaikiusias sunkesnes vietas energingai aptarinėjo su mama. „Viską spėjau. Sunkiausia buvo kablelius dėti“, - pasakojo trečiokė I. Girskytė.

Diktantas, kaip ir pernai, buvo rašomas ant savaiminio kopijavimo popieriaus - dalyviams liko jų rašto kopija. Taip jie galės pasitikrinti, ar nepadarė klaidų, kai bus paskelbtas originalus diktanto tekstas. Jį bus galima rasti balandžio 1 dieną interneto svetainėje www.atgimimas.lt.

Nugalėtojas šiemet bus apdovanotas Mokslo ir enciklopedijų leidybos centro įsteigtu prizu - keturių tomų enciklopedijų rinkiniu LIETUVA. Visi kiti finalo dalyviai gaus paskatinamuosius prizus. Diktantą buvo galima rašyti ir namuose, nes jis buvo transliuojamas per Lietuvos radiją ir televiziją, tačiau šie darbai nedalyvauja konkurse dėl apdovanojimų.

Šiemet bendrovė „Microsoft Lietuva“, palaikydama nacionalinio diktanto idėją, pasiūlė naujovę.

Interneto svetainėje www.diktantas.lt aktyvavę informacinį skydelį „Rašyk diktantą“, gyventojai galėjo rašyti tekstą kompiuteriu, o vėliau pasitikrinti, ar nepadarė klaidų.

Ši naujovė skirta tiems, kurie diktanto metu negalėjo atvykti į savivaldybes ar atstovybes užsienyje, tačiau norėjo pasitikrinti lietuvių kalbos žinias ir prisidėti prie kasmet vis gausėjančios diktanto dalyvių bendruomenės. Daugelyje tekstų rašymo programų įprastai esantis lietuvių kalbos korektorius čia pagelbėti negalėjo.

Elektroniniu būdu diktantą rašę gyventojai taip pat negalės varžytis dėl raštingiausiojo vardo.


Šiame straipsnyje: nacionalinis diktantas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių