Kaip poliklinika ir „Sodra“ tikrina, ar jūs tikrai sergate? (dar papildyta)

Portalas kaunodiena.lt gavo vieno skaitytojo laišką, kuriame vyras pasakojo, kaip jo žmoną poliklinikoje „Sodros“ sudaryta komisija tikrino.

„Neseniai mano žmona Sandra susidūrė su įdomiu reiškiniu. Šilainių poliklinikoje gavusi nedarbingumo lapelį dėl kaklo raumens uždegimo kitą dieną sulaukė skambučio iš tos pačios poliklinikos administratorės, kuri informavo, kad kitą dieną mano žmona turinti atvykti į polikliniką kur bus „Sodros“ komisija ir tikrins, ar nedarbingumo lapelis yra pagrįstas, t.y., nesimuliuojamas“, - pasakojo vyras.

Pasak jo, nustatytą dieną poliklinikoje susirinko apie 17 žmonių. „Kai kurie su aiškiais peršalimo požymiais, žmogus su kojos trauma ir pan. Kiekvienas buvo kviečiamas, sodinamas prie stalo ir kamantinėjamas, kas skauda, kaip skauda, kodėl skauda ir pan. Mano žiniomis, vienai moteriai nedarbingumo lapelis buvo panaikintas“, - tęsia kaunietis.

Jo duomenimis, tokie sveikatos patikrinimai vyksta ir kitose poliklinikose.

„Man kyla klausimas, koks šitų veiksmų teisinis pagrindas? Aš jau nekalbu apie moralinius principus, kaip ir kiek galima tyčiotis iš sergančio žmogaus už mokesčių mokėtojų pinigus, iš kur „Sodroje“ atsirado medicinos ekspertai?“ – klausia kaunietis.

Nė vienas neapsaugotas nuo tokių patikrinimų. „Gali tekti ir jums vieną dieną įrodyti, kad tikrai lūžusi koja ar sergate plaučių uždegimu“, - perspėja portalo skaitytojas.

Lietuvos Žmogaus teisių gynimo asociacijos pirmininko pavaduotoja Nijolė Orentaitė:

Šį kauniečio laišką persiunčiau Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai bei keliems Seimo nariams. Štai jo tekstas:

"Tai - šiuršktus Lietuvos Respublikos Konstitucijos 52., 53 str. pažeidimai, nurodantis, kad "Valstybė rūpinasi žmonių sveikata ir laiduoja medicinos pagalbą bei paslaugas žmogui susirgus".

Pažeista Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos 1 str.

"Orumas", Europos socialinės chartijos 13 str. (Teisė į socialinę paramą ir medicinos pagalbą).

Prašome išsamiai atsakyti, kokiomis teisės normomis remiantis atliekami šie patikrinimai, žeminantys žmogus teises ir orumą?"

Deja, "Sodros" atsiųstame paaiškinime, neradau punkto, kuriame būtų leidžiama reikalauti atvykti sergantiesiems į gydymo įstaigas tam, kad juos galėtų patikrinti komisija.

"Sodros" Kauno teritorinio padalinio Vyriausioji ryšių su visuomene specialistė Birutė Tamaliūnienė:

„Sodroje“ nėra sudaryta komisija tikslu lankytis miesto poliklinikose. Gydytojų konsultacinės komisijos (GKK) yra sudarytos asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Viena komisijos funkcijų yra spręsti ginčytinus pacientų gydymo ar nedarbingumo pažymėjimų išdavimo klausimus. Ligos pašalpa mokama iš „Sodros“ biudžeto, tad komisijos posėdžiuose kviečiami dalyvauti „Sodros“ vyriausieji specialistai nedarbingumo kontrolei.

„Sodros“ specialistų dalyvavimas komisijos posėdžiuose yra reglamentuotas „Elektroninių nedarbingumo pažymėjimų bei elektroninių nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų išdavimo taisyklėse“ - 8, 114 ir 115 punktai.

Šių taisyklių laikymąsi turi teisę kontroliuoti Fondo valdybos ir jos teritorinių skyrių vyriausieji specialistai (nedarbingumo kontrolei).

Ligos ir motinystės pašalpų sumas, išmokėtas pagal nepagrįstai išduotus ar išduotus pažeidžiant šias taisykles elektroninius pažymėjimus, Fondo valdybos teritoriniai skyriai teisės aktų nustatyta tvarka išieško iš asmens sveikatos priežiūros įstaigų.

Apdraustųjų asmenų laikinojo nedarbingumo ekspertizės ginčytini klausimai Fondo valdybos ir jos teritorinių skyrių vyriausiųjų specialistų (nedarbingumo kontrolei) teikimu sprendžiami GKK, įvertinant apdraustų asmenų sveikatos būklę bei darbingumą. GKK posėdžiuose turi teisę dalyvauti Fondo valdybos ar jos teritorinių skyrių vyriausieji specialistai (nedarbingumo kontrolei).

Pranešti naujieną ar parašyti nuomonę galite ir jūs. Laukiame laiškų.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių