Morališkai nepasenstanti „Mados infekcija“

Jau nuo šiandien du vakarus iš eilės Šiuolaikinis meno centras (ŠMC) vėl pravers duris mados mėgėjams. Pavasarinėje „Mados infekcijoje“ savo kūrybą pristatys seniai pripažinti lietuvių dizaineriai, jaunieji „Injekcijos“ nugalėtojai ir įspūdingą reginį žadantys svečiai iš užsienio.

Kas kartą vis kitokia

Penkioliktoje „Mados infekcijoje“ ištikimiems gerbėjams penktadienio ir šeštadienio vakarą bus parodyta penkiolika kolekcijų, beveik pusė jų – skirtos vyrams. O jei kur nors ŠMC koridoriuose išvysite pasidabinusių tamsiais jubiliejinės „Infekcijos“ akiniais, nenustebkite, – šiemet organizatoriai skelbia žinią, kad madą reikia ne tik matyti, bet ir girdėti.

Anksčiau kolekcijas festivalyje pristatantys dizaineriai būdavo labai aiškiai išskiriami į dvi linijas – elegantiškos ir konceptualios, eksperimentinės mados. „Šiemet taip nebus. Nesvarbu, į festivalį ateisite pirmą ar antrą dieną, netrūks ir prêt-à-porter kolekcijų, ir nekasdienių kūrybinių eksperimentų“, – pabrėžė festivalio idėjinė autorė dizainerė Sandra Straukaitė.

Trečią kartą „Mados infekcijoje“ dalyvausianti dizainerė Lilija Larionova džiaugėsi, kad jau keturioliktus metus skaičiuojantis didžiausias mados renginys Lietuvoje išlieka aktualus, besikeičiantis ir leidžiantis save išreikšti.

„Nors infekcijai jau tiek metų, ji vis tiek išlieka aktuali, žengia koja kojon su laiku. Čia savo kolekcijas gali pristatyti ir jauni dizaineriai, ir pažengę kūrėjai. Labai geras miksas. Morališkai šis renginys nepasensta, kas kartą būna kitoks. Kūrybos požiūriu tikrai gali čia atsiskleisti, nėra kokių nors ribojimų tai daryti. Ir man tai labai patinka“, – sakė 2013–2014 m. prêt-a-porter rudens-žiemos kolekciją vyrams pristatysianti L.Larionova.

Vyriškumo ženklai

S.Straukaitės teigimu, šiųmetį renginį drąsiai galima vadinti vyrų mados savaite Lietuvoje – beveik pusė visų kolekcijų skirta stipriosios lyties atstovams.

Pirmą kartą ant „Mados infekcijos“ podiumo prieš dešimtmetį pasirodžiusios L.Larionovos kolekcijoje „State Trooper / White horses“ vyrauja viršutiniai storo trikotažo, vilnos paltai, švarkai, džemperiai, apsiaustai. Drabužius puošia siuvinėtas baltas arklys.

„Specialiai šiai kolekcijai grafikai Agnė ir Kęstas Lasinskai sukūrė baltų arklių, kuriuos įtraukiau į savo kolekciją, piešinių. Išsiuvinėjau juos ant džemperių, trikotažinių drabužių, apsiaustų. Kodėl būtent baltas arklys? Tai – vyriškumo, išskirtinumo ženklas, galbūt net šis tas mistiška“, – sakė pirmą rimtą kolekciją vyrams pristatysianti L.Larionova ir užsiminė, kad būtent tokią norėtų pristatyti kartą per metus.

Vyrų širdis glostys ir dizaineriai Sandra Straukaitė, kurios naujausią vyriškų drabužių kolekciją įkvėpė klasika bei rusų filmai, ir antrą kartą „Mados infekcijoje“ viešėsiantis danas Asgeras Juelis Larsenas, kuris savo įkvėpimo šaltiniu vadina gotų bei reiverių subkultūras. Su eksperimentine džinsų kolekcija į festivalio gerbėjus vyrus nusitaikė ir vieni praėjusių metų „Injekcijos“ laimėtojų – dizainerių iš Vokietijos duetas „Balagans“.

Mišrių kolekcijų akcentai

Tiek vyrams, tiek moterims skirtą 2013–2014 m. rudens-žiemos kolekciją pristatys Egidijus Sidaras ir mados namai „Cantas“. Festivalyje dizaineris dalyvaus jau septintą kartą: keturis kartus jis pristatė kolekcijas su dizainere Kristina Kruopienyte, o šiemet pamatysite jau trečią dizainerio ir mados namų „Cantas“ kolekciją. Po dešimt modelių vyrams ir moterims parodysiantis kūrėjas detalių išduoti nebuvo linkęs, esą viską pamatysime ant podiumo.

Penkioliktoje „Mados infekcijoje“ išvysime jau antrą dešimtmetį išskirtinai tik iš natūralaus lino kuriantį ir po pertraukos į festivalį grįžtantį Giedrių Šarkauską su kolekcija „Cylinder“. Linas dizaineriui išreiškia estetikos ir natūralistinės gyvenimo filosofijos – buvimo taikoje su savo kūnu bei gamta – sintezę. Iš lino sukūręs daugiau kaip 20 kolekcijų G.Šarkauskas sugebėjo įminti visas šio pretenzingo audinio paslaptis ir atskleisti geriausias jo savybes. Kolekcijos, kurią sudarys po dešimt modelių vyrams ir moterims, mintis – neįtikima, absurdiška mada; rokoko kostiumo revoliucija: tai, kas vyriška ir moteriška, susipina į androginišką laisvumą, atsainumą, nepriklausomybę.

Vyrams ir moterims skirtus modelius kuria ir nuo „Injekcijos“ ant „Mados infekcijos“ podiumo patekę jaunieji dizaineriai „labàdienà“.

Duoklė moterims

Moterų mados gerbėjoms kolekcijas ruošia festivalio senbuvės. Lauros Dailidėnienės 2013–2014 m. rudens-žiemos prêt-à-porter kolekciją SAP įkvėpė jausmas, forma, spalva ir skonis. Įkvėpimo šaltiniu, pasak dizainerės, tapo beržo kamienas, jis padėjo sukurti naują raštą kolekcijos audiniui.

Eglės Žiemytės su prekės ženklu D.EFECT 2013 m. rudens-žiemos kolekcijos mintis – architektūra gamtoje. Kolekcija, pasąmonėje įkvėpta paukščių siluetų ir paukštukiško tipažo (pakumpimas, laibos kojos), derinama su minimalistinėmis, architektūrinėmis formomis, šiek tiek sintetiniu įvaizdžiu, dominuoja šaltos spalvos.

Ketvirtą kartą festivalyje dalyvausiančios Linos Gudanavičiūtės 18 modelių kolekciją „Sluoksniai“, kuriai temą padiktavo šaltuoju metų laiku itin aktualus drabužių sluoksniavimas, būtų galima pavadinti dramatiška išlikimo žiema.

Dizainerę Dianą Paukštytę sukurti kolekciją „Boho-chic“ įkvėpė praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio muzika, stilius ir mada, tačiau ši kolekcija atspindi šių dienų gatvės stilių.

Moterims skirta ir Norvegijoje su šeima gyvenančios bei šioje šalyje kuriančios lietuvės Kristinos Vikøren 2014 m. pavasario-vasaros kolekcija „Bekk“. „Mano trečioji kolekcija “Mados infekcijoje„ įkvėpta vandens, šaltinio. Ji bus žalia, jausminga, išdarkyta“, – trumpai apibūdino prekės ženklo KRISTAR DESIGN kūrėja.

Pavasarinėje „Mados infekcijoje“ kolekcijas moterims pristatys ir 2011 m. „Injekcijos“ nugalėtoja Ieva Daugirdaitė bei festivalio naujokė Eva Baliul, galimybę pasirodyti ant „Infekcijos“ podiumo iškovojusi 2012 m. „Injekcijos“ finale.

Kičo karalius iš Rusijos

„Vaikystėje tai virto nepaaiškinama manija. Negaliu pasakyti, kodėl būdamas vaikas čiupau žirkles, karpiau paveikslėlius ir klijuodavau juos į sąsiuvinį. Šis veiksmas man teikė begalinį pasitenkinimą. Ilgainiui tapo natūralu, kad ėmiau perdaryti viską, kas pakliūdavo man į rankas. Kalbu ne tik apie popierinius koliažus, bet ir apie savo performansams sukurtus objektus. Tai nulėmė mano požiūrį ir judėjimą erdvėje. Kad ir ką daryčiau, viskas tampa savotiška sinteze“, – yra sakęs performansų menininkas, dizaineris Andrejus Bartenevas,„The Guardian“ tituluotas kičo karaliumi.

Įspūdingą pasirodymą šis rusų dizaineris surengė „Mados infekcijai“ švenčiant 10-ąjį gimtadienį. Nemažiau įspūdingo šou organizatoriai tikisi ir festivaliui minint 15-ąją sukaktį.

„Maloniai turėtų nustebinti garsusis Rusijos performansų menininkas, dizaineris A.Bartenevas. Jis su Vilniaus dailės akademijos studentais rengia kūrybines dirbtuves. Ant “Mados infekcijos„ podiumo festivalio gerbėjai išvys tai, ką dizaineris su studentais sukūrė per savaitę“, – sakė festivalio idėjinė vadė S.Straukaitė.

Podiumo tema – sankryža

Festivalio organizatoriai tikino, kad intriguojantys bus ne tik kolekcijų pristatymai, bet ir „Mados infekcijos“ podiumas. „Šiemet projektuodami festivalio podiumą įkvėpimo sėmėmės iš garsiosios Tokijo Shibuya perėjos. Yra daug įvairių variantų, kaip eiti per ją, ir nulis taisyklių, kaip tai daryti teisingai. Todėl festivalyje savo kolekcijas pristatysiantys dizaineriai galės rinktis tiek apgalvotą, tiek improvizuotą savo pasirodymų choreografiją ir judėti netradicine trajektorija“, – sakė „Mados infekcijos“ prodiuserė Renata Mikailionytė.

Šį pavasarį festivalio erdvėje išliks praėjusioje rudens „Mados infekcijoje“ išbandytas amfiteatras. Jis festivalio žiūrovams itin patiko, nes nė vienas, net ir įsigijęs stovimus bilietus, kojomis nelietė grindų: veiksmas ant „Mados infekcijos“ podiumo visiems buvo ir šiemet bus kaip ant delno.

„MADOS INFEKCIJOS“ NAUJOKAI

„Balagans“

Vokiečių duetą „Balagans“ – Tanją Schmidt ir Philipą Rudzinskį – sukurti eksperimentinę džinsų kolekciją vyrams „Alles gehtin die Hose“ įkvėpė gatvės muzikantai. Nuo 2011-ųjų kartu dirbančių jaunųjų dizainerių teigimu, gatvės muzikantai yra viena ryškiausių subkultūrų mūsų visuomenėje. Jie gyvena sunkiai, tačiau nenustoja šypsotis ir užsidirba linksmindami praeivius. Kai kuriems jų gatvė tapo namais. Tai ir linksmi, ir liūdni personažai.

„Viskas yra kur kas giliau. Čia ne knyga, ne filmas, o tikras gyvas žmogus. To tikrumo kuriant kolekciją mums labiausiai ir norėjosi“, – sakė 2012 m. vieni „Injekcijos“ nugalėtojų.

Eva Baliul

Ištraukos iš knygos apie karapanos genties indėnus, gyvenančius teritorijoje tarp Kolumbijos ir Brazilijos, įkvėpta kolekcija „Pinga-pinga“ (reiškia meilės aktą, sueitį) leido pamiršti susikaustymą ir tarsi švelniai paragino nebijoti to, kas natūralu, – atvirumo, nuogumo, seksualumo.

„Ši ištrauka mane užkabino savo komišku erotizmo traktavimu ir labai tiksliu katalikiškos kultūros atstovo požiūriu į tai. Beveik pirmykštėse kultūrose sekso tematika labai atvira ir niekam nekelia nuostabos“, – aiškino dizainerė.

Kolekcijoje ji naudoja tam tikrus lietuvių tautinio kostiumo elementus, maišo juos su odos detalėmis, kurios, pasak E.Baliul, prideda šiek tiek fetišistinio atspalvio.

„labàdienà“

Tai fotografo ir dviejų grafikos dizainerių kūrybinė kolaboracija. Neseniai bakalauro studijas Vilniaus dailės akademijoje baigę jaunieji menininkai teigia nekuriantys revoliucijos, niekam nesistengiantys įtikti ar ko nors kopijuoti. Jie tiesiog kuria tai, kas jiems patinka.

Pasak vaikinų, „labàdienà“ greičiau yra socialinė iniciatyva, skatinanti mus supančią aplinką draugiškai ir maloniai bendrauti, nei kolekcija. Jie nelaiko savęs dideliais patriotais, tačiau jų kūryba paremta lietuviškomis vertybėmis ir siekiu tai išsaugoti. „Stengiamės sėti pozityvumą visuomenėje“, – tvirtino kūrėjai, festivalyje pristatysiantis savo pirmą rudens-žiemos kolekciją.

Kolekcijų pristatymo programa ŠMC

Kovo 22 d., penktadienis, 19 val.

I dalis

1. „labàdienà“ („Injekcija“)

2. Laura Dailidėnienė („Daili“)

3. Lilija Larionova

II dalis

4. Ieva Daugirdaitė

5. Eva Baliul („Injekcija“)

6. Sandra Straukaitė

III dalis

7. Diana Paukštytė

8. Egidijus Sidaras ir mados namai „Cantas“

Kovo 23 d., šeštadienis, 19 val.

I dalis

1. Giedrius Šarkauskas

2. Lina Gudanavičiūtė

3. „Balagans“ („Injekcija“, Vokietija)

II dalis

4. Eglė Žiemytė (D.EFECT)

5. Asgeras Juelis Larsenas (Danija)

6. KRISTAR DESIGN by Kristina Vikøren

III dalis

7. Andrejus Bartenevas (Rusija)NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių