Kliūtis gydymui – ŽIV diagnozė

Infekuotieji žmogaus imunodeficito virusu skundžiasi diskriminacija tarp medikų. Šiuos pacientus vienijančios organizacijos vadovas apgailestauja, jog tai tikrai nėra pavieniai atvejai.

Sudomino socialinis draustumas

51 metų klaipėdietis neslepia savo praeities – per 20 metų praleido kalėjimuose, vartojo narkotikus, o prieš dešimtmetį sužinojo užsikrėtęs žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV).

Ant kojos atsivėrus ilgai negyjančiai ir toliau plintančiai trofinei opai vyras pirmiausia kreipėsi į Klaipėdos sveikatos priežiūros centrą. Pacientą apžiūrėjęs chirurgas, sužinojęs apie ŽIV, pasiūlė kreiptis į odos ligų specialistą kitoje gydymo įstaigoje.

Vyras nuvažiavo į Respublikinės Klaipėdos ligoninės Odos ir venerinių ligų polikliniką. Apžiūrėjusi gydytoja nusprendė, kad pacientą reikėtų guldyti į ligoninę. Ji pasidžiaugė, kad šiuo metu kaip tik yra laisvų vietų.

Tačiau pradėjus aiškintis situaciją dėl socialinio draustumo, gydytojos elgesys pasikeitė. Ji iš pradžių nesuprato, kodėl  niekur nedirbantis ir darbo biržoje neregistruotas vyras gydomas už valstybės lėšas.

Sužinojusi, kokiu virusu užsikrėtęs pacientas, gydytoja netikėtai pakeitė nuomonę dėl ligoninės. Vyras teigė taip ir nesulaukęs pagalbos bei vaistų beveik pusmetį negyjančiai kojai.

Pagalbos infekuotasis sulaukė tik tuomet, kai kreipėsi į Klaipėdos universitetinės ligoninės AIDS centrą.

Privertė pasijausti trečiarūšiu

Klaipėdietis ne pirmą kartą susidūrė su neigiamu medikų požiūriu dėl savo diagnozės. Kiek anksčiau pakliuvęs į ligoninę dėl traumos, jis gana greitai buvo iš ten išleistas. Mat prieš apžiūrą pacientas gydytoją įspėjo užsimauti pirštines, kad šis neužsikrėstų.

„Infekuotieji bijo situacijų, kai jų kratosi medikai. Tuomet tampi ne tik antrarūšiu, bet jau trečiarūšiu“, – pasakojo vyras.

Pacientas piktinosi, kad medikai diskriminuoja užsikrėtusiuosius ŽIV. Toks jų elgesys verčia slėpti savo diagnozę.

Šis vyras nėra vienintelis infekuotasis ŽIV, kuris skundžiasi dėl negatyvaus medikų elgesio, sužinojus diagnozę. Tokie pacientai jaučiasi pažeminti ir tuomet, kai išgirdę žodį „ŽIV“, gydytojai užsimauna net dvejas pirštines. Atsidurti šioje situacijoje dažnai tenka odontologų pacientams.

ŽIV – gretutinė liga

Klaipėdos universitetinės ligoninės AIDS centro vedėja Žavinta Kančauskienė paaiškino, kad infekuotieji ŽIV, kaip ir visi kiti šalies piliečiai, turi teisę gauti visas sveikatos priežiūros paslaugas, taip pat ir antrinio lygio, bet kurioje pasirinktoje gydymo įstaigoje.

Gydytoja patikslino, kad susirgęs žmogus turėtų kreiptis į specialistą pagal savo diagnozę, o ŽIV tėra gretutinė liga. Tai toks pat lėtinis susirgimas, kaip ir kiti.

„Liūdna, jei vien dėl ŽIV gydytojai atsisako gydyti. Taip neturėtų būti“, – apgailestavo vedėja.

Ž.Kančauskienė prisiminė, jog prieš 10–15 metų pasitaikydavo situacijų, kai dėl gydytojų patirties stokos ir nežinojimo ŽIV infekuotieji susidurdavo su priešiškumu savo atžvilgiu.

Gydytoja patikino, kad jų ligoninėje infekuotieji nėra ignoruojami. Kaip pavyzdį ji paminėjo neseniai dėl lūžių bei traumų gydytą pacientą, užsikrėtusį  ŽIV.

Vertina kaip nekompetenciją

Patiriantys medikų diskriminaciją ŽIV infekuotieji sako, kad toks gydytojų elgesys juos skatina nuslėpti diagnozę.

Tačiau Ž.Kančauskienė įspėjo, jog to daryti nereikėtų, nes infekuotiesiems kai kurios ligos gydomos šiek tiek kitaip nei sveikam žmogui. Tad nuslėpus informaciją apie ŽIV galėtų nukentėti pats pacientas.

Be to, negavęs norimo gydymo efekto gydytojas vis tiek išsiaiškintų tikrąją priežastį. Pacientas tik prarastų laiko, kuris sveikatos būklei kartais būna labai svarbus.

AIDS centro vadovė paaiškino, kad medikai apsisaugojimo priemones, teikiant sveikatos priežiūros paslaugas, naudoja tam, kad apsisaugotų nuo bet kurios per kraują plintančios infekcijos, ŽIV čia ne išimtis.

„ŽIV nėra kuo nors išskirtinė liga. Ji plinta tik tuomet, jei būna kontaktas su krauju. Medikams, žinoma, kyla rizika užsikrėsti, bet šiaip ši liga vertinama kaip nepavojinga“, – paaiškino gydytoja.

Situaciją, kai medikas prieš darbą su ŽIV infekuotoju užsimauna dvejas pirštines, Ž.Kančauskienė vertina kaip jo nekompetenciją.

Nors kai kurių specialybių gydytojams (pavyzdžiui, dirbantiems patologijos skyriuje ar operacinėje) rekomenduojama mūvėti dvejas pirštines, tačiau šio momento pacientai turėtų nematyti.

Komentaras

Jurgis Andriuška, asociacijos „Pozityvus gyvenimas“ vadovas

Deja, ne taip retai pasitaiko atvejų, kai infekuotieji ŽIV susiduria su diskriminacija gydymo įstaigoje. Teko sulaukti tokių signalų ir iš Klaipėdos. Apmaudu, nes juk pacientas pas gydytoją ateina tikėdamasis pagalbos. Gydytojai privalėtų laikytis Hipokrato priesaikos. Pats trejus metus Vilniuje nesėkmingai ieškojau stomatologo pagalbos. Jis atsisakydavo padėti vien išgirdęs ŽIV diagnozę. Gerai, kad pagaliau sutikau profesionalą. Medikams trūksta kvalifikacijos, jeigu jie baiminasi infekuotojo ŽIV. Bet juk gydytojai taip pat rizikuoja užsikrėsti ir hepatitu. Atrodo, tiek daug yra informacijos apie ŽIV, bet medikams vis tiek suveikia žmogiškasis faktorius. Nežinojimas sėja baimę. Tad kitais metais uostamiesčio medikams planuojame organizuoti paskaitas, kur suteiksime daugiau informacijos apie ŽIV.Baimė: nors Lietuvoje kasmet organizuojama nemažai renginių, skirtų ŽIV, tačiau ši liga iki šiol išlieka baubu ir tarp kai kurių medikų.


Šiame straipsnyje: ŽIV

NAUJAUSI KOMENTARAI

Atsakymas

Atsakymas portretas
Žinote niekas nenori užsikrėsti mirtina liga ir dar neduok Dieve apkrėsti savo artimuosius. Medikų rūpestis yra suprantamas.

sutinku

sutinku portretas
su jurgiu,kad musu visuomenei dar toli iki normalaus supratimo,ka jau bekalbeti apie paprastus zmones,kad medikai isgirde diagnoze pasimeta,tiesiog del sventos ramybes jei tai ne kas nors svarbaus,geriau nuslepti sita fakta,pats su tuo susiduriau

placiau

placiau portretas
Kaip gydyti liga medikui ? Suprantama ,kad gydant susirgusi viena ar kita liga, jau atsiranda zmogaus subjektyvus ivertinimas: ar jis jaunas ar senas,ar jo liga lengva ar sunki ,ar susirgimo priezastis zinoma ar ne, ar sergantis pats sau nori padeti ar ne ,ar tik skundziasi , ignoruoja gydytojo nurodymus , ir dar daug ko...Girdejau ,kad dabar jau nera duodama Hipokrato priesaika .O venerikai ,ZIV uzsikrete, alkoholikai ,narkomanai ,tai patys sau pasirinke ignoravima ir buvima trecia rusimi. Todel nereikia is kitu reikalauti ,jei patys is saves nieko nereikalavo...
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Ruošiamasi restauruoti Evangelikų liuteronų bažnyčią Nidoje
  Ruošiamasi restauruoti Evangelikų liuteronų bažnyčią Nidoje

  Neringos savivaldybė ieško, kas restauruotų Nidos Evangelikų liuteronų bažnyčią. ...

 • Ar prijungti Slengius prie Klaipėdos?
  Ar prijungti Slengius prie Klaipėdos?

  Dalies slengiškių iniciatyva prijungti Slengių kaimą prie Klaipėdos pasiekė ir šalies Vyriausybę. Prieš savaitę vykęs balsavimas parodė, kad iš 223 apklaustųjų 122 Slengiuose gyvenantys suaugusieji teigiamai vertina galim...

  1
 • Peticija prieš gėjų eitynes
  Peticija prieš gėjų eitynes

  Klaipėdiečiai savo pašto dėžutėse rado skrajučių, kurias išplatino viena viešoji įstaiga, prašydama gyventojus palaikyti jų siekį uždrausti kitų metų birželį planuojamas gėjų eitynes Vilniuje. Lietuvos gėjų lygos ...

  12
 • Tėvai kilo į kovą su įstatymais
  Tėvai kilo į kovą su įstatymais

  Į Atgimimo aikštę sekmadienį susirinkęs būrys klaipėdiečių reiškė nepasitenkinimą dėl vaikų teisių apsaugos tarnybų. Tėvai reikalavo nustoti esą piktybiškai ardyti šeimas ir žaloti vaikų psichiką. Klaipėdiečiai ...

  18
 • Klaipėdos paplūdimiuose zuja darbininkai
  Klaipėdos paplūdimiuose zuja darbininkai

  Paplūdimius jau pradėta ruošti vasaros sezonui. Kad lankytojai galėtų mėgautis netrukdomu poilsiu, darbininkai plušės žiemą. Planuojama  suremontuoti tualetus, pastatyti daugiau suoliukų, atnaujinti gelbėtojų namelius. ...

  6
 • Pagerbs eismo įvykių aukas
  Pagerbs eismo įvykių aukas

  Sekmadienį klaipėdiečiai raginami prisiminti eismo įvykiuose žuvusius artimuosius. ...

  2
 • Orai: klaipėdiečiai sulauks šalnų
  Orai: klaipėdiečiai sulauks šalnų

  Artėjanti savaitė uostamiestyje bus sausa ir vėsi. Termometrų stulpeliai gali nusiristi iki penkių laipsnių žemiau nulio. ...

  1
 • Rinkimų kampanija Klaipėdos rajone – santūri
  Rinkimų kampanija Klaipėdos rajone – santūri

  Uostamiestyje savivaldybių tarybų ir mero rinkimuose šįkart veikiausiai dalyvaus rekordinis skaičius politinių jėgų, o Klaipėdos rajone stabiliai ramu ir didelių permainų bent jau rinkimų kampanijoje nesimato. Į mero postą ketina pretenduot...

  2
 • Uostuose nyks naftos produktai iš Baltarusijos
  Uostuose nyks naftos produktai iš Baltarusijos

  Grasinusi baltarusiškus krovinius perkelti į savo uostus, Rusija surado būdą, kaip mažinti Baltarusijos naftos produktų eksportą. ...

  16
 • Užsieniečių priekaištai dėl žlugusios laivininkystės
  Užsieniečių priekaištai dėl žlugusios laivininkystės

  Nors Lietuvos jūrų laivininkystė 2016 m. bankrutavo, o šiuo metu jau ir likviduota, vis dar tęsiasi teismų šleifas dėl jos laivų gelbėjimo. ...

  13
Daugiau straipsnių