Kratos Gariūnuose: dešimtys sulaikytų, 7 suimti

Gariūnų verslo parką supurtė plataus masto specialiųjų tarnybų operacija: FNTT, Mokesčių inspekcija ir prokuratūra atlikto iš viso 120 kratų, 60 žmonių buvo sulaikyta.

Nuo pirmadienio pareigūnai krėtė ne tik prekybos vietas, bet ir žmonių namus.

Antradienį Vilniaus m. 2 apylinkės teisme buvo suimti pirmieji du įtariamieji, jiems skirti trijų ir dviejų mėnesių suėmimo terminai.

Trečiadienį prieš pietus į tą patį teismą atvesdinti dar du įtariamieji, vieną jų teismas leido suimti mėnesiui. Apie 15 val. iš salės išvestas antrankiais surakintas kitas įtariamasis. Jį teismas taip pat leido suimti.

„Byloje yra suimti iš viso 7 įtariamieji, o įtariamųjų yra apie 40“, – pasibaigus posėdžiui žurnalistus informavo Vilniaus apygardos prokuroras Tadeušas Osipovičius. Jis patikslino, kad tarp įtariamųjų Gariūnų turgavietės vadovų nėra.

Tyrimas - ne prieš smulkiuosius verslininkus

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyboje (FNTT) pranešta, kad tarp suimtųjų nėra ir prekeivių. Pareigūnai šį kartą nusitaikė tik į didmenininkus.

Visi pareigūnų veiksmai esą susiję su atliekamu ikiteisminiu tyrimu dėl sukčiavimo, dokumentų klastojimo ir neteisėtos juridinių asmenų veiklos.

Kalbėjęs FNTT vadovas Vitalijus Gailius teigė, kad tyrimas vyko daugiau nei metus, o dabar atėjo metas pradėti aktyvius veiksmus turgavietėje.

„Tyrimas, atliktas bendradarbiaujant su Lenkijos ir Latvijos kolegomis, yra tarptautinis ir realizuojamas kada reikia, surinkus reikiamus duomenis“, - teigė V.Gailius.

Vilniaus apygardos vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius tikino, kad tyrimas nenukreiptas prieš eilinį prekiautoją. Pareigūnų tikslas – nelegaliai iš užsienio prekes gabenę ir jomis smulkiuosius prekeivius aprūpinę didmenininkai.

„Yra suimta ne mažiau 5 asmenų, kai kurie asmenys bus patraukti administracinėn atsakomybėn“, - patvirtino R.Jancevičius.

Prokuroras atsisakė įvardyti kokie asmenys jau sulaikyti.

Taip pat buvo pateikta informacija apie atliktus patikrinimus viename šalies banke.

„Kalbėti reikėtų ne apie banką, bet apie atskirų banko darbuotojų pagalbą nusikalstamai grupuotei“, - pabrėžė V.Gailius, taip pat atsisakęs įvardyti apie kokį banką eina kalba.

V.Gailius patikino, kad sulaikant įtariamuosius buvo konfiskuotos šimtatūkstantinės ir  milijoninės sumos grynųjų, o valstybei padaryta žala taip pat skaičiuojama milijonais.

Krėtė nuo pirmadienio

Prekybininkai portalui diena.lt pasakojo, kad kratos prasidėjo pirmadienį, ko anksčiau niekada nebūdavo, nes pirmadienis turguje – nedarbo diena.

„Pirmadieniais mes dažniausiai gauname prekes, bet jų neparduodame. Tai tie tikrintojai iš „mokesčių“ atvažiavo ir ėmė gaudyti visus, kas tik užeina į pastatą. Jeigu tik užeini į vidų tave už parankių ir sako: rodyk savo prekes“, - pasakojo prekeivė.

Vardo prašiusi neminėti moteris teigė pirmadienį turgavietėje nebuvusi, tačiau apie įvykius sužinojusi iš kaimyninių kioskų prekeivių. „Aišku, tai viskas buvo suplanuota – pirmiausia pastatė tą angarą, vėliau visus mus sukėlė į vieną vietą, o dabar, kai praėjo keli mėnesiai, prasidėjo tikrinimai. O kas bus toliau baisu ir pagalvoti, juk jiems iki metų pabaigos žūtbūt reikia „ištraukti“ milijardą iš šešėlio“, - svarstė moteris.

Pasak kitų prekybininkų, su visais tądien atvykusiais į Gariūnus buvo elgiamasi daugmaž panašiai – į pastatą užėjęs žmogus buvo sulaikomas, vedamas ten, kur sukrauti jo parduodami daiktai ir reikalaujama pateikti visus įsigijimo dokumentus.

Tik maža dalis sulaikytųjų sugebėjo pateikti visą reikiamą dokumentaciją.

Prekybininkai nežino, kokios tikrinimų priežastys

Daugelis pastate dirbančių prekeivių trečiadienį nusprendė nedirbti. Tie keli žmonės, kurie vis dėlto atvėrė savo kioskų duris, teigė yra apimti nežinios ir nesuprantantys, ko gi iš jų nori tikrintojai.

„Trečiadienis šiaip pas mus sutrumpinta darbo diena. Ateina mažiau žmonių į darbą ir anksčiau išvažiuoja. O dabar kai užgriuvo tikrintojai, tai daugelis nusprendė nerizikuoti ir iš vis neatėjo prekiauti. Blogiausia, kad mes nesuprantame, ko jie nori? Ką jie tikrina?“, - skėsčiojo rankomis prekeivė.

Jau senokai prie Mokesčių inspekcijos reidų pripratę smuklūs verslininkai, tokios tikrintojų armijos tvirtino nesitikėję. Visi kalbinti žmonės tvirtino, kad Mokesčių inspekcija visada atvykdavo tvarkingai, niekas nesislėpdavo, o pareigūnus galima buvo atpažinti iš aprangos.

„Dabar gi visiškai neaišku. Apsirengę civiliai prieina pakiša savo pažymėjimą, užantspauduoja kioską, antrankius ir vedasi. Jūs įsivaizduojate antrankius? Lyg iš niekur nieko. Maža to, tos firmos, kurios veždavo žmonėms prekes, išdavė adresus, kur tie žmonės gyvena ir kratos buvo atliekamos tiesiog namie. Imami pinigai iš seifų, tikrinami dokumentai. Vien mano pažįstamų trys firmas šitaip uždarė“, - emocingai pasakojo kojinėmis prekiaujantis vyriškis.

Kol kas, pasak Gariūnuose dirbančių žmonių, tikrinimo vajus užgriuvo tuos, kurie darbuojasi pastate. Tačiau sklando gandai, jog kratų vajus gali užgriūti ir likusią Gariūnų turgavietės dalį. Prekeiviai viliasi, kad jų kančios trūks neilgai.

„Baigiasi metai, biudžetas kiauras, tai kur pinigų ieškoti – aišku Gariūnuose. Tai dabar tik tikrins ir tikrins. Iki pat naujų metų. Ieškos savo kosminio milijardo. Bet mūsų Vyriausybės ir milijardas neišgelbės. Kai proto trūksta, pinigais neiškamšysi. Atimkit, palikit mus be kelnių, bet ar tai jums padės? Reikia ne pinigus atiminėti, o suteikti žmonėms galimybę užsidirbti. Pas mus juk važiuoja pirkti iš Latvijos, Estijos, šiek tiek mažiau iš Baltarusijos. Mes juk kuriam kapitalą valstybei“, - piktinosi moteriškė.

Atskleistas nusikalstamas tinklas

Pasak FNNT, kratų metu rasti bei paimti nusikalstamą veiklą patvirtinantys buhalterinės apskaitos dokumentai, įvairūs juodraščiai, ribotos atsakomybės bendrovių (of-schore), bankinių sąskaitų duomenys, kompiuteriai ir kompiuterinės laikmenos, kaip įtariama, iš nusikalstamos veikos gauti daugiau nei 1,2 mln. Lt grynųjų pinigų, be dokumentų įsigytos įvairios prekės už daugiau kaip 5 mln. Lt.

Atskleistas gerai organizuotas nusikalstamas tinklas, veikęs ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje bei Lenkijoje. Įvairių prekių gabenimu iš Kinijos į Gariūnus ir kitas turgavietes bei prekybos vietas užsiimančios įmonės per Lenkiją ir Latviją į Lietuvą iš Kinijos gabendavo įvairias prekes ir klastodavo prekių įsigijimo dokumentus, nurodydamos melagingus duomenis apie jų kiekius ir jų realias kainas.

Pavyzdžiui, žieminės striukės, parduodamos nuo 70 iki 200 Lt, būdavo įsigyjamos nuo 2 iki 7 Lt, suknelės, kainuojančios apie 50 Lt, būdavo įsigyjamos už 50 centų.

Išaiškinta ir pinigų mokėjimo už prekes schema: asmenys, turintys verslo liudijimus ir užsiimantys prekybine veikla Gariūnų turgavietėje ir kitose prekybos vietose, be jokių apskaitos dokumentų perduodavo dideles pinigų sumas tam tikriems organizuotos grupės nariams, kurie jas perduodavo kitiems organizuotų grupių organizatoriams.

Pastarieji tiesiogiai arba per tarpininkus surinktus iš jiems pavaldžių asmenų pinigus perduodavo dar kitiems organizuotos grupės nariams, o šie, naudodamiesi ribotos atsakomybės bendrovių sąskaitomis, pervesdavo juos į Kinijoje esančių asmenų bei įmonių sąskaitas.


Šiame straipsnyje: gariūnai

NAUJAUSI KOMENTARAI

STT

STT portretas
PAGALIAU PADARYS VALDZIA GALA TAM TURGINIU SAVAVALIAVIMUI BEI MOKESCIU NEMOKEJIMUI.TEGU TIK NEVERKIA,KAD REIKES DABAR MOKESCIUS MOKETI,PAKANKAMAI ILGAI TIE ATMATOS APVAGINEJO NE TIK VALSTYBE,BET IR KITUS ZMONES !!!

ga

ga portretas
Gariūnų VERSLO PARKAS. Valstybinės svarbos objektas. O...ujet...

po bazes

po bazes portretas
eina ir tikrina,nes seniai juokiaujama,kodėl netiktina maximų,todėl,kad specų netų ,o didieji turi stiprius teisininkus,kaip ten sakė Kristinutė -"per skystos blauzdos"
VISI KOMENTARAI 28
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių