Lietuvoje – pirmoji Maltos ordino Didžiojo Magistro viešnagė

Minint humanitarinės organizacijos Maltos ordinas veiklos Lietuvoje dvidešimtmetį pirmą kartą Lietuvoje vieši Jo Didenybė Maltos Nepriklausomo Karinio Hospitaljerių Ordino Didysis Magistras, princas Matthew Festingas.

Didysis Magistras susitiko su Prezidente Dalia Grybauskaite, numatyti M.Festingo susitikimai su Bažnyčios vadovais, šalyje reziduojančiais užsienio ambasadoriais bei kitų užsienio šalių Maltos ordino pagalbos tarnybų atstovais.

Po pirmadienį vykusio susitikimo su Magistru D.Grybauskaitė pabrėžė, kad savanorystė ir labdara yra solidarios brandžios pilietinės visuomenės bruožas. Prezidentės teigimu, svarbu ugdyti žmonių vertybinį suvokimą apie labdarą. Tai ne tik finansinė parama, bet ir nuolatinis savanoriškas, pasiaukojantis darbas, siekiant padėti tiems, kuriems pagalba yra būtina. Pasak valstybės vadovės, ypač svarbu skatinti jaunimą įsitraukti į savanorišką veiklą.

Sveikindamas atvykusį M.Festingą, Maltos ordino prezidentas Lietuvoje Romas Abunevičius pristatė ordino mūsų šalyje kelią.

Viskas prasidėjo dar 1991 m. spalį, kai dvasininkų ir visuomenės veikėjų būrelis įkūrė iniciatyvinę grupę, tapusia Maltos ordino pagalbos tarnybos Lietuvoje ištakomis.
Maltiečių tikslas buvo padėti vargstantiems žmonėms, ligoniams, neįgaliesiems, skurstantiems vaikams.

„Pradėjome veiklą nuo socialinių valgyklų kūrimo. Pirmoji tokia valgykla duris atvėrė 1992 m. pabaigoje Vilniuje. Joje pradėjome maitinti 400 socialiai remtinų vilniečių. Laikui bėgant socialinių valgyklų tinklas plėtėsi į kitus miestus“, – pasakojo R.Abunevičius. 1996 m. šalyje jau buvo 11 valgyklų.

Kartu su valgyklomis maltiečiai plėtė ir socialinės pagalbos centrų tinklą. Jų Lietuvoje įkurta apie 20. Šiuose centruose skurstantiesiems išduodami drabužiai, avalynė, patalynė.

Kiek vėliau pavyko įkurti tris labdaros vaistines – Vilniuje, Ignalinoje ir Vilkaviškyje.
„Tuo pat metu stengėmės pasiekti ir tuos, kurie negalėjo ateiti į valgyklas – vienišus, sunkiai sergančius, dažniausiai senyvo amžiaus žmones. Apie juos sužinodavome iš kaimynų, parapijos kunigų, socialinių darbuotojų“, – kalbėjo R.Abunevičius.
Specialiai tokiems vienišiems, užmirštiems senukams buvo sukurtas projektas

„Maistas ant ratų“, kuris šiandien veikia 15-oje šalies miestų. Įgyvendinant projektą pastebėta, kad vien pamaitinti žmones neužtenka – jiems reikia dėmesio, priežiūros, slaugos. 1998 m. gimė projektas „Socialinė pagyvenusių žmonių slauga namuose“. Projekto metu apmokyta 300 savanorių, kurie pradėjo slaugyti 650 vienišų ligonių.

„Globodami senjorus nepamiršome ir socialiai remtinų vaikų. Iš radžių organizavome jiems nemokamą maitinimą mokyklose, o 2004 m. pagalba vaikams išaugo į naują kokybinį lygį. Pradėjome steigti socialinius vaikų dienos centrus, kuriuose vaikai gaudavo ne tik pavalgyti, bet ir kvalifikuotų socialinių pedagogų priežiūrą, psichologo konsultacijas, laisvalaikį vasaros stovyklose, išvykas po Lietuvą ir net kelionę į Vokietiją“, – Maltos ordino veiklos plėtrą Lietuvoje nušvietė prezidentas.

1993 m. pradėjusios kurtis Jaunųjų maltiečių grupės šiemet išsiplėtė tiek, kad jų yra 25-iuose Lietuvos miestuose. Grupės vienija daugiau nei 500 įvairaus amžiaus vaikų ir jaunuolių.

Įtraukus į veiką jaunimą, nuspręsta belstis į visos Lietuvos gyventojų širdis: nuo 2006 m. pradėta rengti labdaros akciją „Kalėdinė sriuba“. Pernai projektas aprėpė 19-a miestų.  
Susitikime su užsienio šalių ambasadoriais, ordino rėmėjais Lietuvoje ir žurnalistais M.Festingas atkreipė dėmesį, kad ordino tikslas yra ne tik pasirūpinti socialinę atskirtį ir skurdą patiriančiais žmonėmis, bet kartu skatinti ir visuomenės, ypač jaunų žmonių, iniciatyvas šiame darbe. Didysis Magistras pasidžiaugė tuo, kad Lietuvai puikiai sekasi įgyvendinti šiuos tikslus ir susidoroti su kylančiais sunkumais.

Maltos ordino Didysis Magistras yra renkamas šiam postui visam gyvenimui Didžiosios valstybės tarybos. Pagal Maltos Ordino konstituciją, kaip aukščiausias Ordino vadovas, jis privalo pilnai pasišvęsti Ordino misijai ir darbams, gyventi pagal krikščioniškus principus ir būti pavyzdžiu visiems Maltos ordino nariams.

Didysis Magistras turi Maltos ordine aukščiausią valdžią. Kartu su Suverenia Taryba, Didysis Magistras leidžia potvarkius, kurių neapima Ordino konstitucija, skelbia Ordino vyriausybės įsakus, valdo Ordino turtą, ratifikuoja tarptautines sutartis ir vadovauja Didžiajam susirinkimui. Šalys, su kuriomis Maltos ordinas turi tarptautines sutartis, suteikia Didžiąjam Magistrui tokią pagarbą ir priima jį pagal tokį protokolą, kaip valstybės vadovą.

Į Lietuvą M.Festingas atvyko Maltos ordino veiklos mūsų šalyje 20-mečio proga. Minint šį veiklos jubiliejų Didysis Magistras aplankys Maltos ordino pagalbos tarnybos Vaikų dienos centrą Šiauliuose, dalyvaus Šiluvos atlaiduose, aplankys Kryžių kalną ir pašventins ten pastatytą Maltiečių kryžių. Kartu su Didžiuoju Magistru atvyko ir Didysis Maltos Ordino Hospitalierius baronas Albrechtas von Boeselageris.


Šiame straipsnyje: maltos ordinaslabdara

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių