Mokesčių specialistai: laikinai išvykstantiems to deklaruoti nereikia

Laikinai iš Tėvynės išvykstantys Lietuvos piliečiai to neturi deklaruoti Mokesčių inspekcijoje, tačiau prievolė galioja asmenims, kurie galutinai palieka Lietuvą.

Taip tvirtino portalo redakcijoje penktadienį viešėję mokesčių inspekcijos specialistai.

Atsakinėdami į įvairius portalo lankytojams aktualius klausimus, jie priminė ir apie pinigų grąžinimą, užpildžiusiems pajamų deklaracijas.

Taigi kada galime tikėtis sąskaitos papildymo, kai pateiksime pajamų deklaracijas?

„Pagal įstatymą pagal teisingai užpildytas deklaracijas pinigus turėtume grąžinti iki liepos 31 dienos. O pateikusiems elektroniu būdu - stengiamasi grąžinti anksčiau“, - nurodo mokesčių ekspertai.

Ar išvykstantis laikinai dirbti į Angliją asmuo turi deklaruoti savo išvykimo faktą mokesčių inspekcijoje? Jei taip, tai kada, kur ir kokius dokumentus turi pristatyti?

Laikinai išvykstantis pilietis neturi deklaruoti savo išvykimo Mokesčių inspekcijoje. Gautas pajamas užsienio valstybėje, kaip nuolatiniam Lietuvos gyventojui, bus pareiga deklaruoti metams pasibaigus iki gegužės 1 dienos.

Galutinai iš Lietuvos išvykstančio gyventojo deklaraciją teikia tik gyventojai, kurie galutinai išvyksta iš Lietuvos.

Pernai tris mėnesius dirbau pagal autorines sutartis, likusius - su darbo sutartimi. Metų pradžioje Kauno teritorinė ligonių kasa užtikrino, kad jei autorinis atlyginimas siekia 800 litų, tai papildomai mokėti privalomo sveikatos draudimo (PSD) nereikės - sumokės darbdavys. Tačiau Preliminari pajamų deklaracija rodo, kad už tuos 3 mėnesius esu skolinga 216 litų PSD. Kas iš tiesų turi sumokėti tą PSD - aš ar darbdavys, su kuriuo buvo pasirašyta autorinė sutartis? Ar situacija keičiasi, jei pagal vieną iš sutarčių man iki šiol dar neapmokėta už pernai atliktus darbus?

Reikėtų atkreipti dėmesį į deklaracijos 39 laukelį, kuriame turėtų būti nurodyta nuo autorinio atlyginimo pajamų išskaičiuota ir draudėjo lėšomis sumokėta sveikatos draudimo įmokų suma. Šiame laukelyje jūsų atveju turėtų būti 216 litų.

Kodėl apskaičiuojant apmokestinamąsias pajamas, gautas is individualios veiklos, pilietis negali į išlaidas įtraukti būtiniausių reikmių, t.y. maisto, apavo, mokesčių už paslaugas net ir tuo atveju,kai uždarbis per metus tesiekia 3-4 tūkstančius litų?

Individualios veiklos išlaidos yra susijusios tik su vykdoma veikla ir su pajamų uždirbimu. Čia paminėtos išlaidos patiriamos nepriklausomai nuo to, ar vykdoma individuali veikla, ar ne. Todėl jos prie individualios veiklos išlaidų nepriskiriamos.

2009 m. gruodžio mėnesį pardaviau žemės sklypą, kuris jau 10 metų yra mano nuosavybė. Ar reikia deklaruoti Valstybinei mokesčių inspekcijai?

Nereikia.

Praeitais metais vieną mėnesį nedirbau ir turiu sumokėti 72 litus už sveikatos draudimą, tačiau pagal premelinarią deklaraciją, už nepritaikytą NPD turėtų grįžti 250 litų. Ar grąžinant permoką, nesumokėta suma 72 litai išsiskaičiuos automatiškai?

Taip, automatiškai.

Ar 2 grupės invalidai turi deklaruoti pajamas?

Neturi.

Noriu paklausti dėl sveikatos draudimo. Mano sesuo su šeima gyvena Šiaurės Airijoje, jų šeimoje du nepilnamečiai vaikai 13 ir 17 metų. Vyrui paskirta Lietuvos Respublikos kariškio pensija. Prašau paaiškinti, ar jiems reikia mokėti sveikatos draudimą? Antras klausimas - per kiek laiko pervedate pinigus jei deklaracijas pateikėme internetu?

Gyventojai, kurie išvykę iš Lietuvos, Lietuvoje nuolat negyvena ir kuriems nėra prievolės pateikti gyventojo pajamų deklaraciją Lietuvoje, Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų mokėti neprivalo.

Deklaravau pajamas internetu. Ar dar galiu pateikti VMI popierinį variantą formos, kuria noriu darželiui paskirti 2 proc. nuo pajamų mokesčio?

Gyventojas užpildytą prašymą gali pateikti tokiais būdais:

1. Eelektroniniu būdu per savo elektroninio deklaravimo sistemą,

2. Atsiųsit paštu.

3. Arba tiesiogiai įteikti VMI darbuotojui.

Kodėl iki šiol nėra sudarytos mano preliminarios deklaracijos? Deklaraciją pildau kasmet.

Suformuotos deklaracijos dėl to ir vadinamos preliminariomis, nes VMI juose pateikia maksimaliai turimą informaciją, tačiau visi gyventojai prieš pateikdami deklaracijas turėtų pasitikrinti duomenis ir tik tada jas pateikti.

Deklaracijoje yra mokėtinas privalomas sveikatos draudimas -72 Lt, ir grąžintinas gyventojų pajamų mokestis -182-Lt. Ar turėčiau sumokėti privalomą sveikatos draudimą, ar Valstybinė mokesčių inspekcija grąžins atitinkamai mažiau gyventojų pajamų mokesčio?

Jums mokėti nereikia, nes jums grąžins susidariusių sumų skirtumą  - 110 litų.

Ar tiesa, jog jei šeimoje yra vaikas (vaikai) nereikia mokėti privalomo sveikatos draudimo (PSD)?

Jeigu gyventojas augina vieną vaiką iki 8 metų amžiaus, arba du ir daugiau nepilnamečių vaikų, tai vienas iš tėvų yra draudžiamas valstybės lėšomis. Ir jam mokėti PSD nereikia.

Preliminarią pajamų deklaraciją VMI suformavo balandžio 3 d., banko savitarnos puslapyje ji atsirado tik po Velykų. Žinau, kad esu skolinga valstybei - per kiek laiko turiu sumokėti? Ar tiesa, kad tik iki gegužės 1 d.? O ką daryti, jei vėluoja atlyginimas (2 mėnesius) ir reikia rinktis: sumokėti valstybei, už komunalines paslaugas ar vaikus maitinti kruopomis?

Sumokėti reikia iki gegužės 3 dienos. Tie gyventojai , kurie iki šios datos negali sumokėti mokesčių, gali kreiptis į VMI dėl mokestinio kredito.

Mano vaikai jau 2 metai Londone. Ar jiems reikės mokėti PSD?

Nenuolatiniams Lietuvos gyventojams PSD mokėti nereikia.

Prievolė mokėti PSD įmokas Lietuvos pileičiams atsiranda tik tuomet, kai jie pateikia nuolatinio Lietuvos gyventojo metinę pajamų deklaraciją už 2009 metus.

Praradau darbą Lietuvoje ir sesuo, gyvenanti užsienyje, paprašė padėti prižiūrėti jos vaikelį. Ar vis tiek turiu susimokėti socialinį draudimą, nors neuždirbu jokių pajamų ir negyvenu Lietuvoje?

Tais 2009 metų mėnesiais, kuriais negavote darbo užmokesčio pajamų ir nebuvote draudžiama valstybės lėšomis, PSD mokestį turėjote mokėti savarankiškai.

Pernai nuo sausio 1 d. iki birželio 30 d. dirbau Lietuvoje, nuo liepos 10 d. iki lapkričio 23 d. dirbau Norvegijoje pagal kontraktą. Lietuvoje darbo biržoje užsiregistravau pernai gruodžio 11 d. Kaip viską deklaruoti ir susitvarkyti?

Jūs privalote visas gautas pajamas (įskaitant užsienio valstybėje) deklaruoti iki gegužės 3 d.

Siekiant išvengti dviguvo apmokestinimo, Jūs turite turėti pažymą iš darbdavio apie gautas pajamas ir sumokėtą pajamų mokestį arba tapatų mokestį bei iš tos šalies institucijų gautą sveikatos draudimą patvirtinantį dokumentą.

Mano buvęs vyras gyvena ir dirba Anglijoje. Kas mėnesį jis į mano sąskaitą perveda alimentus vaiko išlaikymui. Suma per metus nesiekia 1000 litų. Ar tai reiškia, kad aš turiu papildomai pildyti GPM_308U formą? Kaip man elgtis tokiu atveju? Ar ta užsienio pervedimų kompanija turėtų išduoti kažkokią pažymą?

Vaikui išlaikyti pinigai nėra apmokestinamos pajamos ir todėl nedeklaruojamos.

Kokio dydžio Neapmokestinamų pajamų dydį galiu atimti iš gyventojų pajamų mokesčio už 2009 m., jei niekur nedirbau 7 mėnesius, o vėliau 5 mėnesius buvau registruotas darbo biržoje?

Neapmokestinamas pajamų dydis (NPD) yra taikomas tik darbo užmokesčio pajamoms, todėl jūsų atveju metinio NPD prisitaikyti negalėsite.

Esu dirbanti ir turiu patentą tvarkymo darbams. Sveikatos draudimo įmokos skaičiuojamos man iš pagrindinės darbavietes, tai kodėl dar skaičiuojama ir pagal patentą? Jei aš norėsiu pardavinėti rankdarbius ir paimčiau savaitgaliams patentą ir dar trecią kartą reiktu atsiskaityti su valstybe? Juk aiskinama, kad valstybė pasirūpino apdrausti visus Lietuvos žmones sveikatos draudimu, tai mane dusyk apdraudė? Aš jau susipainiojau ir matomai kažko nesuprantu.

Privalomojo draudimo įmokos 2009 metais mokamos nuo kiekvienos aktyvios veiklos rūšies pajamų.

Dirbu bendrijoje, iš atlyginimo atskaitomi visi mokesčiai, pasiėmus verslo liudijimą reikalaujama mokėti sveikatos draudimo mokestį, ar tai privaloma?

Taip, privaloma.

Esu pensininkė, bet dirbu pagal verslo liudijima. Ar reikia mokėti privalomo sveikatos draudimo įmokas?

Taip, reikia už tuos mėnesius, kuriais turėjote verslo liudijimą, įsigytą 2009 metais. Jums yra prievolė deklaruoti pajamas iki šių metų gegužės 3 dienos.

Kaip portalo svečiai atsakinėjo į svetainės lankytojų klausimus, galite perskaityti čia.


Šiame straipsnyje: VMIpajamų deklaravimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių