Klaipėdoje svečiuosis žymi šeimos papročių tyrinėtoja

Klaipėdos etnokultūros centre žinoma šeimos tradicijų tyrinėtoja dr. Rasa Paukštytė-Šaknienė pasakos apie kūdikio laukimo ir gimtuvių papročius.

Penktadienį 17 val. Mokslininkė kviečia į paskaitą „Žmogaus gyvenimo ciklo papročiai. Kūdikio laukimas, gimtuvės“. Šia paskaita tęsiamas Etnokultūros centro renginių ciklas „Tradicija šeimai“.

Lietuvos istorijos instituto Etnologijos skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja dr. R.Paukštytė-Šaknienė – kelių reikšmingų monografijų – „Gimtuvės ir krikštynos Lietuvos kaimo gyvenime (XIX a. pabaigoje – XX a. pirmojoje pusėje)” , Krikštynos ir vardynos XX a. antrojoje pusėje”,  „Lietuvių šeima ir papročiai“ ir kt. –  autorė bei bendraautorė,  Lietuvos istorijos institute vykdomos programos „Lietuvių etninės kultūros atlasas. Papročiai. D.2 (2007–2011)“ dalyvė. Mokslininkės tyrinėjimų sritys – amžiaus antropologija, šeimos papročiai, miesto etnologija, etniškumo raiška.

Garsi Lietuvos papročių tyrinėtoja kviečia klaipėdiečius pasvarstyti, ar sparčiai modernėjanti visuomenė iki šių dienų išsaugojo iš kartos į kartą perduodamo papročio galią, kaip šiandieninėse šeimose atsiskleidžia vienas svarbiausių gyvenimo momentų – žmogaus gimimas.

XIX a. pabaigos – XX a. pradžios Lietuvos kaime gimtuvių papročių ciklas prasidėdavo nuo moters pastojimo ir baigdavosi jos sugrįžimu (po ritualinių apeigų) po gimdymo į įprastą socialinį gyvenimą. Šiuo laikotarpiu moteris įgydavo išskirtinę padėtį šeimoje ir visuomenėje.  Buvo tikima, kad nuo to, kaip elgėsi besilaukianti moteris, priklauso būsimo kūdikio sveikata ir laimė.  O kuo tiki šiandieninis žmogus?

Organizatoriai tikisi, kad renginys ypač sudomins jaunas šeimas, belaukiančias ar jau turinčias  atžalėlių. „Tėveliai, ketinantys ateiti į susitikimą su dr. R.Paukštyte-Šakniene, gali nesukti galvos, kur palikti vaikučius – renginio metu vaikai galės dūkti edukaciniame užsiėmime „Tradiciniai vaikų žaidimai“ su Jonu Kavaliausku. Kol tėveliai domėsis žmogaus gyvenimo ciklo papročiais, vaikai išmoks senovinių žaidimų. Norintys dalyvauti tradicinių žaidimų užsiėmime turėtų registruotis tel. (8 46) 310 022“, – perspėjo etnologė Irena Armonienė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių