Interesų kovos griauna Kauno VLC užuomazgas (papildyta)

Specialistams paskelbus tarpines Kauno viešojo logistikos centro (VLC) studijos išvadas, pagal kurias idealiausia centrą steigti Palemone, interesų grupės, kurios tikėjosi objekto Karmėlavoje, sunerimo.

Pasirinko Palemoną

Apie Kauno VLC kalbama kelerius metus, tačiau projekto nepavyksta įgyvendinti. Susisiekimo ministerija tikina, kad šįkart darbai turėtų pajudėti, nes ekspertai baigia rengti galimybių studiją, pagal kurią paaiškės labiausiai VLC tinkama vieta.

"Tai yra Palemonas, – remdamasis tarpiniais duomenimis, favoritą nurodė susisiekimo viceministras Rimvydas Vaštakas. – Visi skaičiai rodo, kad tokiam centrui kurti labiausiai tiktų Palemonas, antroje vietoje liko Karmėlava."

Susisiekimo ministerijos Viešųjų logistikos centrų komisija taip pat linkusi pritarti studijos rengėjų – "Ernst&Young Baltic" ir Vokietijos bendrovės "Wagener&Herbst" – nuomonei ir palaiminti objekto statybą Palemone.

Vakar specialiame pasitarime dėl VLC steigimo dalyvavęs Kauno miesto vicemeras Rimantas Mikaitis sako dar kartą įsitikinęs, kad tokį objektą verta statyti Palemone.

"Labai solidus dokumentas, viskas aiškiai apskaičiuota, įvertintos visos aplinkybės", – pabrėžė R.Mikaitis.

Vieta pranašesnė visokeriopai

Susisiekimo ministro patarėjas Martynas Čerkauskas atkreipia dėmesį į studijos tarpines išvadas, kurios rodo, kad Palemonas turi daugiau privalumų negu Karmėlava ar Mauručiai. Studijos autoriai pažymi šiuos Palemono privalumus: šalia teritorijos yra greitkelis Vilnius–Kaunas, geležinkelio linija Šeštokai–Kaunas–Kybartai, Kauno laisvoji ekonominė zona (LEZ), du geležinkelio transporto koridoriai. Už devynių kilometrų yra Kauno oro uostas.

Palemone jau dabar yra dalis terminalui reikalingos infrastruktūros, pavyzdžiui, konteinerių perkrovimo terminalas, sandėliai. Aplink Palemoną yra įsikūrę daugiausiai potencialių terminalo klientų.

"Atrenkant vietą daug ką lėmė logistikos centro įkūrimo išlaidos. Palemone, preliminariais skaičiavimais, reikėtų investuoti apie 64 mln. litų, Mauručiuose – 85 mln. litų, o Karmėlavoje – 110 mln. litų", – teigė R.Vaštakas.

Be to, Palemone logistikos centras galėtų pradėti veikti greičiausiai – 2014 m. pabaigoje. Centrui steigti būtų galima panaudoti 2007–2013 m. Lietuvai skirtas ES lėšas. Iš 64 mln. litų, reikalingų logistikos centrui Palemone, 52 mln. litų galėtų būti skirti iš ES fondų.

Užsipuolė ekspertus

Vakar Susisiekimo ministerijoje lankęsi Kauno rajono savivaldybės ir Kauno LEZ atstovai kritikavo tarpines studijos išvadas, kadangi jie įsitikinę, jog Kauno VLC turėtų būti steigiamas Karmėlavoje, tačiau savo teiginius pagrindžiančių skaičių nepateikė.

"Matome, kad studija yra neišsami, neatsižvelgiama į kai kuriuos labai svarbius dalykus ir dėl to Karmėlava atsidūrė antroje vietoje. Paprašėme ekspertų, kad perskaičiuotų kai kuriuos rodiklius iš naujo", – po pasitarimo sakė Kauno LEZ direktorius Vytas Petružis. Jo nuomone, Kauno VLC turėtų iškilti LEZ teritorijoje, o ne Palemone. Esą pirmajame etape nereikėtų paimti žemių visuomenės reikmėms, nes vietos intermodaliniam terminalui užtenka. Tiesa, vėliau, plečiant centrą, tektų išpirkti žemes iš privačių šeimininkų.

Skubės priimti sprendimus

Kai kurie ministerijos atstovai nerimavo, kad Kauno rajono savivaldybės ir kai kuriems suinteresuotiems verslo atstovams pradėjus ieškoti kabliukų, kaip būtų galima užginčyti ekspertų išvadas, Kauno VLC projektas gali ir vėl užstrigti.

"Pasigirdo kalbų, kad bus bandoma perduoti Kauno VLC klausimą Ūkio ministerijai, nes Susisiekimo ministerijoje esą nepakankamai atsižvelgiama į verslininkų interesus", – sakė "Kauno dienos" šaltinis.

Esą reikėtų skubėti priimti sprendimus Vyriausybės lygiu, kol dėl beprasmių ginčų projektas ir vėl neįšaldytas.

"Konkurencijos tarp miesto ir rajono nepavyks išvengti, tai yra normalu, tačiau kai kažkas pradeda kritikuoti kompetentingų ekspertų išvadas, reikėtų pasakyti, kad tai – beprasmiška", – kalbėjo šaltinis.

Kauno vicemeras R.Mikaitis taip pat įsitikinęs, kad reikėtų greičiau priimti sprendimus. Jis atkreipia dėmesį, kad turime skubėti, jeigu norime panaudoti ES lėšas.

Studijoje nurodoma, kad, pasirinkus Palemoną, VLC būtų pastatytas ir pradėtų veikti 2014–2015 m., o jeigu būtų nuspręsta rinktis kitą vietą, objektas pradėtų funkcionuoti 2016 m. arba vėliau. Be to, Palemone pastatyti logistikos centrą kainuotų pigiau, yra didesnės plėtros galimybės. Netrukus studiją planuojama pristatyti Kauno regiono tarybai, iškart po to VLC vieta būtų patvirtinta oficialiai. Šiuo metu rengiami dokumentai, pagal kuriuos Kauno VLC būtų pripažintas valstybinės reikšmės objektu.

Steigti Kauno VLC buvo siūloma įvairiose vietose. Vyriausybė anksčiau yra pritarusi sprendimui steigti tokį centrą prie Karmėlavos. Prieš tai atlikta galimybių studija buvo nurodžiusi Mauručius, o 1999 m. darytame "Rail Baltica" specialiajame plane buvo nurodyta, kad VLC turėtų iškilti prie Rokelių.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • E. Stancikas: gerbiantis kitą, nesmurtauja
  E. Stancikas: gerbiantis kitą, nesmurtauja

  „Kauno vyrai už visuomenę be smurto!“ Kauno apskrities vyrų krizių centro organizuota visuomenės sąmoningumo didinimo akcija tęsiasi ir dar vieno pilietiško vyro interviu. Aktorius ir kultūros vadybininkas – taip save pristato ...

  2
 • Kauniečius šildė maltiečių sriuba
  Kauniečius šildė maltiečių sriuba

  Kalėdinio miestelio atidarymo šventės sūkuryje atsirado vietos atjautai. Jau 10 metų vykstanti akcija „Maltiečių sriuba“ abejingų nepalieka. Skelbiama, kad šiemetinėje akcijoje siekiama surinkti 250 tūkst. eurų. ...

 • Įsisuka kalėdinė karuselė Rotušės aikštėje
  Įsisuka kalėdinė karuselė Rotušės aikštėje

  Šeštadienį paskelbtas oficialus kalėdinio miestelio Rotušės aikštėje atidarymas. ...

 • Stiprybei negalios paliestųjų – socialinė akcija
  Stiprybei negalios paliestųjų – socialinė akcija

  Minint tarptautinę žmonių su negalia dieną, gruodžio 3-iąją, kauniečiai Rotušės aikštėje įgyvendino iniciatyvą „Aš ir tu – tai mes!“. ...

  2
 • „Megos“ atidarymas – lyg mažos Kalėdos
  „Megos“ atidarymas – lyg mažos Kalėdos

  Po metus trukusių plėtros darbų, tapusi didžiausiu prekybos ir laisvalaikio centru Vidurio Lietuvoje, „Mega“ lankytojus pasitiko dovanomis, žaidimais, koncertais. ...

  15
 • A. Palionis: turi užaugti karta, nepatyrusi smurto
  A. Palionis: turi užaugti karta, nepatyrusi smurto

  Andrius Palionis, aktyvus kaunietis, Kauno miesto savivaldybės tarybos narys ir visuomeninės organizacijos „Vieningas Kaunas“ direktorius taip pat prisijungė prie visuomenės sąmoningumo didinimo akcijos „Kauno vyrai už visuomenę be smu...

  14
 • Gyvenimą žydams dovanoję lietuviai
  Gyvenimą žydams dovanoję lietuviai

  Prezidentė Dalia Grybauskaitė šiemet apdovanojo 46 piliečius Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi, vokiečių okupacijos metais gelbėjusius žydus. Tik du jų gelbėtojai sulaukė šių dienų, o kitų apdovanojimus atsiėmė jų vaikai. Tarp ...

  4
 • Apreiškimo Švč. Dievo Motinai katedra: pradžių pradžia
  Apreiškimo Švč. Dievo Motinai katedra: pradžių pradžia

  Šiandien Ramybės parko pietinėje dalyje, šalia Kristaus Prisikėlimo cerkvės, stovi Apreiškimo Švč.Dievo Motinai katedra. Jos istorija siekia XX a. ketvirtąjį dešimtmetį: šventovė pašventinta ir atidaryt...

 • Studentai prisidėjo prie iniciatyvos budėti pėsčiųjų perėjose
  Studentai prisidėjo prie iniciatyvos budėti pėsčiųjų perėjose

  Siekiant prisidėti prie vaikų saugumo keliuose, visą šią savaitę Kauno technikos kolegijos studentai rytais, pusvalandį prieš pasidedant pamokoms, budėjo prie ugdymo įstaigos mokyklos-darželio „Rūtelė“ esančios pėsčiųj...

  2
 • Rakto į sėkmę ieškotų tradicijų ir inovacijų dermėje
  Rakto į sėkmę ieškotų tradicijų ir inovacijų dermėje

  Teatro režisierius, aktorius ir pedagogas Gytis Padegimas įsitikinęs, kad Kaune tradicijos puikiai dera su naujovėmis, ir dėl to miestas gali būti įdomus labai plačiam žmonių ratui. Pokalbis su projekto „Kaun...

  1
Daugiau straipsnių