Mirė buvusios „Vilniaus brigados“ lyderis G.Dekanidzė (papildyta)

Penktadienio vakarą savo bute Vilniuje, Aušros Vartų gatvėje, mirė sužlugdytos "Vilniaus brigados" lyderis Georgijus Dekanidzė, už žurnalisto Vito Lingio nužudymą mirties bausme nuteisto Boriso Dekanidzės tėvas.

Mirtis buvo nesmurtinė - 72 metų G.Dekanidzė mirė po ligos, su kuria kovojo ne vienerius metus.

Po mirties bausmės įvykdymo sūnui, G.Dekanidzė dingo iš visuomenės akiračio. Su žmona Tamara Žurova išsiskyręs G.Dekanidzė beveik nepasirodydavo visuomenėje. Jo vila Trakų rajone, kurią teismo sprendimu buvo liepta nugriauti, iki šiol neranda savo pirkėjo. Už ją G.Dekanidzė prašė 5 mln. litų.

"Vilniaus brigada" susikūrė 1990 metais ir Vilnių valdė daugiau nei tris metus. Pagrindinį kapitalą „Vilniaus brigados“ vadeivos susikrovė per nekilnojamojo turto privatizacijos laikotarpį. Grupuotė užsiėmė turto prievartavimu, automobilių vagystėmis, narkotinių medžiagų platinimu, kontrabanda. Jos sąskaitoje ne viena žmogžudystė.

Be G. ir B. Dekanidzių brigadai taip pat priklausė Igoris Tiomkinas (pravarde „Timocha“), Igoris Achremovas, Jurijus Kriukovas (pravarde „Kriukas“), Aleksandras Ždanovas (pravarde „Ždanas“), Zbignevas Mackevičius (pravarde „Kot“), Romas Karpavičius (pravarde „Karpis“), Viačeslavas Slavickis ("Slonas") ir kiti.

žurnalistas Vitas Lingys buvo nužudytas 1993 m. spalio 12 d. Po jo nužudymo gauja buvo išardyta, daugelis atsidūrė už grotų.

1994 m. lapkričio 10 d. G.Dekanidzės sūnus Borisas už V.Lingio nužudymą buvo nuteistas mirties bausme. Ji buvo įvykdyta 1995 m. liepos 12 d.

G.Dekanidzė visais įmanomais būdais bandė išsukti sūnų. Šios jo pastangos apaugo legendomis.

Teigiama, kad 1994 metų lapkričio 9 dieną Lietuva sulaukė perspėjimo iš Vokietijos aplinkos, gamtos apsaugos ir branduolinio saugumo federalinės ministerijos, kad esama duomenų apie G.Dekanidzės ketinimus organizuoti Ignalinos atominės elektrinės susprogdinimą. Esą tokiam žingsniui jis ryšis, jei jo sūnui bus skirta mirties bausmė.

Kitą dieną iš tos pačios Vokietijos ministerijos esą buvo atsiųstas dar vienas perspėjimas. Jame teigta, kad visi pasiruošimai teroro aktui jau yra baigti, į jį įtraukti keli elektrinės darbuotojai, o pats teroro aktas numatytas lapkričio 15-ąją.

Kad ir kaip buvo, tačiau 1994 metų lapkričio 14-ąją Ignalinos atominėje elektrinėje tikrai buvo sustabdyti abu blokai. Elektrinė buvo paleista po kelių dienų.

Tuometinis energetikos ministras Algimantas Stasiukynas pranešė, kad dėl neplanuoto elektrinės sustabdymo Lietuva patyrė 6,7 mln. litų nuostolį.

G.Dekanidzė nuolat buvo sekamas dar sovietinio saugumo. Jis buvo įtariamas valiutinių operacijų pažeidimais, neteisėta prekyba deimantais, pavogtais iš Gomelio gamyklos "Kristal". Teigta, kad 1987 metais jis kontrabanda iš Sovietų Sąjungos į JAV vežė aukso dirbinius.

Pirmaisiais nepriklausomybės metais Dekanidzės įkūrė Gamybos ir komercijos firmų asociaciją, o iš tiesų tai buvo garsioji "Vilniaus brigada", kontroliavusi patraukliausių objektų privatizavimą sostinėje, žudžiusi banditams nepaklususius žmones.

G.Dekanidzei priklausė "Vilniaus" viešbutis ir to paties pavadinimo restoranas Gedimino prosepkte. Šiame viešbutyje, teisėsauginninkų duomenimis vyko "brigados" susirinkimai, jame po savo sūnaus sulaikymo G.Dekanidzė kartu su kita žymiu to meto verslininku Dovydu Kaplanu surengė ir spaudos konferenciją.

G.Dekanidzė turėjo vos 1,5 proc. šio viešbučio akcijų. Siekdamas padidinti savo įtaką jis mėgino didinti akcinį kapitalą, tačiau susidūrė su kitų akcininkų pasipriešinimu.

G.Dekanidzė virš viešbučio buvo įsirengęs 400 kvadratinių metrų butą.

Po sūnaus mirties, G.Dekanidzė viešbutį pardavė. Kalbama, kad už jį jis gavo apie 15 mln. litų ir užsidarė viloje Trakų rajone. Vėliau jis oficialiai išsiskyrė su žmona, tačiau pora ir toliau gyveno kartu. Viloje juos abu buvo galima matyti dar šį rudenį.

 


Šiame straipsnyje: DekanidzėVilniaus brigada

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių