Kaunakiemio gatvėje nuvirto buvusio „Pergalės“ klubo siena (dar papildyta)

Apleisti ir griūvantys pastatai kelia grėsmę miesto gyventojams. Trečiadienį Kauno ugniagesiai skubėjo į Kaunakiemio gatvę - čia nuvirto griūvančio pastato siena. Laimei, žmonės nenukentėjo.

Nugriuvo perdanga ir siena

Apie pietus gavę pranešimą ugniagesiai išžvalgė teritoriją, rado nukritusią perdengimo dalį ir 6 metrus sienos. Žmonių įvykio vietoje gelbėtojai nerado, o griūvantį pastatą, tiksliau, kas iš jo liko, apjuosė apsaugine STOP juosta.

Apie įvykį pranešta Civilinės saugos budinčiajam ir vyriausiajam policijos komisariatui.

Šis pastatas Kaunakiemio gatvėje tarpukariu priklausė Tilmansų gamyklai, o sovietmečiu - „Pergalės“ gamyklai. Čia buvo įrengtas klubas, kuriame rengti šokių vakarai.

Dabar pastatas toks sugriuvęs, kad net sunku įsivaizduoti. Priešais pat „Akropolį“ ir Karmelitų bažnyčią stūksantys griuvėsiai - vieni iš daugelio panašios būklės pastatų likučių.

Ketino kraustytis

Prieš dvejus metus „Kauno diena“ rašė, kad „Pergalės koncernas“ ketino kraustytis iš centro. 5,2 hektaro teritorija domėjosi ne vienas pirkėjas, tarp jų ir Kauno „Akropolio” šeimininkai.

„Pasiūlė per mažai, o dabar vargsta pasistatę automobilių stovėjimo aikštelę virš Karaliaus Mindaugo prospekto”, - apie nepavykusias derybas su milžiniško prekybos centro savininkais tąkart pasakojo vienas iš „Pergalės koncerno” akcininkų Juozas Arnatkevičius.

Jis siūlė, kad gamyklos teritorijoje galėtų būti pastatytas valstybinių institucijų - Kauno miesto savivaldybės ir Kauno miesto apskrities - kompleksas.  

Įspėja, o bausti negali

Tuo tarpu savivaldybė, jeigu avarinės būklės pastatai jai nepriklauso, yra bejėgė - pažeidėjus valdininkai gali tik įspėti.

Įmonių valdymo ir statinių naudojimo priežiūros poskyrio vyriausiojo specialisto Rimanto Sirtauto teigimu, Kaunakiemio gatvės 9 numeriu pažymėtas pastatas priklauso Vilniuje įsikūrusiai bendrovei „Ekfita“.

„Paskutinį kartą pastatą tikrinome šių metų vasario 6 dieną, surašėme patikrinimo aktą ir nusiuntėme minėtai įmonei. Kartu perspėjome, kad statinys yra avarinės būklės ir gali bet kada nugriūti. Atsakyme įmonės vadovas atsakė, kad derinamas projektas su Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba dėl naujo pastato statybos“, - aiškino R.Sirtautas.

Iki šiol daugiau jokių žinių iš griūvančio pastato savininkų jis negavo. „Telefonu vadovas aiškino, kad griovimo darbams trukdo paveldo zonos apribojimai. Todėl esą reikia su paveldosaugininkais derinti“, - pasakojo R.Sirtautas.

Jis pridūrė, kad savivaldybė pastatų, paliktų be priežiūros, savininkus gali tik įspėti. „Jeigu dėl to pastato nukentėtų žmonės, tuomet tirtų policija, prokuratūra“, - apgailestavo specialistas.

Norėjo statyti biurų kompleksą

Garsus fabrikantas R.Tilmansas XIX a. darbininkų gerovei pastatė paveldo statinį, nors į Kultūros vertybių registrą jis neįrašytas. Kaunakiemio gatvės ir Karaliaus Mindaugo prospekto sankirtoje esantį pastatą „Ekfita“ siūlėsi nugriauti ir vietoj pastatyti naują pastatų kompleksą.

2008 metų pabaigoje Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba nesiryžo pritarti 40 tūkst. kv. m ploto biurų ir komercijos komplekso statybai prieš vienuolyną ir Karmelitų bažnyčią.

„Ten veikė seniausia Lietuvos filharmonija, teatras. Tai kaip galima apsimesti, kad viso to nebuvo, ir leisti griauti tokį pastatą?“ - tąkart stebėjosi architektas Rimvydas Palys.

Igoris Ponomariovas, UAB „Ekfita“ generalinis direktorius:

Pastatą Kaunakiemio gatvėje įsigijome 2007 metais. Tai buvo keli pastatai 64 arų sklype. Ketinome pastatyti biurų kompleksą, turėjome 3-4 projektų variantus, kuriuos pristatėme Kauno architektams. Mes norėjome, kad leistų nugriauti pastatą, tačiau paveldosaugininkai tam paprieštaravo, teigdami, kad reikia saugoti pastatą kaip paveldo objektą.

Žiūrėjome su ekspertais, kurie paaiškino, kad išsaugoti labai sunku, ten net normalių pamatų nėra, o pastatas pamažu griūna. Mūsų architektas siūlo paveldosaugininkams išsaugoti tik sienos fragmentą, kuris matomas iš Kaunakiemio gatvės.

Kaip tik trečiadienį lankėmės Kaune ir sprendėme, kad reikia statyti apsauginę tvorą. Reikia tikėtis, kad po sienos griūties paveldo specialistai bus atlaidesni ir sutiks su mūsų siūlomu kompromisu. NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • E. Stancikas: gerbiantis kitą, nesmurtauja
  E. Stancikas: gerbiantis kitą, nesmurtauja

  „Kauno vyrai už visuomenę be smurto!“ Kauno apskrities vyrų krizių centro organizuota visuomenės sąmoningumo didinimo akcija tęsiasi ir dar vieno pilietiško vyro interviu. Aktorius ir kultūros vadybininkas – taip save pristato ...

 • Kauniečius šildė maltiečių sriuba
  Kauniečius šildė maltiečių sriuba

  Kalėdinio miestelio atidarymo šventės sūkuryje atsirado vietos atjautai. Jau 10 metų vykstanti akcija „Maltiečių sriuba“ abejingų nepalieka. Skelbiama, kad šiemetinėje akcijoje siekiama surinkti 250 tūkst. eurų. ...

 • Įsisuka kalėdinė karuselė Rotušės aikštėje
  Įsisuka kalėdinė karuselė Rotušės aikštėje

  Šeštadienį paskelbtas oficialus kalėdinio miestelio Rotušės aikštėje atidarymas. ...

 • Stiprybei negalios paliestųjų – socialinė akcija
  Stiprybei negalios paliestųjų – socialinė akcija

  Minint tarptautinę žmonių su negalia dieną, gruodžio 3-iąją, kauniečiai Rotušės aikštėje įgyvendino iniciatyvą „Aš ir tu – tai mes!“. ...

  2
 • „Megos“ atidarymas – lyg mažos Kalėdos
  „Megos“ atidarymas – lyg mažos Kalėdos

  Po metus trukusių plėtros darbų, tapusi didžiausiu prekybos ir laisvalaikio centru Vidurio Lietuvoje, „Mega“ lankytojus pasitiko dovanomis, žaidimais, koncertais. ...

  13
 • A. Palionis: turi užaugti karta, nepatyrusi smurto
  A. Palionis: turi užaugti karta, nepatyrusi smurto

  Andrius Palionis, aktyvus kaunietis, Kauno miesto savivaldybės tarybos narys ir visuomeninės organizacijos „Vieningas Kaunas“ direktorius taip pat prisijungė prie visuomenės sąmoningumo didinimo akcijos „Kauno vyrai už visuomenę be smu...

  8
 • Gyvenimą žydams dovanoję lietuviai
  Gyvenimą žydams dovanoję lietuviai

  Prezidentė Dalia Grybauskaitė šiemet apdovanojo 46 piliečius Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi, vokiečių okupacijos metais gelbėjusius žydus. Tik du jų gelbėtojai sulaukė šių dienų, o kitų apdovanojimus atsiėmė jų vaikai. Tarp ...

  3
 • Apreiškimo Švč. Dievo Motinai katedra: pradžių pradžia
  Apreiškimo Švč. Dievo Motinai katedra: pradžių pradžia

  Šiandien Ramybės parko pietinėje dalyje, šalia Kristaus Prisikėlimo cerkvės, stovi Apreiškimo Švč.Dievo Motinai katedra. Jos istorija siekia XX a. ketvirtąjį dešimtmetį: šventovė pašventinta ir atidaryt...

 • Studentai prisidėjo prie iniciatyvos budėti pėsčiųjų perėjose
  Studentai prisidėjo prie iniciatyvos budėti pėsčiųjų perėjose

  Siekiant prisidėti prie vaikų saugumo keliuose, visą šią savaitę Kauno technikos kolegijos studentai rytais, pusvalandį prieš pasidedant pamokoms, budėjo prie ugdymo įstaigos mokyklos-darželio „Rūtelė“ esančios pėsčiųj...

  2
 • Rakto į sėkmę ieškotų tradicijų ir inovacijų dermėje
  Rakto į sėkmę ieškotų tradicijų ir inovacijų dermėje

  Teatro režisierius, aktorius ir pedagogas Gytis Padegimas įsitikinęs, kad Kaune tradicijos puikiai dera su naujovėmis, ir dėl to miestas gali būti įdomus labai plačiam žmonių ratui. Pokalbis su projekto „Kaun...

  1
Daugiau straipsnių