Kliūtis gydymui – ŽIV diagnozė

Infekuotieji žmogaus imunodeficito virusu skundžiasi diskriminacija tarp medikų. Šiuos pacientus vienijančios organizacijos vadovas apgailestauja, jog tai tikrai nėra pavieniai atvejai.

Sudomino socialinis draustumas

51 metų klaipėdietis neslepia savo praeities – per 20 metų praleido kalėjimuose, vartojo narkotikus, o prieš dešimtmetį sužinojo užsikrėtęs žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV).

Ant kojos atsivėrus ilgai negyjančiai ir toliau plintančiai trofinei opai vyras pirmiausia kreipėsi į Klaipėdos sveikatos priežiūros centrą. Pacientą apžiūrėjęs chirurgas, sužinojęs apie ŽIV, pasiūlė kreiptis į odos ligų specialistą kitoje gydymo įstaigoje.

Vyras nuvažiavo į Respublikinės Klaipėdos ligoninės Odos ir venerinių ligų polikliniką. Apžiūrėjusi gydytoja nusprendė, kad pacientą reikėtų guldyti į ligoninę. Ji pasidžiaugė, kad šiuo metu kaip tik yra laisvų vietų.

Tačiau pradėjus aiškintis situaciją dėl socialinio draustumo, gydytojos elgesys pasikeitė. Ji iš pradžių nesuprato, kodėl  niekur nedirbantis ir darbo biržoje neregistruotas vyras gydomas už valstybės lėšas.

Sužinojusi, kokiu virusu užsikrėtęs pacientas, gydytoja netikėtai pakeitė nuomonę dėl ligoninės. Vyras teigė taip ir nesulaukęs pagalbos bei vaistų beveik pusmetį negyjančiai kojai.

Pagalbos infekuotasis sulaukė tik tuomet, kai kreipėsi į Klaipėdos universitetinės ligoninės AIDS centrą.

Privertė pasijausti trečiarūšiu

Klaipėdietis ne pirmą kartą susidūrė su neigiamu medikų požiūriu dėl savo diagnozės. Kiek anksčiau pakliuvęs į ligoninę dėl traumos, jis gana greitai buvo iš ten išleistas. Mat prieš apžiūrą pacientas gydytoją įspėjo užsimauti pirštines, kad šis neužsikrėstų.

„Infekuotieji bijo situacijų, kai jų kratosi medikai. Tuomet tampi ne tik antrarūšiu, bet jau trečiarūšiu“, – pasakojo vyras.

Pacientas piktinosi, kad medikai diskriminuoja užsikrėtusiuosius ŽIV. Toks jų elgesys verčia slėpti savo diagnozę.

Šis vyras nėra vienintelis infekuotasis ŽIV, kuris skundžiasi dėl negatyvaus medikų elgesio, sužinojus diagnozę. Tokie pacientai jaučiasi pažeminti ir tuomet, kai išgirdę žodį „ŽIV“, gydytojai užsimauna net dvejas pirštines. Atsidurti šioje situacijoje dažnai tenka odontologų pacientams.

ŽIV – gretutinė liga

Klaipėdos universitetinės ligoninės AIDS centro vedėja Žavinta Kančauskienė paaiškino, kad infekuotieji ŽIV, kaip ir visi kiti šalies piliečiai, turi teisę gauti visas sveikatos priežiūros paslaugas, taip pat ir antrinio lygio, bet kurioje pasirinktoje gydymo įstaigoje.

Gydytoja patikslino, kad susirgęs žmogus turėtų kreiptis į specialistą pagal savo diagnozę, o ŽIV tėra gretutinė liga. Tai toks pat lėtinis susirgimas, kaip ir kiti.

„Liūdna, jei vien dėl ŽIV gydytojai atsisako gydyti. Taip neturėtų būti“, – apgailestavo vedėja.

Ž.Kančauskienė prisiminė, jog prieš 10–15 metų pasitaikydavo situacijų, kai dėl gydytojų patirties stokos ir nežinojimo ŽIV infekuotieji susidurdavo su priešiškumu savo atžvilgiu.

Gydytoja patikino, kad jų ligoninėje infekuotieji nėra ignoruojami. Kaip pavyzdį ji paminėjo neseniai dėl lūžių bei traumų gydytą pacientą, užsikrėtusį  ŽIV.

Vertina kaip nekompetenciją

Patiriantys medikų diskriminaciją ŽIV infekuotieji sako, kad toks gydytojų elgesys juos skatina nuslėpti diagnozę.

Tačiau Ž.Kančauskienė įspėjo, jog to daryti nereikėtų, nes infekuotiesiems kai kurios ligos gydomos šiek tiek kitaip nei sveikam žmogui. Tad nuslėpus informaciją apie ŽIV galėtų nukentėti pats pacientas.

Be to, negavęs norimo gydymo efekto gydytojas vis tiek išsiaiškintų tikrąją priežastį. Pacientas tik prarastų laiko, kuris sveikatos būklei kartais būna labai svarbus.

AIDS centro vadovė paaiškino, kad medikai apsisaugojimo priemones, teikiant sveikatos priežiūros paslaugas, naudoja tam, kad apsisaugotų nuo bet kurios per kraują plintančios infekcijos, ŽIV čia ne išimtis.

„ŽIV nėra kuo nors išskirtinė liga. Ji plinta tik tuomet, jei būna kontaktas su krauju. Medikams, žinoma, kyla rizika užsikrėsti, bet šiaip ši liga vertinama kaip nepavojinga“, – paaiškino gydytoja.

Situaciją, kai medikas prieš darbą su ŽIV infekuotoju užsimauna dvejas pirštines, Ž.Kančauskienė vertina kaip jo nekompetenciją.

Nors kai kurių specialybių gydytojams (pavyzdžiui, dirbantiems patologijos skyriuje ar operacinėje) rekomenduojama mūvėti dvejas pirštines, tačiau šio momento pacientai turėtų nematyti.

Komentaras

Jurgis Andriuška, asociacijos „Pozityvus gyvenimas“ vadovas

Deja, ne taip retai pasitaiko atvejų, kai infekuotieji ŽIV susiduria su diskriminacija gydymo įstaigoje. Teko sulaukti tokių signalų ir iš Klaipėdos. Apmaudu, nes juk pacientas pas gydytoją ateina tikėdamasis pagalbos. Gydytojai privalėtų laikytis Hipokrato priesaikos. Pats trejus metus Vilniuje nesėkmingai ieškojau stomatologo pagalbos. Jis atsisakydavo padėti vien išgirdęs ŽIV diagnozę. Gerai, kad pagaliau sutikau profesionalą. Medikams trūksta kvalifikacijos, jeigu jie baiminasi infekuotojo ŽIV. Bet juk gydytojai taip pat rizikuoja užsikrėsti ir hepatitu. Atrodo, tiek daug yra informacijos apie ŽIV, bet medikams vis tiek suveikia žmogiškasis faktorius. Nežinojimas sėja baimę. Tad kitais metais uostamiesčio medikams planuojame organizuoti paskaitas, kur suteiksime daugiau informacijos apie ŽIV.Baimė: nors Lietuvoje kasmet organizuojama nemažai renginių, skirtų ŽIV, tačiau ši liga iki šiol išlieka baubu ir tarp kai kurių medikų.


Šiame straipsnyje: ŽIV

NAUJAUSI KOMENTARAI

Atsakymas

Atsakymas portretas
Žinote niekas nenori užsikrėsti mirtina liga ir dar neduok Dieve apkrėsti savo artimuosius. Medikų rūpestis yra suprantamas.

sutinku

sutinku portretas
su jurgiu,kad musu visuomenei dar toli iki normalaus supratimo,ka jau bekalbeti apie paprastus zmones,kad medikai isgirde diagnoze pasimeta,tiesiog del sventos ramybes jei tai ne kas nors svarbaus,geriau nuslepti sita fakta,pats su tuo susiduriau

placiau

placiau portretas
Kaip gydyti liga medikui ? Suprantama ,kad gydant susirgusi viena ar kita liga, jau atsiranda zmogaus subjektyvus ivertinimas: ar jis jaunas ar senas,ar jo liga lengva ar sunki ,ar susirgimo priezastis zinoma ar ne, ar sergantis pats sau nori padeti ar ne ,ar tik skundziasi , ignoruoja gydytojo nurodymus , ir dar daug ko...Girdejau ,kad dabar jau nera duodama Hipokrato priesaika .O venerikai ,ZIV uzsikrete, alkoholikai ,narkomanai ,tai patys sau pasirinke ignoravima ir buvima trecia rusimi. Todel nereikia is kitu reikalauti ,jei patys is saves nieko nereikalavo...
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Vairuotojų ir keliautojų dieną šventino transporto priemones
  Vairuotojų ir keliautojų dieną šventino transporto priemones

  Ratuoti klaipėdiečiai sekmadienį rinkosi Marijos Taikos Karalienės bažnyčios šventoriuje. Po rytinių ir vidurdienio mišių čia buvo šventinami automobiliai, motociklai, vežimėliai ir kitos transporto priemonės. ...

 • Ant Žardės piliakalnio atgijo protėvių dvasia
  Ant Žardės piliakalnio atgijo protėvių dvasia

  Minint rudens lygiadienį klaipėdiečiai pakviesti iš naujo atrasti pietinėje miesto dalyje esantį Žardės piliakalnį. Atvykusieji galėjo pamatyti ir daugiau sužinoti, kaip gyveno kuršių gentis, taip pat apie jų papročius. ...

  9
 • Atskleidė kuršių ir žemaičių piliakalnių išskirtinumą
  Atskleidė kuršių ir žemaičių piliakalnių išskirtinumą

  Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje atidaryta Sauliaus Gudo fotografijų paroda „Pagoniška Lietuva: kuršių ir žemaičių piliakalniai“, skirta Piliakalnių metams. ...

  1
 • Startavo Liepų gatvės dalies remontas <span style=color:red;>(ribojamas eismas)</span>
  Startavo Liepų gatvės dalies remontas (ribojamas eismas)

  Uostamiesčio vairuotojų laukia nauji iššūkiai. Šeštadienį pradėtas remontuoti Liepų gatvės ruožas nuo J.Karoso iki Liepų, Manto ir Naujojo Sodo gatvių sankryžos. ...

  7
 • Kviečia pašventinti ir automobilius, ir vežimėlius
  Kviečia pašventinti ir automobilius, ir vežimėlius

  Ratuoti klaipėdiečiai sekmadienį kviečiami į Marijos Taikos Karalienės bažnyčią, esančią Rumpiškės gatvėje. ...

  5
 • Palanga švenčia Baltų vienybės dieną
  Palanga švenčia Baltų vienybės dieną

  Šiandien Palangoje – ypatinga šventė. Tarpvalstybiniu lygiu minėdamas Baltų vienybės dieną, didžiausias šalies kurortas tapo tiltu, jungiančiu dvi baltų valstybės ­– Lietuvą ir Latviją. ...

  4
 • Pietinėje miesto dalyje – permainos
  Pietinėje miesto dalyje – permainos

  Gražėja viešosios erdvės, dėl kurių klaipėdiečiai reikšdavo kone didžiausią nepasitenkinimą. Veikiausiai jau lapkritį bus sutvarkyta teritorija prie vadinamosios trečiosios poliklinikos, taip pat ir Žardininkų aikštė. ...

  8
 • Nebeliks „gyvosios“ eilės
  Nebeliks „gyvosios“ eilės

  Gyvenamąją vietą norinčių deklaruoti klaipėdiečių laukia pokyčiai. Nuo spalio 2-osios jie nebebus laukiami vadinamosiose gyvosiose eilėse. Žadama priimti tik iš anksto užsiregistravusius interesantus. ...

  3
 • Fantastas, pagaliau sugrįžęs namo
  Fantastas, pagaliau sugrįžęs namo

  Steampunk'as – nuo realybės kiek nutolęs fantastikos žanras, kilęs iš Viktorijos epochos laikų. Lietuvoje šios kultūros puoselėtojų, ko gero, tėra vienas kitas. Vienas tokių – Andrius Tapinas, būtent steampunk’o s...

 • Į pajūrį įsiverš bobų vasara
  Į pajūrį įsiverš bobų vasara

  Pajūrį merkę stiprūs lietūs pasitrauks. Juos pakeis šilti, saulėti, sausi ir malonūs orai – prasidės gyventojų taip laukta bobų vasara. Tačiau, kaip ir šiųmetė vasara, ji nestebins šilumos rekordais. ...

  2
Daugiau straipsnių