Išseko gripą įveikiančio vaisto atsargos (papildyta)

Vienintelio su gripu kovojančio šveicariško vaisto „Tamiflu“ atsargos šalies vaistinėse sparčiai senka, o tiekėjai pristatyti daugiau nežada, nes pirmiausia skubama aprūpinti tas šalis, kuriose siaučia epidemija.

Vaistinių tinklo „Gintarinė vaistinė“ atstovas spaudai Arūnas Grigaliūnas apgailestavo, kad šiuo metu vaisto „Tamiflu“ tinklo vaistinėse nebeliko.

„Didelis ažiotažas visame pasaulyje, visur šis vaistas labai perkamas, o Lietuvoje masiškai pradėtas pirkti gavus žinių apie gripo epidemiją Ukrainoje. Žmonės tiesiog iššlavė lentynas“, - pasakojo A.Grigaliūnas.

Esą žmonės bijo naujojo viruso ir tikriausiai šį vaistą perka ne tik sergantys, bet ir atsargai.

„Tamiflu“ ypatingas tuo, jog tai yra vienintelis vaistas, naudojamas sergant gripu. Visi kiti vaistai kovoja su simptomais. Pavyzdžiui, malšina karščiavimą, galvos skausmą ar kosulį. Šių vaistų paklausa pastaruoju metu taip pat sparčiai didėja.

A.Grigaliūno teigimu, „Tamiflu“ anksčiau nebuvo itin paklausus, nes tai - brangus vaistas, kainuojantis 120 litų. „Gintarinės vaistinės“ laukia naujos „Tamiflu“ siuntos, bet esą ji nebus didelė, nes Šveicarijos gamintojas „Roche“ nespėja pagaminti tiek, kiek reikia.

Pirmiausia skubama vaistu aprūpinti prioritetines šalis - Ukrainą, Vokietiją, Rusiją, kuriose liga yra labiau išplitusi.

Pasak „Eurovaistinės“ Komunikacijos vadybininkės Lauros Kalvelytės-Murinienės, didžiuosiuose šalies miestuose esančiose tinklo vaistinėse „Tamiflu“ atsargų nebėra. Po kelias vaisto pakuotes yra likę kai kuriose  Šiaulių, Klaipėdos ir mažesnių miestų parduotuvėse. Esą pasiūla padidės tik tuomet, kai gamintojai pristatys papildomą reikiamą preparatų kiekį į Lietuvą.

„Reaguojame į susidariusią paklausą, derimės su gamintoju, bet Lietuvos rinkoje šių preparatų kol kas nėra“, - teigė L.Kalvelytė-Murinienė.

Visose vaistinėse padidėjusi ir apsauginių kaukių paklausa. Pavyzdžiui, „Eurovaistinėse“ kaukės itin perkamos buvo lapkričio pradžioje, kai pranešta apie naujus vadinamojo kiaulių gripo atvejus Ukrainoje, Baltarusijoje.  

Kauno „Šilo“ vaistinės darbuotoja Vilma Grigaliūnienė pasakojo, kad apsauginę kaukę keisti reikia atsidūrus naujoje aplinkoje.

„Galima būti su ta pačia kauke visą dieną, bet jeigu, pavyzdžiui, iš mokyklos vaikas eina į būrelį, tai per užklasinius užsiėmimus galėtų užsisegti jau naują kaukę“, - patarė vaistininkė. Vienos kaukės kaina - 50 centų.

Specialisto komentaras
Kauno bendrosios medicinos praktikos klinikos gydytojas Alfonsas Paliulis:

Nuo šeštadienio padaugėjo sergančiųjų gripu ir situaciją jau galima vadinti artima epidemijai. Gripą kasdien patvirtiname 5-6 pacientams, kurie skundžiasi karščiavimu iki 40 laipsnių, gerklės skausmu, kosuliu. Dar vienas dažnas simptomas - nugaros skausmai.

Nebetiriame, ar pacientas serga paprastu, ar vadinamuoju kiaulių gripu, nes Lietuvoje jau užfiksuota šimtas atvejų. Nėra prasmės tirti, nes kiaulių gripas gydomas taip pat, kaip ir bet kuris kitas gripas. Vaistus skiriame įvairius, atsižvelgdami į pacientų galimybes ir ligos sunkumą. Vieni gydosi arbatomis ir paracetamoliu, kiti įsigyja jau deficitu tapusio vaisto "Tamiflu".

Apsisaugoti nuo šio viruso kasdien tampa vis sunkiau, nes didėja sergančiųjų gretos, tačiau įmanoma. Reikėtų saugoti save. Visų pirma, nesušalti! Jaunimas dažnai vaikšto be žieminių batų, be kepurių, be šalikų, be apatinių šiltesnių rūbų ir dėl to mokyklose labai serga. Tačiau negalima ir pernelyg šiltai apsirengti. Skubantis žmogus suprakaituoja, traukia orą per kvėpavimo takus ir gerklė greit peršąla.

Svarbu gerai išsimiegoti, nepervargti ir sveikai maitintis. Negalima ne tik badauti, bet ir persivalgyti. Be to, sveika pajudėti, būti komfortiškose patalpose - išvėdintose, ne vėsesnėse kaip 21 laipsnis. Reikėtų vengti susibūrimo vietų, renginių, didelių salių.

Sloguojančius ir kostinčius kolegas reikėtų siųsti namo, kad neužkrėstų sveikų bendradarbių. O kaukės, kurias dabar farmacininkai ėmė reklamuoti, sukelia juoką, nes mikrobas vis tiek gali patekti į kvėpavimo takus, pavyzdžiui, pro kaukės šoną.


Šiame straipsnyje: kiaulių gripas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių