Kariuomenės ir visuomenės šventėje Vingio parke - Žalgirio mūšio inscenizacija

Gegužės 15 d. Vilniuje, Vingio parke, vyksiančioje kariuomenės ir visuomenės šventėje bus surengta Žalgirio mūšio inscenizacija „Pajusk Žalgirio mūšio dvasią“, kurioje dalyvaus apie 200 įvairių šalies mokyklų moksleivių.

Inscenizacija parengta Vytauto Didžiojo karo muziejaus parengtą edukacinę programą.  

„Šią edukacinę programą Vytauto Didžiojo karo muziejuje sukurta prieš metus, tačiau norint ją įdomiai ir su istoriniu atspalviu pateikti reikia gausaus būrio mokinių. Mokyklos domisi, bet dėl nedidelio vaikų skaičiaus negalėdavo šios programos anksčiau įgyvendinti. Tačiau šį kartą nusimato gražus istorinis vaidinimas“, - inscenizacijos sėkme neabejoja Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktoriaus pavaduotojas ir šios edukacinės programos koordinatorius Arvydas Pociūnas. Karo muziejus šią edukacinę programą parengė pagal 1470 metų lenkų metraštininko Jano Dlugošo  aprašymus.

Prieš 600 metų Žalgirio mūšis truko apie devynias valandas, tačiau mūšio inscenizacija truks apie pusvalandį ir bus paminėti svarbiausi 1410 m. liepos 15 d. kautynių, vykusių tarp Kryžiuočių ordino ir jungtinės Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės kariuomenės, fragmentai. Pirmoji atakuos lietuvių kariuomenė. Ji puls Ordino maršalo Frydricho fon Valenrodo kryžiuočius, vėliau Lenkijos kariuomenė užpuls Ordino didžiojo komtūro Konrado Lichtenšteino dalinius.

Lietuvių atsitraukimo manevras, Lichtenšteino ir Valenrodo pulkų ataka prieš Lenkijos kariuomenę ir LDK Smolensko pulkus, Ordino magistro rezervo kova bei šaunus LDK kariuomenės manevras - ji sugrįš į mūšio lauką ir  smogs kryžiuočiams iš šono bei užnugario. Finalinė scena - galutinis kryžiuočių sutriuškinimas. Mūšio pabaigoje visi kautynių dalyviai susirinks prie Vytauto ir Jogailos ir  pasveikins pergalės proga.

„Renginyje galima bus pamatyti daug istorinių asmenybių: inscenizacijoje dalyvaus Ordino didysis magistras Ulrichas fon Jungingenas, Ordino maršalas Frydrichas fon Valenrodas, Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas,  Lenkijos karalius Jogaila, Jogailos brolis kunigaikštis Lengvenis ir kiti“, - sakė A. Pociūnas.

Žalgirio mūšio inscenizacijoje dalyvaus penktų šeštų klasių moksleiviai. Būtent penktos klasės istorijos programose vaikai supažindinami su Žalgirio mūšiu, o po trejų metų mokyklose plačiau analizuoja šį legendinį mūšį.  

Mūšio inscenizacijoje dalyvaus įvairių Vilniaus miesto, Šalčininkų rajono mokyklų ir gimnazijų moksleiviai ir mokinių projekto „Drąsinkime ateitį“ dalyviai. 

Ateinantį šeštadienį Vingio parke vyksiančioje Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės šventėje pirmą kartą visuomenėje pasirodys „Vytautas Didysis“ su savo raitąja palyda, besirengiančia vykti į Lenkiją. Šachmatų lentoje atgis figūros ir susirems teatralizuotoje partijoje, o riteriai su viduramžių šarvais garbę gins nesuvaidintose kovose.

Ne mažiau įspūdingai ketina pasirodyti ir šiuolaikinė kariuomenė. Specialioje karinėje operacijoje bus galima pamatyti dramatišką kovą su priešu, kai kariams teks draugus vaduoti iš nelaisvės, atremti priešą, išgelbėti sužeistuosius, sunaikinti sprogmenis ir galiausiai laimėti kovą. 

Šventėje nuolat veiks „karinis palapinių miestelis“, kuriame bus galima pabendrauti su kariais, taip pat apžiūrėti ar net išbandyti karinę techniką ir ginkluotę: šarvuočius M113, visureigius HMWW su ginkluote, sunkvežimius SISU, UNIMOG, artilerijos pabūklus, prieštankinio ginklo sistemos JAVELIN simuliatorių, priešlėktuvinius ginklus STINGER, lengvuosius šaulio ginklus, sraigtasparnį MI8, povandeninių veiksmų komandos įrangą ar dykumos džipą su įranga ir ginkluote.

Čia taip pat bus įrengta ir improvizuota Afganistano tarptautinių operacijų stovykla, pasirodys Garbės sargybos kuopa ir karinis orkestras.

Šventėje tradiciškai bus galima išbandyti savo jėgas įvairiuose kariniuose atrakcionuose - išardyti ir surinkti ginklą, pasimatuoti karinę uniformą ir nusifotografuoti, užsimaskuoti veidą. Aštrių pojūčių mėgėjai galės patys pabandyti išminuoti minų lauką. Karo medicinos tarnybos palapinėje norintieji bus „operuojami“ karinėje operacinėje.

Pernai ypač daug lankytojų dėmesio Kauno santakoje vykioje šventėje sulaukusius partizanų bunkerius šiemet Vingio parke ir vėl įrengs Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono kariai. Į vieną bunkerį - tamsų, mažą, drėgną - bus galima įlipti tik per viršų atidarius dangtį, visai kaip į tikrą partizanų slėptuvę daugiau nei prieš penkiasdešimt metų.

Kitas bunkeris - tarsi mini scena, kurioje keletas persirengusių Šaulių sąjungos narių atkurs partizanų buitį, kasdienę veiklą tarp kovinių operacijų. Uniformos, ginklai - viskas iš partizaninio laikotarpio. Netoli bunkerio katile ant laužo virs košė, bus dainuojamos partizanų dainos, skaitoma priesaika.

Jau tapo įprasta šioje šventėje išvysti ir kariuomenės draugus. Šiemet čia ketina su savo atskira programa prisistatyti Raitoji policija, Valdovų rūmai, Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Birutės karininkų šeimų moterų draugija, Turizmo departamentas, Lietuvos totorių bendruomenių sąjunga, Lietuvos skautija, Viduramžių pasiuntiniai, Lietuvos šaulių sąjunga, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras, Nacionalinis kraujo centras.

Nacionalinė M. K. Čiurlionio menų mokykla pristatys Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės kariuomenės, pasiruošusios kautis Žalgirio mūšyje, maketą, sudėliotą iš 500 skulptūrėlių, kurias sukūrė įvairių šalies mokyklų mokiniai.

Tai tik keletas užuominų apie būsimas įdomybes kariniame palapinių miestelyje Vilniuje, Vingio parke, planuojami ir daugybė kitų karinių ir sportinių atrakcionų ir,  be abejo, karo lauko restoranas.

Tradicija švęsti kariuomenės ir visuomenės dieną kilusi iš tarpukario Lietuvos, ir šios šventės vyksta kasmet trečiąjį gegužės savaitgalį.


Šiame straipsnyje: žalgirio mūšisinscenizacija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių