Meras melavo, bet dėl to nekaltas (papildyta)

Etikos komisija neišdrįso pripažinti, kad meluodamas Kauno meras Andrius Kupčinskas elgėsi neetiškai. Pats A.Kupčisnkas dėl to jaučiasi labai gerai.

Melavo, bet nekaltas

„Meras etikos nepažeidė“, - taip nusprendė ketvirtadienį posėdžiavusi savivaldybės Etikos komisija. Ji pakartotinai svarstė kauniečių skundą, kuriame prašoma įvertinti, ar A.Kupčinskas nepažeidė Politikų elgesio kodekso viešai meluodamas.

Nors komisijai buvo pateiktas pokalbio su meru įrašas, įrodantis, kad jis meluoja, komisijos nariai merą išteisino nesigilindami į įrodymus. Jiems užteko tik mero atėjimo į posėdį.

„Tiek komisijos nariai, tiek pats meras nenorėjo klausyti įrašo. Stengiausi pateikti visą įmanomą medžiagą, iš kurios komisijos nariai galėtų spręsti, ar A.Kupčinskas elgėsi etiškai, bet jokie įrodymai jiems buvo neįdomus“, - atvirai pasakojo Etikos komisijos pirmininkė Antanina Medviedevienė.

Gruodžio 28 d. meras neatėjo į susitikimą su gyventojais, kurie pageidavo išgirsti miesto vadovo nuomonę apie ketinamą įvesti karšto vandens skaitiklio mokestį. „Kauno dienai“ meras aiškino tuo metu dalyvavęs renginyje „Rasos“ gimnazijoje. Kitą dieną A.Kupčinsko melas išaiškėjo, nes į redakciją kreipėsi „Rasos“ gimnazijoje dalyvavę žmonės ir informavo, kad mero ten nebuvo.

Savo melo A.Kupčinskas nenorėjo pripažinti. Dėl to keli kauniečiai kreipėsi į Etikos komisiją, suabejoję, ar jis nepažeidė etikos.

Generolas be kariuomenės

„Man jau sunku visa tai suprasti. Posėdyje pasakiau, kad bet kokioje situacijoje reikia sakyti tiesą“, - neslėpė savo nuostabos dėl komisijos narių pozicijos A.Medviedevienė.

Raštu parašęs pasiaiškinimą A.Kupčinskas teigė niekam jokio interviu nedavęs. Atėjęs į posėdį ir sužinojęs, kad komisijos pirmininkė turi žurnalistės ir mero pokalbio įrašą, meras atsisakė jo klausyti motyvuodamas tuo, kad pokalbis įrašytas neteisėtai, neperspėjus pašnekovo.

Įraše A.Kupčinskas teigia nedalyvavęs susitikime su gyventojais dėl skaitiklio mokesčio, nes tuo metu buvo renginyje „Rasos“ gimnazijoje. Tačiau meras neturi ir nepateikė komisijos nariams jokių įrodymų apie tai, kad pokalbis įrašytas neteisėtai.

„Siūliau dar kartą atidėti posėdį ir aiškintis, ar pokalbio įrašas teisėtas, tačiau tam prieštaravo visi komisijos nariai“, - apgailestavo A.Medviedevienė. Ji teigė komisijos posėdyje pasijutusi tarsi generolas be kariuomenės. Politikė neslėpė suabejojusi, kam iš viso reikalinga tokia Etikos komisija, ir jau svarstė apie atsistatydinimą iš komisijos pirmininkės pareigų.

„Vis dėlto manau, kad turiu likti. Aš savo pareigą atlikau taip, kaip privalėjau. Taip elgsiuosi ir toliau“, - nusprendė A.Medviedevienė.

Merui parūpo sliekai

Skambinant iš fiksuoto ryšio telefono, kuriuo kalbant galima įrašyti pokalbį, meras A.Kupčinskas dažniausiai neatsiliepia, tačiau mielai atsiliepia ir komentuoja skambinant mobiliuoju telefonu. Meras neabejotinai supranta, kad tokį pokalbį sunkiau įrašyti.

Penktadienį jis taip pat nekėlė telefono ragelio skambinant iš fiksuoto ryšio telefono, o kalbėtis sutiko tik paskambinus iš mobiliojo. A.Kupčinskas nesutiko, kad poklabis su juo būtų įrašinėjamas. „Siūlau mažiau ieškoti sliekų“, - arogantiškai pareiškė meras, paprašytas pakomentuoti tai, kas vyko Etikos komisijos posėdyje.

Meras dar kartą bandė įrodyti, kad jokio interviu niekam nedavė. Pasiteiravus, kodėl to pokalbio įrašo nenorėjo išklausyti Etikos komisijoje, meras jau neneigė, jog toks interviu buvo.

„Patikrinkime jį ekspertizėje. Aš gerai pamenu tą pokalbį. Niekas menęs neperspėjo, kad būsiu įrašinėjamas“, - įrodinėjo meras. Tačiau Kaunui vadovaujantis A.Kupčinskas pamiršo, kad Etikos komisija svarstė ne įrašo teisėtumą, o mero legesį. Įrašas rodo, kad meras melavo, ir su perspėjimu apie pokalbio įrašinėjimą tai neturi nieko bendro.

Klauso tik mero

Po posėdžio kalbinti etikos komisijos nariai vis dėlto nebuvo vieningi. Konservatorė Rimutė Prievelienė teisinosi negalinti kalbėti, nes dalyvauja svarbioje mokslinėje konferencijoje. Pasiteiravus, kodėl komisijos nariai nenorėjo išklausyti pokalbio su meru įrašo, konservatorė atkirto: „Nenorėjome klausyti, nes įrašas padarytas neteisėtai“.

Tačiau R.Prievelienė nenorėjo paaiškinti, kodėl nebuvo išgirstas komisijos pirmininkės siūlymas atidėti posėdį ir išsiaiškinti visus neaiškumus. „Negaliu dabar apie tai diskutuoti, dalyvauju konferencijoje“, - nukreipė kalbą konservatorė.

Jos bendrapartietė Loreta Kudarienė neturėjo tokios tvirtos pozicijos, nors taip pat pripažino, kad sprendimas priimtas tik išklausius žodinį mero paaiškinimą. „Mums meras sakė, kad nebuvo perspėtas dėl įrašinėjimo“, - savo poziciją išsakė L.Kudarienė.

Ji pripažino, kad A.Medviedevenė siūlė aiškinti įrašo padarymo aplinkybes. „Galbūt galima persvarstyti šitą klausimą. Gal ir padarėme klaidą, kad nesigilinome“, - prisipažino mero bendrapartietė.

Paklausius komisijos narių susidarė įspūdis, kad posėdyje daugiau kalbėta apie žurnalistus nei apie merą ir jo melą kauniečiams. Užuot svarstę, ar meras elgėsi etiškai, komisijos nariai be jokių įrodymų griebėsi teisti žurnalistus ir kažkodėl labai susirūpino jų etika.

Gintaras Jonas Furmanavičius, opozicinės Darbo partijos frakcijos seniūnas:

Jeigu komisija turėjo pokalbio su meru įrašą, tai jau yra įrodymas. Čia nebuvo teismo procesas, kad komisijos nariai imtųsi spręsti, ar įrašas teisėtas, ar ne. Tai ne baudžiamoji byla, bet atrodo, kad pačiai Etikos komisijai labai nepakeliui su etika. Antikorupcijos ir Etikos komisijos turėtų priklausyti opozicijai, deja, pas mus to nėra. Kauno meras jaučiasi nebaudžiamas, nors mero pareigos yra tokios, kurioms keliami ypatingai griežti reikalavimai. Tai rodo mūsų miesto politikų brandą.

Raimundas Kaminskas, Antikorupcijos komisijos pirmininkas, konservatorius:

Man sunku vertinti mero elgesį, nes jis yra meras ir konservatorių sueigos Kaune pirmininkas, kita vertus aš nebuvau posėdyje ir nežinau, kas ten vyko. Etikos komisijai įstatymai suteikia labai daug galių. Jų priimtą sprendimą atšaukti gali tik jie patys arba teismas. Čia atsiranda erdvė politikavimui ir etikečių klijavimui. Norėčiau, kad Etikos komisija užsiimtų etika, o ne politikavimu. Etika ir etikos principai yra viena, o tai, kaip juos interpretuoja komisija, jau kita. Kiek joje yra etikos specialistų, žinovų? Man tai kelia abejonių. Jeigu meras iš tikrųjų melavo, tai nėra etiškas dalykas.

Mindaugas Šivickas, Liberalų ir centro sąjungos Kauno skyriaus pirmininko pavaduotojas:

Kaunui vadovauja melagiai ir bailiai. Toks įspūdis susidaro po Kauno miesto savivaldybės Etikos komisijos posėdžio, kuriame buvo svarstomas kelių kauniečių skundas dėl Kauno miesto mero Andriaus Kupčinsko poelgių. Kaip galima paaiškinti tai, kad net ir turint akivaizdžius įrodymus, jog meras melavo žurnalistei ir visiems kauniečiams, Etikos komisija neišdrįsta to pripažinti? O gal tai naujos krikščionių demokratų vertybės: viešai meluoti, o melui paaiškėjus tai neigti ir netgi nesigailėti. Manau, kad tuo turėtų susirūpinti Vilniuje sėdintys Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderiai. Tenka tik apgailestauti dėl tokio Kauno miesto vadovo elgesio. Tačiau nerimą kelia tai, kad tai gali būti ne pirmas ir ne paskutinis kartas, kai meras meluoja. Manau, kad po Etikos komisijos posėdžio tokių mero veiksmų, o tiksliau - melo kauniečiams), bus ir daugiau. Juk visi prisimename slaptus, melu grįstus ir korupcijos šešėlį metančius Andriaus Kupčinsko susitikimus su „Gazpromo atstovais“.

Etikos komisija:

Antanina Medviedevienė (pirmininkė)

Vytautas Šimkus (pavaduotojas)

Stasys Buškevičius

Irena Gerčienė

Loreta Kudarienė

Danutė Macenkaitė (posėdyje nedalyvavo)

Rimutė Prievelienė

Justinas Krėpšta

Liutauras Trumputis

Povilas AlesiusNAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • E. Stancikas: gerbiantis kitą, nesmurtauja
  E. Stancikas: gerbiantis kitą, nesmurtauja

  „Kauno vyrai už visuomenę be smurto!“ Kauno apskrities vyrų krizių centro organizuota visuomenės sąmoningumo didinimo akcija tęsiasi ir dar vieno pilietiško vyro interviu. Aktorius ir kultūros vadybininkas – taip save pristato ...

  2
 • Kauniečius šildė maltiečių sriuba
  Kauniečius šildė maltiečių sriuba

  Kalėdinio miestelio atidarymo šventės sūkuryje atsirado vietos atjautai. Jau 10 metų vykstanti akcija „Maltiečių sriuba“ abejingų nepalieka. Skelbiama, kad šiemetinėje akcijoje siekiama surinkti 250 tūkst. eurų. ...

 • Įsisuka kalėdinė karuselė Rotušės aikštėje
  Įsisuka kalėdinė karuselė Rotušės aikštėje

  Šeštadienį paskelbtas oficialus kalėdinio miestelio Rotušės aikštėje atidarymas. ...

 • Stiprybei negalios paliestųjų – socialinė akcija
  Stiprybei negalios paliestųjų – socialinė akcija

  Minint tarptautinę žmonių su negalia dieną, gruodžio 3-iąją, kauniečiai Rotušės aikštėje įgyvendino iniciatyvą „Aš ir tu – tai mes!“. ...

  2
 • „Megos“ atidarymas – lyg mažos Kalėdos
  „Megos“ atidarymas – lyg mažos Kalėdos

  Po metus trukusių plėtros darbų, tapusi didžiausiu prekybos ir laisvalaikio centru Vidurio Lietuvoje, „Mega“ lankytojus pasitiko dovanomis, žaidimais, koncertais. ...

  15
 • A. Palionis: turi užaugti karta, nepatyrusi smurto
  A. Palionis: turi užaugti karta, nepatyrusi smurto

  Andrius Palionis, aktyvus kaunietis, Kauno miesto savivaldybės tarybos narys ir visuomeninės organizacijos „Vieningas Kaunas“ direktorius taip pat prisijungė prie visuomenės sąmoningumo didinimo akcijos „Kauno vyrai už visuomenę be smu...

  14
 • Gyvenimą žydams dovanoję lietuviai
  Gyvenimą žydams dovanoję lietuviai

  Prezidentė Dalia Grybauskaitė šiemet apdovanojo 46 piliečius Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi, vokiečių okupacijos metais gelbėjusius žydus. Tik du jų gelbėtojai sulaukė šių dienų, o kitų apdovanojimus atsiėmė jų vaikai. Tarp ...

  4
 • Apreiškimo Švč. Dievo Motinai katedra: pradžių pradžia
  Apreiškimo Švč. Dievo Motinai katedra: pradžių pradžia

  Šiandien Ramybės parko pietinėje dalyje, šalia Kristaus Prisikėlimo cerkvės, stovi Apreiškimo Švč.Dievo Motinai katedra. Jos istorija siekia XX a. ketvirtąjį dešimtmetį: šventovė pašventinta ir atidaryt...

 • Studentai prisidėjo prie iniciatyvos budėti pėsčiųjų perėjose
  Studentai prisidėjo prie iniciatyvos budėti pėsčiųjų perėjose

  Siekiant prisidėti prie vaikų saugumo keliuose, visą šią savaitę Kauno technikos kolegijos studentai rytais, pusvalandį prieš pasidedant pamokoms, budėjo prie ugdymo įstaigos mokyklos-darželio „Rūtelė“ esančios pėsčiųj...

  2
 • Rakto į sėkmę ieškotų tradicijų ir inovacijų dermėje
  Rakto į sėkmę ieškotų tradicijų ir inovacijų dermėje

  Teatro režisierius, aktorius ir pedagogas Gytis Padegimas įsitikinęs, kad Kaune tradicijos puikiai dera su naujovėmis, ir dėl to miestas gali būti įdomus labai plačiam žmonių ratui. Pokalbis su projekto „Kaun...

  1
Daugiau straipsnių