Mokesčių inspektoriai reidus rengs ir elektroninėje erdvėje

Tikimasi, kad informacinės technologijos padeda išaiškinti vengiančius mokėti nekilnojamojo turto mokesčius ir neteisėto praturtėjimo atvejus.

Tikrins internetu

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos (VMI) šiemet pradėjo vykdyti projektą „Būstas be mokesčių“, kurio tikslas - nustatyti prabangius Nekilnojamojo turto registre neregistruotus gyvenamuosius, nebaigtos statybos ar savavališkai pastatytus namus.

„Pasitelkę programa „Google Maps Street View“, kuri leidžia virtualiai aplankyti įvairias šalies vietoves specialistai galės greitai patikrinti, ar atidėliojamas įregistruoti gyvenamasis pastatas išties nėra baigtas, ar tai vengiama daryti norint išvengti mokesčių. Tokiu būdu VMI sutaupys daug laiko ir lėšų“, – aiškino VMI viešųjų ryšių specialistas Darius Buta.

Naudodamiesi informacija, gauta iš VĮ Registrų centro, bendradarbiaudami su Valstybine teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, šalies savivaldybėmis VMI specialistai per „Google Maps Street View“ patikrinta gautus duomenis. Pasak D. Butos, tokiu būdu jau surasta nemažai neregistruotų būstų, kurių statyba realiai yra užbaigta.

Domėsis neregistruotu turtu

VMI darbuotojai nustatytais adresais į vietą vyksta dėl pastatytų ar statomų neregistruotų objektų tik tais atvejais, kai jų nepavyksta identifikuoti naudojantis „Google Maps Street View“ priemone.

„Jeigu iki šiol į mokesčių inspekcijos akiratį patekdavo tik tie būstai, kurie buvo registruoti Nekilnojamojo turto registre, tai įgyvendinant projektą „Būstas be mokesčių“ didžiausias dėmesys yra skiriamas neįregistruotam nekilnojamajam turtui. Atrinkus neįregistruotus ar nebaigtos statybos namus mokesčių administratorius įvertins gyventojų pajamas, kurios buvo investuotos į būsto statybą, taip pat statybos įmonių pajamų už parduotus butus apskaitymą bei apmokestinimą“, – sakė projekto vadovė, VMI Kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja Vaimira Jakienė.

Bando gudrauti

Ankstesnių metų pavyzdžiai rodo, kad dalis mokesčių mokėtojų specialiai neregistruoja savo būstų, bandydami nuslėpti neteisėtai gautas pajamas ir išvengti mokesčių.

Pavyzdžiui, tiriant fizinių asmenų deklaracijas paaiškėjo, jog viena kauniečių sutuoktinių pora pardavinėjo žemės sklypus, o už juos gautas pajamas nedeklaravo kaip pajamas iš ekonominės veiklos. Atlikus mokestinius patikrinimus paaiškėjo, kad jie, siekdami išvengti beveik 240 tūkst. litų mokesčių, keletą kartų sumažino dešimties sklypų pardavimo kainas ir nedeklaravo bei nesumokėjo mokesčių nuo parduotų, tuose sklypuose pastatytų, neregistruotų gyvenamųjų namų.

Kita kauniečių sutuoktinių pora taip pat deklaravo tik parduotą žemės sklypą, o pajamas, gautas už nebaigtos statybos gyvenamojo namo pardavimą bandė nuslėpti. Po kontrolės procedūrų ši pora į valstybės biudžetą turės sumokėti per 130 tūkst. litų.

Taip pat užfiksuotas atvejis, kai sutuoktiniai be statybos leidimo savavališkai pasistatė namą, kurio neregistravo Nekilnojamojo turto registre, nes neturėjo pakankamai deklaruotų pajamų, pagrindžiančių būsto statybos išlaidas.

Po atlikto patikrinimo mokesčių administratorius perdavė informaciją Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai, kuri pareikalavo pastatytą be leidimo būstą nugriauti.

Tikrins ir įmones

Projekto metu kontrolės procedūroms atrenkami ne tik tie gyventojai, kurie įsigijo neregistruotus būstus ar savavališkai pasistatė gyvenamuosius namus, bet ir tie, kurie pirko butus iš planuojamų tikrinti (per atranką į rizikos grupę patekusių) statybos bendrovių, kurios 2011 – 2012 metais vykdė daugiabučių gyvenamųjų namų ir individualių gyvenamųjų namų statybas bei pardavimus. Vertindama statybos bendrovių riziką VMI naudojasi turimais ir iš trečiųjų šaltinių gautais duomenimis bei informacija, deklaracijų duomenimis, deklaruojamų metinių apyvartų ir sumokamų mokesčių pokyčiais, stebi tendencijas bei vertina deklaruojamus veiklos rezultatas.

Atliekant kontrolės veiksmus bus siekiama nustatyti tikrinamų juridinių asmenų galimai neapskaitytas pajamas už parduotą gyventojams būstą, aiškinamasi ar bendrovės tinkamai vykdė mokestines prievoles.

Išanalizavus projekto „Būstas be mokesčių“ rezultatus mokesčių administratorius pasirinks tolimesnes kontrolės priemones. Vykdant šį projektą planuojama patikrinti apie 30 statybos bendrovių ir apie 100 fizinių asmenų.NAUJAUSI KOMENTARAI

fotkej

fotkej portretas
sikinykai

pijokas

pijokas portretas
valdininkai apsale pinigais, todel ir negali deklaruot pajamu.uzdirba 2000 lt., o namas uz 1,5 mln.keliu policija irgi slepia, nes negali parodyt ''sutaupytu'' centu...

eewewew

eewewew portretas
karkasine beprotybe uz 500 000 Lt :-)
VISI KOMENTARAI 9
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių