Kalvarijų mokyklos bendruomenė: mokykla pasmerkta lėtai mirčiai

Trečiadienį sostinės savivaldybėje bus renkama skandalingai pagarsėjusios Šv. Kristoforo pagrindinės mokyklos vadovė. Buvę šios įstaigos mokytojai ir mokinių tėvai išplatino viešą raštą, kuriame teigia, kad mokyklą lėtai mirčiai pasmerkė ne tik jos dabartinė direktorė, bet ir Vilniaus švietimo skyriaus neveiklumas.

Pateikiame visą buvusių šios mokyklos mokytojų ir mokinių tėvų pasirašytą tekstą:

Dar prieš aštuonerius metus Vilniaus Kalvarijų mokykla pagal statusą buvo vidurinė, joje mokėsi daugiau kaip 700 mokinių. Mokyklos reorganizavimas pagrindinę pasmerkė ją lėtai mirčiai. Ugdymo procesui nepalanki atmosfera atsirado tada, kada po antros reorganizacijos mokykloje pasikeitė administracija, - rašoma tekste.

Naujoji mokyklos direktorė Romutė Šainer savo veiklą pradėjo nuo to, kad ėmė stumti iš mokyklos jai neįtinkančius darbuotojus ir konfliktuoti su profsąjungos organizacija. Anksčiau mokykloje buvusi dvasingumo, šilumos, pagarbos vienas kitam atmosfera dingo, atsirado diktatas ir nervingumas.

Žmonių likimai atsidūrė žiauraus, nekompetentingo, žemos kultūros lygio, grubiai su pavaldiniais bendraujančio vadovo rankose.

Direktorės išdidumas, nepagarba mokytojams, techniniam personalui, mokinių tėvams pasireiškė nuo pirmųjų jos vadovavimo mokyklai minučių. Direktorę apėmė vienas noras - viešpatauti, todėl ir vertino jinai labiausiai tuos žmones, kurie sugebėjo pataikauti ir galėjo būti kuo nors naudingi. Išsakyti savo nuomonę tapo pavojinga. Norintys pas direktorę patekti žmonės turėdavo iš anksto užsirašyti, o atėjus numatytam laikui dažniausia tekdavo priimamajame laukti kelias valandas, nes direktorė būdavo „užimta". Mokykloje nuolat buvo pastebimas vienų darbuotojų aukštinimas, o kitų žeminimas. Kai kurie taip emociškai spaudžiami žmonės turėjo vesti pamokas ne vienerius metus. To rezultatas būdavo depresija arba kitokie susirgimai. Kai kurie darbuotojai neatlaikė psichologinio spaudimo ir išėjo iš mokyklos.

Posėdžių ir susirinkimų, kurie tęsdavosi 4-5 valandas, metu mokytojai ir techninis personalas nuolat sulaukdavo pažeminimų ir įžeidinėjimų. Posėdžiai vykdavo neproduktyviai, mokyklos problemos nebūdavo sprendžiamos metų metus. Žemas mokinių žinių lygis, didžiulis pamokų, praleistų be pateisinamos priežasties, kiekis, disciplinos nebuvimas, didelis traumų skaičius ir įvairūs mokinių chuliganizmo atvejai byloja apie vieną dalyką - direktorė nesugeba organizuoti mokymo ir auklėjimo proceso.

Profsąjungos organizacijos nuomonės ignoravimas irgi davė savo neigiamą vaisių. Skaudu, kai neteisingai vertinama mokytojų darbo kokybė, neteisingai skirstomas darbo krūvis, užklasinė veikla, skiriamos premijos ar reiškiamos padėkos. Be profsąjungos sutikimo nuolat į darbą buvo priimami nauji žmonės, nors laisvų vietų nebuvo, todėl kai kurie mokytojai gavo tik po 4-8 savaitines pamokas (vietoj priklausančių 18 pamokų).

Septynerius metus Romutė Šainer kryptingai griovė profsąjungos organizaciją persekiodama ir atleisdama iš darbo profsąjungos narius. Prieš kai kuriuos profsąjungos narius buvo naudojamas psichologinis teroras. Direktorė netgi manipuliavo mokiniais ir jų tėvais nuteikdama juos prieš jai neįtinkančius mokytojus. Vieno posėdžio metu direktorė pareiškė, kad jai patiko sovietiniais laikais vykę draugiški teismai ir siūlė organizuoti draugišką teismą profsąjungos pirmininkei. Savo veiksmais R. Šainer siekė suskaldyti mokyklos kolektyvą sukiršinti, skatino mokyklos darbuotojus rašyti profsąjungos organizacijos pirmininkę šmeižiančius laiškus. Norėdama atleisti iš darbo profsąjungos komiteto narius direktorė du kartus kreipėsi į teismo instancijas.

Kadangi mokytojų teisės buvo nuolat pažeidinėjamos, jie taip pat buvo priversti gindamiesi keturis kartus kreiptis į teismo institucijas. Viena mokytoja buvo atleista iš darbo po to, kai grįžo po vaiko priežiūros atostogų, kitai mokytojai nebuvo sumokėta mėnesio alga. Teisme laimėjusiems mokytojams buvo atlyginta padaryta žala ir išmokėtos keliolikos tūkstančių litų dydžio kompensacijos. Dėl nuolatinių direktorės kadrų politikos pažeidimų mokykla ilgą laiką buvo priversta mokėti dideles pinigų sumas keturiems mokytojams. R. Šainer parodė savo nekompetenciją nes pažeidė Lietuvos Respublikos įstatymus, o valstybė turėjo padengti dėl direktorės kaltės padarytas išlaidas.

Mokykloje nebuvo finansinių ataskaitų. Iš mokytojų ir mokinių tėvų buvo renkami pinigai už kabinetų, mokytojų tualetų remontą už mokyklos iškabą už rašalą spausdintuvams,
 
už popierių kontrolinių darbų testams ir netgi už ... tualetinį popierių. Galima teigti, kad finansai buvo naudojami netikslingai ir ne pagal paskirtį. R. Šainer ne vieną kartą piktnaudžiavo tarnybine padėtimi panaudodama gautas lėšas asmeninėms reikmėms. Tai patvirtina ir tas faktas, kad direktorės šeima kelerius metus mokyklos valgykloje maitinosi nemokamai. Mokykloje taipogi buvo įdarbintos „mirusios sielos", kurios iš tikrųjų nedirbo.

2008 metais dėl direktorės konflikto su tėvais trys pradinukų klasės su mokytojais perėjo į kitą mokyklą. Mūsų mokykloje liko 250 mokinių bet tiek buvo per mažai, kad mokykla galėtų tęsti savo veiklą.

Šiuo metu apie 50 buvusių mokyklos darbuotojų yra bedarbiai, tačiau mokykloje ir toliau kaip techniniai darbuotojai sėkmingai dirba direktorės vyras ir sūnus, nors pagal Švietimo ministerijos dokumentus jie neturi tokios teisės. O R. Šainer pretenduoja į Sv. Kristoforo pagrindinės mokyklos direktorės vietą.

Daugybė įvairių signalų patvirtina, kad Kalvarijų pagrindinėje mokykloje R. Šainer vadovavimo laikotarpiu dėjosi negeri dalykai, tačiau Vilniaus miesto švietimo skyrius formaliai, paviršutiniškai, nesigilindamas stebėjo situaciją nors dar 2005 metais atliktas kolektyvo psichologinio klimato tyrimas patvirtino, kad mokykloje vyrauja netinkama darbo ir mokymosi atmosfera.

Vilniaus miesto švietimo skyriaus neveiklumas mokytojams, mokiniams, jų tėvams sukėlė daug vargo ir nepatogumų. Tai jaučiame ir dabar neturėdami darbo ar negalėdami mokytis ten, kur norėtume. Trys reorganizacijos mokyklą nustekeno taip, kad 2009 metais ji buvo uždaryta. O direktorė, nekreipiant dėmesio į skundus, šiais 2009 metais buvo atestuota aukštesnei kvalifikacinei kategorijai.

Pasirašo: buvę Vilniaus Kalvarijų pagrindinės mokyklos mokytojai ir mokinių tėvai


Šiame straipsnyje: Kristoforo mokykla

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių