Korupcijos byla: buvęs Kauno vicemeras A.A.Balutis prarado iškalbą

Korupcijos byloje vienintelis savo kaltę pripažinęs buvęs Kauno vicemeras Adolfas Antanas Balutis, stojęs prieš teismą, buvo ne itin iškalbus.

Teisme daug ką pamiršo

Kauno apygardos teismas pirmadienį toliau nagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje už skirtingus „nuopelnus“ teisiami iš aukštų postų dėl kritusio korupcijos šešėlio išlėkę Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas, Kauno apskrities viršininko pavaduotojas Virginijus Vizbaras ir ilgametis Kauno miesto savivaldybės tarybos narys bei buvęs vicemeras Adolfas Antanas Balutis. Kartu su šia trijule teisiamųjų suole atsidūrė ir dvi kaunietės verslininkės Laimutė Baranauskienė bei Birutė Jablonskienė.

Pirmadienį teisme parodymus davė A.A.Balutis ir tam tikrus epizodus papildomai paaiškino praėjusią savaitę jau kalbėjęs V.Vizbaras.

„Nuoširdūs parodymai visada turi įtakos, o tiesos sakymas - geriausia gynyba“, - prieš pradedant duoti parodymus A.A.Balutį įspėjo teisėjų kolegijos pirmininkas.

Jau nuo pat pirmųjų žodžių tapo aišku, kad anuomet iškalba nesiskųsdavęs A.A.Balutis teisme tiesiog prarado žadą. Po 2007-aisiais kilusio skandalo įtariamuoju tapęs ir išsyk iš politikos pasitraukęs vyras išvardijo, kad tuo metu jis ne tik buvo Kauno miesto savivaldybės tarybos narys ir Privatizacijos komisijos pirmininkas, bet sykiu dirbo ir Tėvynės sąjungos frakcijoje, o taip pat ėjo pareigas bendrovėje „Kauno liftai“.

„Aš labai daug dirbau, o jau buvau pensinio amžiaus, todėl dabar, praėjus trejiems metams, daug ko neatsimenu. Todėl prašau teismo vadovautis mano duotais parodymais ikiteisminio tyrimo metu, kuriuos daviau sąžiningai ir nieko neslėpdamas“, - savo prakalbą pradėjo A.A.Balutis.

Kaltinamasis dar sykį prisipažino atlikęs tarpininko funkciją tarp Kauno poniomis tituluojamų verslininkių ir tuometinio Kauno apskrities viršininko pavaduotojo V.Vizbaro. Bylos duomenimis, pastarajam per tris kartus iš viso buvo perduota 100 tūkst. litų kyšis už valstybinės žemės sklypo prijungimą prie verslininkių jau įsigyto žemės lopinėlio A.Mickevičiaus gatvėje.

Pinigus nujautė, bet nematė

Nors ikiteisminio tyrimo metu tyrėjams ir prokurorams A.A.Balutis tvirtino perdavinėjęs paketus su pinigais, vakar teisme šiuo klausimu jis jau nebebuvo toks kategoriškas: „Man tie tardytojai vis kartojo „pinigai, pinigai“, tai ir pasakiau, kad ten galbūt buvo pinigai. Aš pats į paketų turinį nežiūrėjau, todėl tik nujaučiau, kad ten galbūt pinigai. Nors dabar galvoju, kad pirmąkart perduotame nedideliame pakete galėjo būti ir koks nors suvenyras, dovanėlė pirmai pažinčiai - brangūs vyriški kvepalai ar dar kas nors, o po to perduotuose vokuose gal kokie dokumentai buvo sudėti. Aš tada patyriau didelį stresą, todėl apklausų protokolus pasirašiau labai neužtikrintai, pernelyg neįsigilinęs, kas juose buvo surašyta.“

Bylos medžiagoje esama duomenų, kad pats V.Vizbaras, išgirdęs A.A.Balučio prašymą padėti rūpesčių dėl detaliojo plano turinčioms nekilnojamojo turto verslininkėms, pareiškė, esą tai kainuos apie 100 tūkst. litų, iš kurių 20 tūkst. reikės paaukoti Pilietinės demokratijos partijai. Vakar dar kartą pasiteiravus apie šią svarbią aplinkybę, A.A.Balučio atsakymai skambėjo kurioziškai.

Antai kaltinamuosius ginančių advokatų paklaustas, ar tikrai V.Vizbaras paprašė konkrečios 100 tūkst. litų sumos, teisiamasis atsakė: „Ne, neprašė.“ Tačiau po akimirkos į analogišką prokuroro klausimą atsakė priešingai: „Taip, aš tai supratau iš pokalbio su V.Vizbaru. Jis tiek paprašė.“

Pats A.A.Balutis tikino iš viso šio sandėrio jokios asmeninės naudos neturėjęs ir atlygio negavęs. Paklaustas, dėl ko išvis kišosi į svetimus verslo reikalus ir tarpininkavo perduodant kyšius, kaltinamasis atsakė, esą norėjęs padaryti miestui kažką gero ir siekęs, kad vietoje kadaise A.Mickevičiaus gatvėje buvusios apleistos „kebabinės“ atsirastų prašmatnus pastatas, kurį statyti užsimojo L.Baranauskienė ir B.Jablonskienė.

„Viskas vyko spontaniškai. Apie atlygį nebuvo nė kalbos. Aš džiaugiausi kad miestas apsitvarkys ir vietoje lūšnos stovės gražus namas. Tikėjau, kad A.Mickevičiaus gatvė gali tapti reprezentacine, kaip ir Maironio gatvė. Jei atvirai, tai pagalvodavau, kad galbūt man, tuomet jau pensininkui, atsirastų darbo vieta, kaip detaliųjų planų tvarkymą išmanančiam specialistui. Dėl to ponios ir kreipėsi būtent į mane, nes tikrai išmaniau tuos reikalus ir jaučiau pareigą joms padėti, - teisme pasakojo A.A.Balutis. - Suprantu, kad man, kaip politikui, tai garbės nedaro ir nederėjo taip elgtis. Tačiau daugeliu atvejų pateisinu save, nes stengiausi miesto labui. Dėl šito epizodo aš atsisakiau miesto tarybos nario mandato ir visų su savivaldybe susijusių pareigų, išstojau ir iš Tėvynės sąjungos partijos, tuo baigdamas savo politinę karjerą.“

Ponios parodymų nedavė

Teisiamasis ir toliau tikino teismą tenorėjęs savo geranoriška iniciatyva padėti garsioms Kauno nekilnojamojo turto vystytojoms paskubinti detaliųjų planų derinimo reikalus, mat įprasta tvarka tokios procedūros trunka apie 200 dienų, o tai, anot jo, pernelyg ilgas laiko tarpas.

Nors pastaruoju metu teisme V.Vizbaras nebepaduoda rankos A.A.Balučiui, pastarasis teigia, jog anksčiau juodu siejo normalūs dalykiški santykiai. Jis netgi pagyrė anuometinį Kauno apskrities viršininko pavaduotoją, kaip pirmą šiose pareigose dirbusį savo srities specialistą.

Beje, teismui ir prokurorui iškilo klausimas, kodėl ponioms talkinęs A.A.Balutis, pats buvęs aktyvus konservatorių narys, ragino L.Baranauskienę ir B.Jablonskienę 20 tūkst. litų paremti ne jo atstovaujamą Tėvynės sąjungos, bet Pilietinės demokratijos partiją (PDP). A.A.Balutis į tai atsakęs, esą demokratinė santvarka jam leidžianti remti bet kurią politinę jėgą, net jei jis pats priklauso ir kitai.

Nurodymą penktadalį prašomo kyšio sumos pervesti kaip paramą politinei partijai per šį tarpininką verslininkėms perdavęs V.Vizbaras, nors jis pats irgi neturi nieko bendra su PDP, o iki šiol yra Liberalų ir centro sąjungos narys. Pasirodo, PDP priklauso Kauno apskrities viršininkas ir tuometinis V.Vizbaro vadovas Romualdas Morkevičius.

Po A.A.Balučio eilė duoti parodymus atėjo verslo partnerėms L.Baranauskienei ir B.Jablonskienei, tačiau šios pasinaudojo teise parodymus duoti tik po to, kai bus ištirti byloje surinkti įrodymai. Vadinasi, moterys pirmiau nori išgirsti pareigūnų slapta užfiksuotus telefoninius pokalbius ir tik tada išdėstys savąją įvykių versiją. Tuo tarpu V.Muntianui dar teismo posėdžio pradžioje leista jame nedalyvauti, mat šįkart nebuvo nagrinėjama su juo susijusi bylos dalis.

Pagrindinis herojus purtosi kaltės šešėlio

Papildomai kone kiekviename bylos epizode pasiaiškinti turėjęs V.Vizbaras ir toliau, kaip ankstesniame teismo posėdyje, savo kaltę be perstojo neigė ir viską aiškino savaip. Teismui priėjus iki epizodo, kur V.Vizbaras kaltinamas iš vieno kauniečio paėmęs 200 litų kyšį, pats teisiamasis tai pavadino pareigūnų išsigalvojimu ir teigė, kad pas jį apsilankęs interesantas atnešė ne pinigus, bet nuolaidų kuponą pietums restorane „Miesto sodas“.

„Jis kvietė mane papietauti kartu, bet aš nesutikau. Po to matė, kaip aš ėjau valgyti į savivaldybės valgyklą ir mestelėjo repliką, kad tai ne lygis. Vėliau antrąkart atėjęs į mano kabinetą, jis numetė ant stalo spalvotą popierėlį ir kažką neaiškiai sumurmėjo. Tik vėliau iš byloje esančių slaptų įrašų supratau, kad jis ištarė: „Čia už gerą darbą.“ Tačiau ten tikrai buvo ne 200 litų, o tik nuolaidų kuponas pietums restorane. Juk pinigus būčiau įsidėjęs į piniginę, o tą popiergalį išmečiau į šiukšliadėžę“, - kelerių metų senumo įvykius tiksliai prisiminė kyšininkavimu kaltinamas V.Vizbaras.

Tokį piliečio elgesį jis teigę laikąs keistu ir netgi chamišku. Anot V.Vizbaro, visas šis STT pareigūnų demaskuotas kyšininkavimo atvejis tėra pareigūnų suregzta priemonė, kuria siekta daryti spaudimą jam kituose bylos epizoduose ir tuo pačiu suteikianti visai bylai dar ryškesnį kyšininkavimo foną.

„Kaip galėtumėte paaiškinti tai, kad šio piliečio žemės grąžinimo byla buvo kone įstrigusi ir truko jau aštuonerius metus, o po vizito pas jus, viskas staiga susitvarkė vos per aštuonias dienas“, - pasiteiravo teisėjai V.Vizbaro.

Į tai kaltinamasis atsakė, esą visuomet stengęsis padėti žmonėms, kurie kreipdavosi pagalbos į jį, net jei kartais problemos sprendimai nebūdavo tiesioginėje jo kompetencijoje.

Reaguodamas į A.A.Balučio pasakojimus apie jųdviejų susitikimus Jonavos mieste ir neva perduotus paketus su pinigais, V.Vizbaras pareiškė niekada jokių piniginių lėšų negavęs, o plastikiniuose maišeliuose ir vokuose jam atkeliaudavę tik žemės dokumentai. Tiesa, čia iškilo papildomas klausimas, kam išvis reikėjo tarpininko A.A.Balučio, jei V.Vizbaras teigė pats asmeniškai pažinojęs abi ponias verslininkes.


Šiame straipsnyje: korupcijos bylaMuntianas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių