Kalėdų Seneliai šiemet itin populiarūs

Kalėdų Senelio profesija šiemet paklausesnė nei kada nors anksčiau. Tik Senelių kiekybė dar negarantuoja paslaugų kokybės. Renkantis siūloma žiūrėti ne į kainą, bet į Senelio darbo patirtį.

Naujokai sumaišė kortas

Norint į savo šventę pasikviesti Kalėdų Senelį, tereikia palandžioti internete ir paskambinti. Skelbimų daug, pasirinkimas platus. Tik kaip žinoti, kuris Senelis geras ir pateisins lūkesčius?

Į šį klausimą sunku atsakyti net patiems šio amato veteranams. Aktorius Audronis Rūkas, jau 32-ą sezoną persikūnijantis į Kalėdų Senelį, neneigia: nepasimauti ant diletantų jauko sunku. Ypač šiais laikais, kai užsidirbti pinigo nori visi.

„Ankstesniais metais apie spalio mėnesį sulaukdavau darželių ir kitų organizacijų, su kuriomis bendrauju jau ne vieną dešimtmetį, vadovų skambučių. Šiemet - tyla. Susisiekiau pats. Sako, mes jau rugpjūtį suderėjome. Klausiu, su kuo? Juk Seneliai daugmaž vieni kitus pažįsta. Sako, labai įdomūs žmonės prisistatė, parodė nuotraukų iš savo renginių. Iškart supratau – pirmametukai bando pakliūti į rinką, įsitvirtinti“, - pasakojo A.Rūkas.

Naujokai patys savaime nėra bėda. Problemos kyla tada, kai jie, siūlydami palyginti žemą kainą, sujaukia ir senbuvių kainoraščius. „Pradedantieji save parduoda už nerealiai mažus pinigus – tenka koreguotis ir kitiems“, - pasakojo A.Rūkas.

Nei Snieguolių, nei nykštukų

Kalėdų Senelio pasirodymo šventėje kaina priklauso nuo daug ko: dienos, valandos, renginio vietos ir publikos. Suma – sutartinė, tačiau, A.Rūko manymu, save gerbiantis Senelis be 300 litų už 45 min. pasirodymą neturėtų net kojos iš namų kelti.

Nacionalinės Kalėdų Senelių agentūros rinkodaros vadovas Eimantas Juknevičius pasakojo, kad agentūra už Senelių paslaugas prašo nuo 250 litų. Prieš krizę nuoma buvo gerokai brangesnė – derybos prasidėdavo nuo 400 litų.

„Išaugus nedarbo lygiui, priviso privačių pavienių Kalėdų Senelių. Juos užsisakyti pigiau. Išsikreipus rinkai, smuko ir agentūros įkainiai“, - pasakojo E.Juknevičius.

Kaune Seneliai pigesni nei Vilniuje. Jie už akademinės valandos pasirodymą prašo 150 litų. Kalėdų Senelius kelionėse lydėdavę snieguolės, nykštukai ir elfai šiųmetėse šventėse laukiami retai. „Kai Senelis gerai dirba, Snieguolei nėra ką veikti“, - juokavo kaunietis aktorius Regimantas Aleksiūnas.

Sukruto prekybos centrai

Pernai, palyginti su ekonominės gerovės metais, Senelių paklausa sumažėjo apie 40 proc. „Šiemet jau buvome pasiruošę, kad užsakymų bus dar mažiau, tačiau jų skaičiumi beveik neatsiliekame nuo praėjusių metų rodiklių“, - pasidžiaugė jau šeštus metus Kalėdų Senelių versle dirbantis E.Juknevičius.

Paslaugų atsisakė beveik visos biudžetinės ir valstybinės įstaigos. Klientais išliko tik privačios bendrovės. Tačiau ir jos Senelius užsako ne savo darbuotojų, bet jų vaikų žiburėliams.

Išsigelbėjimu esą tapo suaktyvėję didieji prekybos centrai, šiemet kaip niekada anksčiau kviečiantys Senelius įvairioms Kalėdinėms akcijoms, kad išjudintų prekybą.
„Specialios programos nereikia. Užtenka vaikštinėti aplinkui, guviai sveikintis su lankytojais, kurti jaukią ir šventišką atmosferą“, - pasakojo E.Juknevičius.

Jei anksčiau užsakovams būdavo itin svarbūs Senelio rūbai ir įvaizdis, dabar tai visai nustojo reikšmės. „Šiemet jokių ypatingų reikalavimų nėra. Svarbiausia, kad kuo pigiau. Šis laikotarpis reikalauja mūsų išradingumo, kad suteiktume kokybišką, bet neprastą ir nebrangią paslaugą“, - kalbėjo Nacionalinės Kalėdų Senelių agentūros rinkodaros vadovas.

Diletantai teršia reputaciją

Jei įmonės ir gali apsieiti be Kalėdų Senio viešnagės, vaikų darželiai – ne. Nors į areną retkarčiais sugrįžta Seneliai-tėčiai, dažniausiai stengiamasi pasikviesti savo srities profesionalus.

„Deja, ne visi darbą atlieka gerai. Dėl to kenčia visų mūsų vardas“, - apgailestavo A.Rūkas. Jis priminė, kad renkantis derėtų pirmiau atkreipti dėmesį ne į kainą, bet į Senelių darbo patirtį.

„Išgyvenu jau trečią krizę ir žinau, kuo tai baigiasi. Nusvilę nagus, klientai kitąmet vėl skambins man“, - neabejojo Nacionalinio dramos teatro aktorius.

Prieš susitariant, jis ragina pasidomėti Senelių reputacija: „Susisiekite su darželiu, kurio vadovė būtų vyresnio amžiaus ir mačiusi daug visokių Kalėdų Senių – tikrai patars.“

Geras Senelis tas, kuris turi šiam vaidmeniui pašaukimą. „Jei traktuosi šią veiklą kaip darbą ir pinigus, nieko neišeis. Jei būti Seneliu tau nėra hobis, niekada juo ir netapsi“, - sakė A.Rūkas, neslėpęs, kad per ilgametę praktiką yra sulaukęs prašymų ne tik išdalyti dovanas, bet ir sušokti striptizą. Aišku, ne darželyje, bet privačiame vakarėlyje.

Senelis seka pasakas

Keistuolių teatro aktorius Vytautas Rašimas irgi pasakojo patyręs, ką reiškia atvykti į renginį, kurio organizatoriai jau yra nukentėję nuo nevykusių Kalėdų Senių. „Jie puola aiškinti, ko nedaryti, kaip elgtis ir pan. Tenka pasistengti įtikinti, kad gėdos dėl mūsų neturės“, - kalbėjo V.Rašimas.

Pastarosiomis dienomis vyriškis Kalėdų Senio kostiumu keliauja po mokyklas. Kartu su juo – dar trys aktoriai. Visi jie pradinių klasių moksleiviams skaito Liudviko Jakimavičiaus pasaką „Katinėlis ir gaidelis Kalėdų ieškojo“, įtraukdami vaikus į improvizuotą spektaklį.

„Reikia ieškoti naujų bendravimo su vaikais formų, būdų, kaip juos sudominti. Šį sugalvojo Ramunė Landsbergienė. Džiaugiamės, kad vaikams jis patinka“, - pasakojo V.Rašimas.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių