Merui patarimų nereikia

Sostinės meras Artūras Zuokas jau sukomplektavo savo aštuonių patarėjų komandą. Tačiau pats meras apie už nemenką atlygį įdarbintus patarėjus kalba nenoriai. Pastarieji neslepia, kad miesto vadovas patarimų nelabai ir prašo.

Tinka visiems merams

Į Vilniaus mero postą grįžusio A.Zuoko patarėjų komandoje pirmiausia pasirodė didžiausią patirtį šiame darbe turintys ir politikui ištikimiausi asmenys. Vienas pirmųjų savo patirtimi su sostinės galva pasidalyti panoro Kęstutis Binkauskas.

K.Binkauskas sostinės savivaldybėje – ne naujokas. Jį į patarėjų komandą pasikvietė dar tuometis meras Vilius Navickas, jį pakeitęs Raimundas Alekna taip pat neatsisakė K.Binkausko paslaugų. Tuomet K.Binkauskas rūpinosi statybų ir privatizacijos klausimais.

Panašūs uždaviniai šiam patarėjui keliami ir valdant A.Zuokui. Savivaldybės duomenimis, patarėjas bus atsakingas už miesto investicijas ir jų pritraukimą, naujų infrastruktūrinių objektų vystymą, privatizaciją, darbą su savivaldybės įmonėmis.

"Mano prioritetai yra miesto darželių statymas, infrastruktūros plėtra, Kalvarijų turgaus privatizacijos klausimai. Pastaruoju klausimu domiuosi jau dvejus su puse metų, tad esu neblogai įsigilinęs", – "Vilniaus dienai" kalbėjo A.Zuoko patarėjas.

K.Binkauskas įsitikinęs, kad meras patarėjų komandoje jį paliko dėl ilgamečio gilinimosi į miesto problemas.

"Manau, jog mane meras pasirinko vien dėl to, kad savo darbus tęsiu jau ne su pirmu miesto vadovu, esu su jais susipažinęs, tai tokie tęstiniai darbai. Tiesiog aš puikiai žinau savo darbo sritį. Be to, mano pareigos nėra politinės, tas renkantis mane patarėju nereikia veltis į tuos dalykus. Su meru kalbėjomės, aptarėme mano nuveiktus darbus, tolesnius planus, projektus. Aš jam tikau, todėl buvau pasirinktas", – sakė patarėjas.

Ištikima jau dešimtmetį

A.Zuokas aštuonių patarėjų komandą formavo tris mėnesius. Paskutiniai du nariai į šią komandą įsiliejo vos prieš dvi savaites, tačiau mero atstovai teigia, kad sritys, už kurias jie bus atsakingi, jau yra paskirstytos.

Ištikima A.Zuoko bendražygė Birutė Varnienė jau užsiima mero darbotvarkės organizavimu.

Jai pavesta rūpintis mero oficialių susitikimų, išvykų, renginių planavimu ir organizavimu. Ji taip pat privalo vykdyti specialius miesto vadovo pavedimus, perduoti juos mero vardu vykdyti kitiems politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojams ar administracijos struktūrinių dalinių vadovams, vėliau užsiimti pavedimų vykdymo kontrole.

"Su meru A.Zuoku pradėjau dirbti dar 2000 m., tada – kaip padėjėja. Eidamas antrą kadenciją meras A.Zuokas pakvietė dirbti į patarėjos poziciją, o dabar vėl pasiūlė prisijungti prie komandos", – dienraščiui sakė B.Varnienė.

Nuo švietimo iki smulkaus verslo

A.Zuokui jo surinkta patarėjų komanda, regis, galėtų patarti bet kuriuo iškilusiu klausimu. Aštuoni patarėjai rūpinasi visomis įmanomomis miesto gyvenimo sritimis – nuo kultūros ir švietimo iki smulkiojo verslo.

Dar viena Lietuvos politikos senbuvė Rasa Adelė Razgaitis merui patarinės Švietimo, kultūros ir sporto klausimais, kuruos šiuos reikalus sprendžiantį savivaldybės departamentą, taip pat užsiims Užsienio ryšių skyriaus priežiūra, kuruos kino projektus.

Niujorke gimusi R.A.Razgaitis dar 1997 m. Naujosios sąjungos lyderiui Artūrui Paulauskui talkino prezidento rinkimuose. R.A.Razgaitis taip pat su šiuo politiku dirbo tuomet, kai A.Paulauskas buvo išrinktas į Seimo pirmininko postą.

A.Zuoko patarėjas Justas Pankauskas bus atsakingas už Vilniaus savivaldybės ryšius su Seimu, Lietuvos savivaldybių asociacija ir valstybinėmis institucijomis. 28 metų politikas šią kadenciją yra išrinktas į Lazdijų rajono savivaldybės tarybą kaip socialdemokratų partijos narys, tad turės suderinti darbą abiejų miestų savivaldybėse.

Rusų aljanso atstovas Vitalijus Besagirskas merui patarinės popamokinio ugdymo, verslumo skatinimo, smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros, verslo inkubatorių veiklos klausimais.

Nė per žingsnį nuo mero nesitraukia dar viena jo patarėja Irma Juškėnaitė. Ji yra atsakinga už A.Zuoko ryšius su visuomene ir kai kuriose srityse pastaruoju metu pakeičia Rinkodaros ir viešųjų ryšių departamento darbuotojus.

Įdarbinti verčia koalicija

Pats meras A.Zuokas apie tai, kaip atsirinko sau patarėjus, kalba labai nenoriai. Kelis kartus paklaustas galiausiai miesto vadovas trumpai atsakė, kad jam svarbiausia – darbuotojo kompetencija.

"Pagal kompetenciją renkuosi. Su patarėjais dirbame sklandžiai, pasitariame, jie atsiskaito", – nedaugžodžiavo A.Zuokas.

Nors meras tvirtina, kad patarėjus pats renkasi pagal išmanomas sritis, akivaizdu, kad jų pasirinkimą lemia ir koalicinės sutartys.

Štai J.Pankauskas BNS yra sakęs, kad skirti vieną Vilniaus mero patarėjo postą socialdemokratams numatė koalicijos sutartis. Jis minėjo, kad koalicinėje sutartyje vieta mero patarėjų būryje numatyta ir Darbo partijos atstovui.

Rusų aljanso narys V.Besagirskas mero patarėju taip pat galėjo tapti dėl partijos išreikšto palankumo A.Zuokui.

Du naujausi mero patarėjai – Janas Tomaševičius ir Janina Girucka. Šie lenkų atstovai A.Zuoko patarėjais tapo tik po to, kai prie valdančiosios sostinės savivaldybės koalicijos prisijungė Lietuvos lenkų rinkimų akcija.

Šių patarėjų darbą savivaldybė apibrėžia skurdžiausiai: J.Girucka dirbs su nevyriausybinėmis organizacijomis, o J.Tomaševičius rūpinsis transporto, bazinio vežėjo steigimo klausimais.

Kartu nedirba

Su dauguma savo patarėjų A.Zuokas susitinka vos kartą per savaitę. Kiekvieną pirmadienio rytą patarėjai renkasi į bendrą pasitarimą, o vėliau tarpusavyje beveik nebendradarbiauja.

"Nuolat bendradarbiaujame su meru, kiekvieną pirmadienį vyksta patarėjų posėdis, kuriame su meru kiekvienas aptaria darbus ir planus. Taip pat pagal poreikį bendraujama su kiekvienu atskirai", – sakė B.Varnienė.

Tačiau K.Binkausko teigimu, tarpusavyje miesto valdymo klausimais patarėjai retai kada diskutuoja dėl menkai susijusių kuruojamų sričių.

"Žinot, nelabai susijusios mūsų sritys. Vieni rūpinasi kultūra, kiti ekonominiais dalykais, tad ir bendradarbiauti ne visada išeina", – tvirtino patarėjas.

Anot jo, dabartinis meras labiausiai išsiskiria tuo, kad kompetencijos jam pačiam netrūksta sprendžiant bet kokį klausimą. Patarėjai reikalingi tik nuodugniau gilinantis į svarbiausias problemas.

"Merui kompetencijos netrūksta jokiais klausimais, jo skambučio kokiu nors klausimu retai kada tenka sulaukti vien dėl to, kad jis paklaustų kokio nors greito patarimo", – tvirtino K.Binkauskas.

Algas skaičiuoja tūkstančiais

Mero patarėjų algos iki mokesčių pirmą šių metų ketvirtį siekė 5570 litų. Panašią sumą gaudavo ir ankstesnių sostinės merų patarėjai. Štai vienas R.Aleknos patarėjas neatskaičius mokesčių uždirbdavo vidutiniškai 5848 litus.

Tiesa, ne visi A.Zuoko patarėjai dirba visu etatu. Visą etatą savivaldybėje gavo tik I.Juškėnaitė, J.Pankauskas ir K.Binkauskas. Visi kiti patarėjai dirba pusę etato ir gauna pusę numatyto atlyginimo. Tačiau B.Varnienė patikino, jog ir pusę etato dirbantys mero pagalbininkai neretai viršija savo darbo valandas.

Suskaičiavus išeina, kad kiekvieną mėnesį iš savivaldybės biudžeto mero patarėjams išmokama maždaug 30 tūkst. litų. Gana solidi suma žinant, kad mero ir trijų jo vicemerų atlyginimams kas mėnesį sumokėti išleidžiama vos 18 tūkst. litų, mat meras paskutinį šių metų ketvirtį uždirbo 5235 litus, o vicemerai – po 4383 litus.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių