Kliūtis gydymui – ŽIV diagnozė

Infekuotieji žmogaus imunodeficito virusu skundžiasi diskriminacija tarp medikų. Šiuos pacientus vienijančios organizacijos vadovas apgailestauja, jog tai tikrai nėra pavieniai atvejai.

Sudomino socialinis draustumas

51 metų klaipėdietis neslepia savo praeities – per 20 metų praleido kalėjimuose, vartojo narkotikus, o prieš dešimtmetį sužinojo užsikrėtęs žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV).

Ant kojos atsivėrus ilgai negyjančiai ir toliau plintančiai trofinei opai vyras pirmiausia kreipėsi į Klaipėdos sveikatos priežiūros centrą. Pacientą apžiūrėjęs chirurgas, sužinojęs apie ŽIV, pasiūlė kreiptis į odos ligų specialistą kitoje gydymo įstaigoje.

Vyras nuvažiavo į Respublikinės Klaipėdos ligoninės Odos ir venerinių ligų polikliniką. Apžiūrėjusi gydytoja nusprendė, kad pacientą reikėtų guldyti į ligoninę. Ji pasidžiaugė, kad šiuo metu kaip tik yra laisvų vietų.

Tačiau pradėjus aiškintis situaciją dėl socialinio draustumo, gydytojos elgesys pasikeitė. Ji iš pradžių nesuprato, kodėl  niekur nedirbantis ir darbo biržoje neregistruotas vyras gydomas už valstybės lėšas.

Sužinojusi, kokiu virusu užsikrėtęs pacientas, gydytoja netikėtai pakeitė nuomonę dėl ligoninės. Vyras teigė taip ir nesulaukęs pagalbos bei vaistų beveik pusmetį negyjančiai kojai.

Pagalbos infekuotasis sulaukė tik tuomet, kai kreipėsi į Klaipėdos universitetinės ligoninės AIDS centrą.

Privertė pasijausti trečiarūšiu

Klaipėdietis ne pirmą kartą susidūrė su neigiamu medikų požiūriu dėl savo diagnozės. Kiek anksčiau pakliuvęs į ligoninę dėl traumos, jis gana greitai buvo iš ten išleistas. Mat prieš apžiūrą pacientas gydytoją įspėjo užsimauti pirštines, kad šis neužsikrėstų.

„Infekuotieji bijo situacijų, kai jų kratosi medikai. Tuomet tampi ne tik antrarūšiu, bet jau trečiarūšiu“, – pasakojo vyras.

Pacientas piktinosi, kad medikai diskriminuoja užsikrėtusiuosius ŽIV. Toks jų elgesys verčia slėpti savo diagnozę.

Šis vyras nėra vienintelis infekuotasis ŽIV, kuris skundžiasi dėl negatyvaus medikų elgesio, sužinojus diagnozę. Tokie pacientai jaučiasi pažeminti ir tuomet, kai išgirdę žodį „ŽIV“, gydytojai užsimauna net dvejas pirštines. Atsidurti šioje situacijoje dažnai tenka odontologų pacientams.

ŽIV – gretutinė liga

Klaipėdos universitetinės ligoninės AIDS centro vedėja Žavinta Kančauskienė paaiškino, kad infekuotieji ŽIV, kaip ir visi kiti šalies piliečiai, turi teisę gauti visas sveikatos priežiūros paslaugas, taip pat ir antrinio lygio, bet kurioje pasirinktoje gydymo įstaigoje.

Gydytoja patikslino, kad susirgęs žmogus turėtų kreiptis į specialistą pagal savo diagnozę, o ŽIV tėra gretutinė liga. Tai toks pat lėtinis susirgimas, kaip ir kiti.

„Liūdna, jei vien dėl ŽIV gydytojai atsisako gydyti. Taip neturėtų būti“, – apgailestavo vedėja.

Ž.Kančauskienė prisiminė, jog prieš 10–15 metų pasitaikydavo situacijų, kai dėl gydytojų patirties stokos ir nežinojimo ŽIV infekuotieji susidurdavo su priešiškumu savo atžvilgiu.

Gydytoja patikino, kad jų ligoninėje infekuotieji nėra ignoruojami. Kaip pavyzdį ji paminėjo neseniai dėl lūžių bei traumų gydytą pacientą, užsikrėtusį  ŽIV.

Vertina kaip nekompetenciją

Patiriantys medikų diskriminaciją ŽIV infekuotieji sako, kad toks gydytojų elgesys juos skatina nuslėpti diagnozę.

Tačiau Ž.Kančauskienė įspėjo, jog to daryti nereikėtų, nes infekuotiesiems kai kurios ligos gydomos šiek tiek kitaip nei sveikam žmogui. Tad nuslėpus informaciją apie ŽIV galėtų nukentėti pats pacientas.

Be to, negavęs norimo gydymo efekto gydytojas vis tiek išsiaiškintų tikrąją priežastį. Pacientas tik prarastų laiko, kuris sveikatos būklei kartais būna labai svarbus.

AIDS centro vadovė paaiškino, kad medikai apsisaugojimo priemones, teikiant sveikatos priežiūros paslaugas, naudoja tam, kad apsisaugotų nuo bet kurios per kraują plintančios infekcijos, ŽIV čia ne išimtis.

„ŽIV nėra kuo nors išskirtinė liga. Ji plinta tik tuomet, jei būna kontaktas su krauju. Medikams, žinoma, kyla rizika užsikrėsti, bet šiaip ši liga vertinama kaip nepavojinga“, – paaiškino gydytoja.

Situaciją, kai medikas prieš darbą su ŽIV infekuotoju užsimauna dvejas pirštines, Ž.Kančauskienė vertina kaip jo nekompetenciją.

Nors kai kurių specialybių gydytojams (pavyzdžiui, dirbantiems patologijos skyriuje ar operacinėje) rekomenduojama mūvėti dvejas pirštines, tačiau šio momento pacientai turėtų nematyti.

Komentaras

Jurgis Andriuška, asociacijos „Pozityvus gyvenimas“ vadovas

Deja, ne taip retai pasitaiko atvejų, kai infekuotieji ŽIV susiduria su diskriminacija gydymo įstaigoje. Teko sulaukti tokių signalų ir iš Klaipėdos. Apmaudu, nes juk pacientas pas gydytoją ateina tikėdamasis pagalbos. Gydytojai privalėtų laikytis Hipokrato priesaikos. Pats trejus metus Vilniuje nesėkmingai ieškojau stomatologo pagalbos. Jis atsisakydavo padėti vien išgirdęs ŽIV diagnozę. Gerai, kad pagaliau sutikau profesionalą. Medikams trūksta kvalifikacijos, jeigu jie baiminasi infekuotojo ŽIV. Bet juk gydytojai taip pat rizikuoja užsikrėsti ir hepatitu. Atrodo, tiek daug yra informacijos apie ŽIV, bet medikams vis tiek suveikia žmogiškasis faktorius. Nežinojimas sėja baimę. Tad kitais metais uostamiesčio medikams planuojame organizuoti paskaitas, kur suteiksime daugiau informacijos apie ŽIV.Baimė: nors Lietuvoje kasmet organizuojama nemažai renginių, skirtų ŽIV, tačiau ši liga iki šiol išlieka baubu ir tarp kai kurių medikų.


Šiame straipsnyje: ŽIV

NAUJAUSI KOMENTARAI

Atsakymas

Atsakymas portretas
Žinote niekas nenori užsikrėsti mirtina liga ir dar neduok Dieve apkrėsti savo artimuosius. Medikų rūpestis yra suprantamas.

sutinku

sutinku portretas
su jurgiu,kad musu visuomenei dar toli iki normalaus supratimo,ka jau bekalbeti apie paprastus zmones,kad medikai isgirde diagnoze pasimeta,tiesiog del sventos ramybes jei tai ne kas nors svarbaus,geriau nuslepti sita fakta,pats su tuo susiduriau

placiau

placiau portretas
Kaip gydyti liga medikui ? Suprantama ,kad gydant susirgusi viena ar kita liga, jau atsiranda zmogaus subjektyvus ivertinimas: ar jis jaunas ar senas,ar jo liga lengva ar sunki ,ar susirgimo priezastis zinoma ar ne, ar sergantis pats sau nori padeti ar ne ,ar tik skundziasi , ignoruoja gydytojo nurodymus , ir dar daug ko...Girdejau ,kad dabar jau nera duodama Hipokrato priesaika .O venerikai ,ZIV uzsikrete, alkoholikai ,narkomanai ,tai patys sau pasirinke ignoravima ir buvima trecia rusimi. Todel nereikia is kitu reikalauti ,jei patys is saves nieko nereikalavo...
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Klaipėdos savivaldybės senjorams – naujos galimybės
  Klaipėdos savivaldybės senjorams – naujos galimybės

  Nuo kitų metų pradžios Klaipėdos savivaldybės darbuotojai – valstybės tarnautojai, sulaukę 65-erių, jei tik pageidaus, nebebus palydimi į pensiją, kaip iki šiol, bet galės toliau darbuotis pagal darbo sutartis. Tokia galimybė atsiras ...

  20
 • Pajūrio gelbėtojams rūpesčių netrūksta
  Pajūrio gelbėtojams rūpesčių netrūksta

  Neblaivūs poilsiautojai, paplūdimiuose neprižiūrimi vaikai ir neatsakingi jų tėvai, persikaitinę senjorai – visi jie pajūrio gelbėtojų rūpestis. Pastarieji džiaugiasi, kad šią vasarą jūros vanduo dar neįšilęs ir bent kol ka...

  7
 • Suvienodins viešųjų tualetų kainas
  Suvienodins viešųjų tualetų kainas

  Tualetai nuolat kelia žmonių aistras – vieni pyksta, kad jų per mažai, kitus stebina mokestis už paslaugą. Nuo šiol Klaipėdoje tvarka visur bus tokia pati. Už pasinaudojimą išviete teks sukrapštyti 30 centų. ...

  10
 • Priekulėje – žirgų sporto ir miesto šventė
  Priekulėje – žirgų sporto ir miesto šventė

  Klaipėdos rajone, Priekulėje, šeštadienį vyksta tradicinė miestelio ir žirginio sporto šventė. Pagrindinis jos akcentas – sportinio jojimo varžybos – konkūras. ...

  4
 • Klaipėdietės kraują kaitina bangų medžioklė
  Klaipėdietės kraują kaitina bangų medžioklė

  Veržliai Baltijos bangas Melnragėje skrodžiantys banglentininkai jau tarsi tapo neatsiejama šios vietos peizažo dalimi. Lietuvoje vis labiau populiarėjančio sporto entuziastai, patvirtindami populiarų posakį apie tai, jog nėra prasto oro, smals...

  9
 • Palangoje sutvarkytas vandens išplautas kopagūbris
  Palangoje sutvarkytas vandens išplautas kopagūbris

  Palangoje baigti vandens išplauto kopagūbrio stabilizavimo darbai. ...

 • Tėvus siutina darželio remontas
  Tėvus siutina darželio remontas

  Lopšelinukų tėvus supykdė lopšelyje-darželyje "Liepaitė" vykstantis remotas. Vienas tėvų net išreiškė nuogąstavimą, ar sunkiasvorė darbininkų technika nekelia grėsmės jo atžalai? ...

  17
 • Prognozė pajūryje: sausa, karšta, giedra
  Prognozė pajūryje: sausa, karšta, giedra

  Artimiausią savaitę pajūryje karaliaus tropinė vasara, lengviau atsikvėpti nebus progų net naktimis. Sinoptikai prognozuoja, kad gali būti fiksuotas net stichinis karštis. ...

 • S. Gentvilas meta iššūkį V. Grubliauskui Klaipėdos mero rinkimuose
  S. Gentvilas meta iššūkį V. Grubliauskui Klaipėdos mero rinkimuose

  Seimo narys Simonas Gentvilas meta iššūkį Klaipėdos merui Vytautui Grubliauskui ir sieks tapti liberalų kandidatu į uostamiesčio vadovus, penktadienį pranešė vietos žiniasklaida. ...

  49
 • Palangoje atidarytas Moldovos garbės konsulatas
  Palangoje atidarytas Moldovos garbės konsulatas

  Palangoje penktadienį oficialiai atidarytas Moldovos Respublikos garbės konsulatas, kuriam vadovauja profesorius, habilituotas daktaras Valdemaras Razumas, pranešė Užsienio reikalų ministerija. ...

Daugiau straipsnių